Chiny - pogoda, klimat, waluta. Na odkrycie czeka Pekin, Szanghaj i Chongqing i inne informacje.

Zupa z gniazd jaskółczych

in Chiny

W Indiach, północnej Australii, Indonezji i na wyspach Pacyfiku żyje sobie mały, ciemnobrunatny ptaszek o rozpiętości skrzydeł około 12 centymetrów.

Yuan chiński

in Pekin

Oficjalna nazwa chińskiej waluty brzmi: renminbi (skrót: RMB lub CNY)), co w tłumaczeniu oznacza „walutę ludową”, jednak zdecydowanie popularniejszym jej określeniem jest: yuan (元).

Yuan - waluta Chin

in Chiny

Oficjalną walutą Chińskiej Republiki Ludowej jest Renminbi (¥), potocznie nazywana yuan. Jej międzynarodowy kod ISO to CNY. Często jest oznaczana skrótem RMB. 1 yuan = 10 jiao (角) natomiast 1 jiao = 10 fenów (分).

Wyspa Hajnan

in Chiny

Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły się wybory Miss World – imprezy oglądanej wszędzie i przez wszystkich.

Wiza Chiny

in Chiny

Wjazd na teren Chin kontynentalnych (Chińska Republika Ludowa) wymaga posiadania wizy turystycznej bądź tranzytowej (tylko takie rodzaje wiz wydaje się w tym kraju).

Transport w Pekinie

in Pekin

Pekin, czyli „Stolica Północy” jest ośrodkiem politycznym, oświatowym i kulturalnym Chin. Wraz z rozwojem ekonomicznym, rozwinęła się również komunikacja miejsca.

Pekin

in Pekin

Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi, tradycyjnymi uliczkami hutongów.

Panda wielka

in Chiny

„Koń jaki jest, każdy widzi” – pisał w XVIII wieku w swej encyklopedii „Nowe Ateny” ks. Benedykt Chmielowski. Wydaje się, że przeciętna wiedza na temat pandy jest obecnie podobna: pandę widział niemal każdy i niemal każdy wie jak wygląda: duże czarno-białe zwierzę z zabawnym pyskiem, doskonale prezentujące się w TV…

Konkurs wiedzy o Chinach

in Chiny

Rok nauki języka w Chinach lub studia azjatyckie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz książki o Państwie Środka – takie nagrody można zdobyć w konkursie organizowanym przez Fundację Odkryj Chiny.

Klimat Chin

in Chiny

Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej.

Kiedy jechać do Pekinu?

in Pekin

Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa wpływom stosunkowo bliskiego morza oraz letniego monsunu południowo-wschodniego.

Kiedy jechać do Chin?

in Chiny

Ze względu na swoją wielkość i rozpiętość, Chiny są krajem, który bardzo trudno jest opisać pod względem klimatycznym.

Jagoda Goji

in Chiny

Jagoda goji to mały, czerwony owoc, rosnący na krzewie Lycium Barbarum. Ta wyjątkowa roślina spotykana jest na terenach Tybetu, Mongolii i Chin. Jagody goji są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Historia Chin

in Chiny

Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską Republikę Ludową, która nazywana jest popularnie Chinami, zwłaszcza, że historia ChRL jest tylko drobnym epizodem w dziejach „Państwa Środka” (Zhōngguó), jak nazywają ten kraj jego mieszkańcy.

Geografia Chin

in Chiny

W geografii pojęcie „Chiny” odnosi się do Chińskiej Republiki Ludowej, państwa położonego w Azji Wschodniej i zajmującego powierzchnię ok. 9,6 mln km2.

Chiny – wakacje na jedwabnym szlaku...

in Chiny

Mieszkańcy tego kraju wynaleźli papier i po praz pierwszy wytworzyli jedwab – najdelikatniejszą z tkanin. Fascynujące dzieje tego kraju odmierzane są wzlotami i upadkami kolejnych dynastii.

Bambus – cudowna roślina

in Chiny

Najcenniejszym roślinnym bogactwem Chin jest bez wątpienia bambus. Aż trudno uwierzyć, że to rodzaj trawy (należy do rodziny wiechlinowatych).

10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Pekinie

in Pekin

Pekin to nie tylko tętniące życiem miasto pełne nowoczesnej architektury. Znajduje się tu wiele zabytków i atrakcji, które powinien odwiedzić każdy turysta. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które warto zobaczyć w Pekinie.