Najcenniejszym roślinnym bogactwem Chin jest bez wątpienia bambus. Aż trudno uwierzyć, że to rodzaj trawy (należy do rodziny wiechlinowatych).
Trawy, która w krajach Azji zrobiła prawdziwą furorę między innym za sprawą swojego niemal nieograniczonego zastosowania.
Chiny | Charakterystyczne bambusowe rurki z kolankami wzrostu (Bamboo by Kristoff Buckow na licencji CC BY-SA 2.0)
Czym jest bambus?
Bambus jest rośliną wieloletnią o drewniejącej łodydze, charakterystyczną dla tropikalnych i subtropikalnych regionów Azji. Różne gatunki bambusa przybierają różne formy – jedne są drzewiaste, inne krzewiaste, jeszcze inne płożące.
Ponieważ bambus należy do rodziny traw, jego łodygę nazywa się źdźbłem.
Chyba każdy z nas kojarzy grube, zielone lub brązowe „rurki” z charakterystycznymi „kolankami”. W naszych domach także spotkamy bambus, głównie w kuchni (deski do krojenia, sztućce) oraz w dekoracjach (dzwonki, rolety, chodniki).
Przysmak pandy
Największymi smakoszami liści i pędów bambusa są, jak dobrze wszystkim wiadomo, Pandy Wielkie. Mylny jest jednak pogląd, że to jedyny pokarm tych zwierząt. Urocze czarno-białe misie chętnie spożywają także inne gatunki traw oraz ryby, jaja, gryzonie czy miód.
Chiny | Niektórym bambus bardzo smakuje (Bamboo for Breakfast by La Priz na licencji CC BY-ND 2.0)
Bambus na wiele sposobów
Bambus znajduje w Chinach (a także w innych krajach Azji) szerokie zastosowanie m. in. w:
- Budownictwie
- Stolarstwie
- Tkactwie
- Produkcji akcesoriów kuchennych
- Produkcji instrumentów muzycznych
- Produkcji papieru
- Produkcji plecionek, koszy, mat, kapeluszy
- Produkcji parasoli i baldachimów
- Kuchni (młode pędy do jedzenia, starsze – jako naczynie do gotowania)
Chiny | W bambusowej lektyce (Toddler in a Bamboo Stroller by UbeIT na licencji CC BY-ND 2.0)
Symbolika bambusa
Być elastycznym, ale niezłomnym niczym źdźbła bambusowe – to zestaw cech pożądanych u każdego człowieka. Ideałem byłoby szybko piąć się w górę, ale mieć stabilne korzenie i nawet nie wykluczając lekkich zachwiań, ostatecznie nie dać się złamać – zawsze wracać do właściwej pozycji, mieć silny kręgosłup moralny.
Najlepszym dowodem niebywałej trwałości bambusa jest most w całości wykonany z tego materiału, łączący brzegi rzeki Li Jiang (prowincja Yunnan) – codziennie przemierzają go nie tylko ludzie i zwierzęta, ale także samochody.
Chiny | Bajeczne widoki prosto z bambusowej tratwy, Yuangshuo (View from the bamboo-boat by Vera & Jean-Christophe na licencji CC BY-SA 2.0)
Skąd popularność bambusa?
Jak już wspomniano, bambus jest elastyczny, trwały i występuje w różnej postaci, co ułatwia jego wykorzystanie w przeróżnych formach.
W krajach tropikalnych szczególne znaczenie mają antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości tej rośliny, które chronią ją przed gniciem.
Również termity nie gustują w drewnie bambusowym.
Chiny | Bamboo rice, czyli ryżowa masa w bambusowej tubie (bamboo rice - tasty! by Tine Steiss na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również





