Mieszkańcy tego kraju wynaleźli papier i po praz pierwszy wytworzyli jedwab – najdelikatniejszą z tkanin. Fascynujące dzieje tego kraju odmierzane są wzlotami i upadkami kolejnych dynastii.

W tutejszych domach i miastach przestrzenią materialną rządzą odwieczne zasady feng shui – równowagi wiatru i wody. Nowoczesne drapacze chmur sąsiadują tu z krajobrazami godnymi najpiękniejszych snów i baśni – Chiny to kraj zachwycający i tajemniczy, to idealny cel podróży życia.

Chiny | Pola ryżowe
Chiny | Pola ryżowe (by craiova )

Geografia Chin

Chyba nikomu nie trzeba przypominać podstawowych informacji z lekcji geografii, iż Chiny są najludniejszym państwem świata, zajmującym obszary środkowej i wschodniej Azji, sąsiadującym z trzynastoma innymi krajami i otoczonym przez wody Morza Żółtego, Wschodniochińskiego i Południowochińskiego.

Wschodnia część Chin to przede wszystkim niziny i niewysokie góry, w zachodniej dominują wyżyny, wspaniałe górskie szczyty i przepastne kotliny, na obszarach północnych zaczyna się pustynia Gobi. Południowo-zachodnie rejony Chin zajmuje Wyżyna Tybetańska otoczona Himalajami i Karakorum.

Główne rzeki Chin to Huang He i Jangcy.

Chiny zajmują rozległą powierzchnię 9,6 mln km2, lokując się tym samym na trzecim miejscu wśród największych państwa świata, po Rosji i Kanadzie. Klimat, podobnie jak krajobraz, jest na tak rozległym terenie znacznie zróżnicowany. Wyróżnić tu możemy trzy strefy klimatyczne: zwrotnikową, podzwrotnikową i umiarkowaną.

Wybierając się do Chin warto wybrać taki okres, gdy nie występuje pora deszczowa czy silne tajfuny, w tym celu należy szczegółowo zapoznać się z pogodą panującą w poszczególnych regionach kraju.

Chiny | Mały grajek z Lijiang
Chiny | Mały grajek z Lijiang (by snow_zxp )

Przyroda

Egzotyczna przyroda Chin przypomina tę znaną z najpiękniejszych baśni. Zlokalizowanych w granicach państwa kilkaset rezerwatów przyrody i parków narodowych ma za zadanie chronić wyjątkową florę i faunę tego zakątka świata. Obszary Chin porośnięte mogą być tajgą, lasami mieszanymi i zwrotnikowymi, drzewami zimozielonymi, tungowcami, wawrzynami i bambusami. Wśród najcenniejszych gatunków lokalnej flory, warto wymienić reliktowe metasekwoje i miłorzęby.

Malowniczy krajobraz Chin współtworzą także uprawy, głównie pola ryżowe i plantacje herbaty, brzoskwiń, pomarańczy i soi.
Najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami chińskiej fauny są panda wielka i tygrys chiński.

Chiny | Panda wielka jest narodowym zwierzęciem Chin
Chiny | Panda wielka jest narodowym zwierzęciem Chin (by clurr )

Atrakcje

Przybywający do Chin turyści chętnie odwiedzają największe i najbardziej obfitujące w zabytki miasta kraju. Do stałych punktów programu należą: Pekin – stolica kraju, Szanghaj – miasto malowniczo ulokowane w delcie rzeki Jangcy, Nankin – miasto związane z dynastią Ming i ważny port śródlądowy, Hangzhou z interesującym Muzeum Chińskiej Herbaty, Suzhou z Muzeum poświęconym jedwabiowi i oczywiście Xi’an – tu mieści się słynne Muzeum Terakotowej Armii.

Dużym zainteresowaniem gości przybywających do Chin z różnych stron świata cieszy się Hongkong, będący centrum biznesu o międzynarodowym znaczeniu.

W planie naszej podróży do China nie możemy także pominąć Wielkiego Muru Chińskiego – kamiennej pamiątki cesarskiej potęgi i symbolu państwa.

Aby poczuć klimat chińskiej baśni, musimy skierować swoje kroki ku średniowiecznemu miasteczku Lijang ze zjawiskowym Parkiem Stawu Czarnego Smoka, z jeziorkami i kanalikami zdobionymi drewnianymi pawilonami i kamiennymi mostkami.

Chiny | Detal z Zakazanego Miasta w Pekinie
Chiny | Detal z Zakazanego Miasta w Pekinie (by phaser4 )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Geografia Hiszpanii Geografia Hiszpanii
Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi:...
Klimat Francji Klimat Francji
Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...

Kuchnia chińska

Tradycyjna kuchnia chińska nie do końca przypomina znane nam aż za dobrze chinese food, serwowane na wynos już niemal w każdym miejscu na świecie. Główną zasadą w chińskich kulinariach jest yin yang, czyli harmonijne uzupełniane się różnic. Zgodnie z ta zasadą w każdym daniu, powinny współgrać ze sobą cztery smaki: słodki, słony, gorzki oraz kwaśny. Bazę większości chińskich potraw, jak łatwo się domyślić, stanowi ryż.