W geografii pojęcie „Chiny” odnosi się do Chińskiej Republiki Ludowej, państwa położonego w Azji Wschodniej i zajmującego powierzchnię ok. 9,6 mln km2.

Chiny niemal od zawsze kojarzą się z wielką liczbą ludności, obecnie ocenianą na ponad 1,347 mld osób (2010 r.), przy gęstości zaludnienia wynoszącej ok. 140 osób/km2.

Chiny | Bajeczne krajobrazy Chin

Chiny | Bajeczne krajobrazy Chin (Chinese landscape HDR by olly301 na licencji CC BY-SA 2.0)

Ukształtowanie terenu

Ukształtowanie powierzchni Chin determinowane jest położeniem w najbardziej górzystym rejonie kontynentu, stąd też tereny nizinne stanowią tylko ok. 10% powierzchni kraju. Resztę stanowią tereny wyżynne i góry.

Wśród wyżyn wyróżnia się, leżąca na wysokości 1000 – 2500 m n.p.m. w środkowym biegu rzeki Huang-ho, Wyżyna Lessowa (Huángtǔ gāoyuán) o powierzchni ok. 430 tys. km2, stanowiąca największy na świecie obszar pokryty lessem, czyli doskonałej jakości glebą osadową.

Wysokość terytorium Chin charakteryzuje się dużą rozpiętością: od Wyżyny Tybetańskiej wznoszącej się do 5000 m n.p.m. i otaczających ją Himalajów do depresyjnej Kotliny Turfańskiej, której najniższy punkt położony jest 154 m p.p.m. Spośród terenów nizinnych największe to Nizina Mongolska (350 tys. km2) i Nizina Chińska (300 tys. km2), położona we wschodniej części kraju, w dolnym biegu rzeki Huang-ho.

Rzeki

Najdłuższe rzeki kraju to: Jangcy, Huang-ho, Xi Jang, Huai Ho i Amur. Na obszarze Chin znajdują się także źródła Indusu i Mekongu, a także innych ważnych rzek Azji Południowo-Wschodniej, np. Brahmaputry i Saluinu. Spośród tych rzek specjalną uwagę należy zwrócić na Jangcy ze znajdującym się w górach Wu Shan Przełomem Trzech Wąwozów. To niezwykle piękny odcinek krajobrazu, którego widoki przeszły już do historii.

Na Jangcy wybudowano Zaporę Trzech Przełomów, będącą najdroższą pojedynczą inwestycją na świecie (koszt ok. 37 mld dolarów), na której powstała największa na świecie elektrownia wodna, o łącznej mocy 18,2 tys. MW, która ma produkować 84,7 TWh energii rocznie. Ekologiczne skutki zalania olbrzymich terenów do dziś nie są określone, zapora stanowi jednak dowód, że ekologia i inne czynniki nie liczą się w obliczu tzw. „postępu” a czas „zawracania rzek” jeszcze nie znikł z modelu myślenia niektórych decydentów.

Zainteresują Cię również

Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Zupa z gniazd jaskółczych Zupa z gniazd jaskółczych
W Indiach, północnej Australii, Indonezji i na wyspach Pacyfiku żyje sobie mały, ciemnobrunatny ptaszek o...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Świat roślin Tunezji Świat roślin Tunezji
Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu świat roślinny Tunezji jest niezwykle bogaty i dość zróżnicowany. O...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...