W geografii pojęcie „Chiny” odnosi się do Chińskiej Republiki Ludowej, państwa położonego w Azji Wschodniej i zajmującego powierzchnię ok. 9,6 mln km2.
Chiny niemal od zawsze kojarzą się z wielką liczbą ludności, obecnie ocenianą na ponad 1,347 mld osób (2010 r.), przy gęstości zaludnienia wynoszącej ok. 140 osób/km2.
Chiny | Bajeczne krajobrazy Chin (Chinese landscape HDR by olly301 na licencji CC BY-SA 2.0)
Ukształtowanie terenu
Ukształtowanie powierzchni Chin determinowane jest położeniem w najbardziej górzystym rejonie kontynentu, stąd też tereny nizinne stanowią tylko ok. 10% powierzchni kraju. Resztę stanowią tereny wyżynne i góry.
Wśród wyżyn wyróżnia się, leżąca na wysokości 1000 – 2500 m n.p.m. w środkowym biegu rzeki Huang-ho, Wyżyna Lessowa (Huángtǔ gāoyuán) o powierzchni ok. 430 tys. km2, stanowiąca największy na świecie obszar pokryty lessem, czyli doskonałej jakości glebą osadową.
Wysokość terytorium Chin charakteryzuje się dużą rozpiętością: od Wyżyny Tybetańskiej wznoszącej się do 5000 m n.p.m. i otaczających ją Himalajów do depresyjnej Kotliny Turfańskiej, której najniższy punkt położony jest 154 m p.p.m. Spośród terenów nizinnych największe to Nizina Mongolska (350 tys. km2) i Nizina Chińska (300 tys. km2), położona we wschodniej części kraju, w dolnym biegu rzeki Huang-ho.
Rzeki
Najdłuższe rzeki kraju to: Jangcy, Huang-ho, Xi Jang, Huai Ho i Amur. Na obszarze Chin znajdują się także źródła Indusu i Mekongu, a także innych ważnych rzek Azji Południowo-Wschodniej, np. Brahmaputry i Saluinu. Spośród tych rzek specjalną uwagę należy zwrócić na Jangcy ze znajdującym się w górach Wu Shan Przełomem Trzech Wąwozów. To niezwykle piękny odcinek krajobrazu, którego widoki przeszły już do historii.
Na Jangcy wybudowano Zaporę Trzech Przełomów, będącą najdroższą pojedynczą inwestycją na świecie (koszt ok. 37 mld dolarów), na której powstała największa na świecie elektrownia wodna, o łącznej mocy 18,2 tys. MW, która ma produkować 84,7 TWh energii rocznie. Ekologiczne skutki zalania olbrzymich terenów do dziś nie są określone, zapora stanowi jednak dowód, że ekologia i inne czynniki nie liczą się w obliczu tzw. „postępu” a czas „zawracania rzek” jeszcze nie znikł z modelu myślenia niektórych decydentów.
Zainteresują Cię również





