Ze względu na swoją wielkość i rozpiętość, Chiny są krajem, który bardzo trudno jest opisać pod względem klimatycznym.

W Chinach można znaleźć praktycznie wszystko, co można sobie wyobrazić - od gorącego klimatu tropikalnego do zimnego górskiego

Chiny | Wielki Mur Chiński

Chiny | Wielki Mur Chiński (Great wall of china by Jonathan Corbet na licencji CC BY-SA 2.0)

Chiny graniczą m.in. z Kazachstanem, Kirgistanem, Pakistanem, Indiami, Nepalem, Myanmarem, Laosem i Wietnamem. Na podstawie opisów klimatu tych krajów można się nieco zorientować w klimacie sąsiednich regionów Chin.

Aby móc opisać Chiny, próbuje się kraj umownie podzielić na części. Jeśli wziąć pod uwagę, że wzdłuż większości granic z sąsiadami znajdują się wysokie góry, jasne staje się jedyne w swoim rodzaju położenie Chin. Poza tym same Chiny są także podzielone przez wiele pasm górskich. Nie pozostaje to oczywiście bez konsekwencji klimatycznych dla kilku regionów kraju.

Azjatycki monsun

Wiele regionów Chin pozostaje pod wpływem azjatyckiego monsunu. Od października do kwietnia wieje monsun od strony lądu i Chiny znajdują się w strefie wysokiego ciśnienia. Jest wtedy chłodniej i zimowo. Od maja do mniej więcej października wieje monsun w kierunku lądu i kraj polega niskiemu ciśnieniu. Jest cieplej, ale i wilgotniej. W wielu regionach Chin występują opady deszczu. Regiony odległe, jak Tybet, Xinjiang albo Mongolia Wewnętrzna, nie otrzymują jednak wiele opadów.

Ogólnie lata są w większości regionów Chin gorące, miejscami upalne. Bardzo różne natomiast bywają zimy. Na północy zimy są ekstremalnie zimne, podobnie jak w Wewnętrznej Mongolii czy np. w Xinjiang. W każdym razie najbardziej mroźne zimy są w Tybecie. Znacznie łagodniejsze są natomiast zimy na południu i na większości południowego zachodu.

Chiny | Hong Kong

Chiny | Hong Kong (the galaxy by tommy@chau na licencji CC BY 2.0)

Podział Chin

Jakby nie patrzeć, nikt raczej nie wybiera się do Chin w taki sposób, jak to się robi w przypadku np. Węgier albo i Sri Lanki. Dlatego podzielimy umownie ten ogromny kraj na mniejsze obszary:

Chiny Północne i Północno-Wschodnie

Północny wschód składa się ze stosunkowo dużych dolin nad Huang He, Mandżurii i części Mongolii. Zimy bywają tutaj z dużym mrozem i śniegiem. Im dalej na północ, tym staje się zimniej. W Mandżurii śnieg może leżeć nawet przez pięć miesięcy.

Lata są zwykle bardzo gorące do upalnych, połączone z dużą wilgotnością powietrza. Dużo chłodniej robi się także latem, im dalej przenosimy się na północ.

Chiny Centralne

W centralnej części kraju jest zasadniczo cieplej, niż na północy i północnym wschodzie. Pada przez cały rok, przy czym najwięcej opadów występuje latem. Zimy są zmienne, lata bardzo ciepłe. Latem trzeba się liczyć z bardzo wysoką wilgotnością powietrza. Obszary przybrzeżne leżą często w strefie wpływu tajfunów, które mogą sprowadzać gwałtowne burze deszczowe. Wyjątkiem w tym regionie jest region wokół Sechuan. Tutaj zimy są bardzo łagodne a lata bardzo suche.

Chiny | Farma w Zhongdian, północna cześć prowincji Yunnan

Chiny | Farma w Zhongdian, północna cześć prowincji Yunnan (Early Morning Farmland in China by Ray Devlin na licencji CC BY 2.0)

Południe Chin

Południe Chin leży już prawie w tropikach. Latem jest to najcieplejsza i najbardziej obfita w opady część Chin. Szczególnie między kwietniem/majem i wrześniem pada bardzo dużo deszczu. Latem trzeba się zawsze liczyć z gwałtownymi burzami i ulewami. Tajfuny osiągają swój szczytowy punkt przede wszystkim w lipcu i październiku.

Zimy na południu są bardo łagodne, praktycznie nie występują tu minusowe temperatury. Letnie upały i stosunkowo wysoka wilgotność powietrza dają mało przyjemną kombinację.

Południowy Zachód

Ten region w pobliżu granic z Myanmarem, Wietnamem i Laosem jest pagórkowaty i górzysty. Dzięki pasmom gór klimat jest mniej gorący. Latem można tu mówić o całkiem przyjemnym klimacie. Zimy też są zadziwiająco łagodne. Słońce często świeci i mało pada deszczu. Tylko w wysokich położeniach górskich trzeba się liczyć oczywiście z niskimi temperaturami, mrozem i śniegiem. Latem w górach jest stosunkowo wilgotno, z wyjątkiem osłoniętych dolin.
Południowy Zachód Chin jest regionem o najprzyjemniejszym klimacie przez cały rok.

Wewnętrzna Mongolia

Graniczy z Xinjian, Syberią i Mongolią. Ten region składa się zarówno ze wspaniałych gór, jak i podobnych do stepów równin. Tutejszy klimat jest często określany, jako kontynentalny. Zimy są bardzo mroźne, a lata gorące. Opady nie są zbyt duże, przy czym ilość deszczu jest równomiernie rozłożona na cały rok.
Zimy bywają najczęściej bardzo ostre i trwają do pięciu miesięcy. Silne, wiejące zimą wiatry powodują, że odczuwalna temperatura jest niższa od rzeczywistej.

chiny dziewczyna

Chiny | Młoda mieszkanka Kunming, Chiny (06 KM 073 by Andreas Muelder na licencji CC BY-ND 2.0)

Region Xinjiang

Graniczący m.in. z Kirgistanem i Tybetem region jest słabo zasiedlony. Składa się ze stepów, pustyń i gór. Klimat jest tutaj skrajnie kontynentalny, z niewielkimi ilościami opadów.

Najlepsza pora na wyjazd do Chin

Wybierając się do Chin trzeba wziąć pod uwagę klimat konkretnego regionu; znalezienie optymalnego czasu podróży do całych Chin jest bardzo trudne. Dobrą porą są na pewno miesiące maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. Temperatury są wtedy przyjemne, mało pada i przynajmniej jesienią podróżuje się poza głównym sezonem turystycznym.

Zimy i lata są w północnych i centralnych regionach Chin niezbyt sprzyjające podróżom. Latem panują wszędzie (poza górami) wysokie temperatury, często jest duszno. Na północ od Jangtse i w górach panują zimą lodowate chłody.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Cypr – języki i podstawowe zwroty Cypr – języki i podstawowe zwroty
Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...