Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły się wybory Miss World – imprezy oglądanej wszędzie i przez wszystkich.

Sanya jest miastem liczącym ok. 159 ty. mieszkańców, położonym na wyspie Hajnan.

Chiny | Wyspa Hajnan
Chiny | Wyspa Hajnan (by ivanwalsh)

Wyspiarska prowincja

Na wyspie Hajnan położona jest stolica prowincji Hajnan (Hainan Sheng) – miasto Haikou. Cała prowincja składa się z niemal 200 wysp i wysepek, położonych na Morzu Południowochińskim.

Wyspa Hajnan dzieli się na osiem regionów turystycznych, wśród których region Sanya jest najbardziej znany. Cała wyspa ma doskonale rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, a przede wszystkim bazę hotelową, co powoduje, że nazywana jest „chińskimi Hawajami”.

Pogoda na wyspie Hajnan

Kurorty tej wyspy, oprócz plaż pokrytych białym piaskiem, oferują także pola golfowe oraz naturalne ciepłe strumienie. Turystów na pewno przyciąga tutejszy klimat.

Roczna amplituda temperatur nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty, podczas których temperatura waha się w granicach 16-21 stopni. Najcieplej jest lipcu i sierpniu: 25-29 stopni.

Polskie akcenty

Z wyspą Hajnan wiąże się także polski akcent: jednym z pierwszych Europejczyków, którzy odwiedzili i opisali Hajnan, był w XVII w. polski jezuita o. Michał Boym, mający swoje zasługi także w opisywaniu innych regionów Chin. Przebywał on tu w okresie od stycznia do listopada 1647 r., sporządzając jeden z pierwszych znanych w Europie opisów fauny i flory Hajnanu.

Chiny | Hajnan - zachód słońca na Sanya Beach
Chiny | Hajnan - zachód słońca na Sanya Beach (by kudo88)

Jadeitowa Wyspa

W przeszłości Hajnan był w Chinach określany nazwami: Perłowe Klify czy Jadeitowe Klify. Obecnie czasami stosowana jest nazwa Jadeitowa Wyspa (Qiong Dao).

Miejsce zesłania

Pomimo swego piękna, wyspa bywała też miejscem odosobnienia. Wczasach dynastii Song przebywał tu jako zesłaniec poeta Su Dongpo, który opiewał piękno i niedostępność wyspy.

Centrum turystyczne

Hajnan nie jest już niedostępna. Na wyspie znajdują się dwa porty lotnicze: Meilan w Haikou i Phoenix w Sanya. W grudniu 2004 r. otwarto, kosztem 539 mln dolarów, połączenie kolejowe z prowincją Guangdong.

Przebywając na nawet najbardziej niedostępnych plażach w Chinach należy pamiętać, że opalanie się topless i nago jest tutaj zakazane.

Zainteresują Cię również

Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego
Archipelag Azorski, nazywany po prostu Azorami, to dziewięć wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Błękit...
Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...
Cypr - informacje ogólne Cypr - informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Brac – wyspa św. Grzegorza Brac – wyspa św. Grzegorza
Brac (Brač) jest malowniczą, górzystą wyspą, największą w Dalmacji i trzecią pod względem wielkości na Morzu...
Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji
„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co...
Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji
Brela to niewielka miejscowość turystyczna położona między górami Biokovo a Morzem Adriatyckim na Riwierze...

 

Przeczytaj również

Portugalia - zdrowie

O ułatwiony i szybki dostęp do opieki medycznej warto zadbać już w Polsce. Najlepiej skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia,…

Kiedy jechać do Watykanu?

Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad poziomem morza wynoszącym…

Festiwal Folkloru „Etnowir”

W tym roku już po raz czwarty miała miejsce we Lwowie prawdziwa eksplozja etnograficzna – Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Etnowir”.

Festiwal ArtPole-Krym

Połowa października to na Krymie czas spokojnej kontemplacji i dojrzałych owoców (pigwy, orzechów, granatów). To czas, który daje możliwość raz…

Parzący portugalski żeglarz

Każdy wie, że na kartach portugalskiej historii zapisali się wielcy żeglarze, którzy zmienili świat. Ferdynand Magellan, który wraz ze swoją…

20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji

Polacy pokochali Chorwację: za piękną pogodę, ciepłe morze, przepyszną kuchnię i gościnność. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, o których warto pamiętać…

Festiwal Szopek „Gwiazda Bożonarodzeniowa”

Ten barwny festiwal przypomni mieszkańcom Kijowa i przybyłym tu gościom dawne ukraińskie tradycje bożonarodzeniowych przedstawień. Festiwale ludowe Ukrainy cieszą się…

Placówki dyplomatyczne na Ukrainie

Polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne na Ukrainie mają swoje placówki m. in. w Kijowie, Charkowie, Odessie, Sewastopolu i we Lwowie.