Jeśli spośród wszystkich rodzajów odpoczynku najbardziej odpowiada Wam kąpiel w morzu, opalanie się na plaży czy nurkowanie, to Filipiny czekają właśnie na Was.

Mówiąc o Filipinach mamy na myśli państwo wyspiarskie, składające się z ponad 7000 wysp, z których tylko 800 jest zamieszkanych.

 Filipiny | Planując podróż na Filipiny należy pamiętać o sezonie monsunowym oraz porze tajfunów

Filipiny | Planując podróż na Filipiny należy pamiętać o sezonie monsunowym oraz porze tajfunów (Skimming the seas by Liz na licencji CC BY-ND 2.0)

Typy klimatu na Filipinach

Wyspy Archipelagu Filipińskiego rozrzucone są na przestrzeni prawie 1850 km z północy na południe i 900 km – z zachodu na wschód. Przy takiej rozciągłości kraju jest rzeczą naturalną, że klimat w różnych regionach Filipin może się znacznie różnić. Sami Filipińczycy rozróżniają u siebie cztery typy klimatu:

  1. Zachodnie wybrzeże wysp Visayas i wyspy Luzon. Tutaj wyraźnie występują dwie pory roku, przy czym dla turystów najbardziej komfortowy jest okres od listopada do maja.
  2. Wschód Mindanao i wysp Visayas – strefa przybrzeżna. Tutaj nie ma pory suchej i przez cały rok jest klimat wilgotny.
  3. Centrum Luzon i Mindanao, oraz północne brzegi Palawan. Nie ma wyraźnie określonych pór roku, sucho i słonecznie jest od listopada do kwietnia.
  4. Wschód Luzon, południe Mindanao, centrum wysp Visayas. Opady deszczu są możliwe w ciągu całego roku.

Pobyt na Filipinach może stać się pięknym przeżyciem pod warunkiem, że weźmie się pod uwagę panujące tam warunki pogodowe. Planując podróż na Filipiny trzeba pamiętać o sezonie monsunowym oraz porze tajfunów.

Pory monsumów

Wyspy Filipin leżą w strefie klimatycznej tropików. Z tego wynika, że nie istnieją tam pory roku, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Zamiast zmian pór roku, na Filipinach odbywa się wymiana pory monsunów (pory deszczowej) i pory suchej. Klimat jest przez cały rok ciepły. Na dodatek, na tych szerokościach geograficznych nie istnieją praktycznie miesięczne wahania temperatur. Temperatury powietrza są bardzo wyrównane i wynoszą ok. 30°C w dzień i ok. 24°C w nocy.

Istotnym czynnikiem kształtującym klimat i pogodę Filipin jest wpływ morza. Żadne miejsce w tym wyspiarskim państwie nie jest oddalone od morza więcej niż 100 km, a na większości wysp ten dystans jest znacznie mniejszy. Ciągła lekka bryza łagodzi klimat w przyjemny sposób. Dzięki temu prawie nigdy nie powstaje tak nieznośny upał, jak to ma miejsce na dalekich obszarach Afryki, albo w głębi lądu Hiszpanii, czy na wyspie GranCanaria w miesiącach letnich.

Filipiny | Filipiny to państwo wyspiarskie, składające się z ponad 7000 wysp

Filipiny | Filipiny to państwo wyspiarskie, składające się z ponad 7000 wysp (Legazpi City, Albay by Shubert Ciencia na licencji CC BY 2.0)

Grudzień-maj

Jakkolwiek podróż na Filipiny może być udana o każdej porze roku, to za najlepszy czas na odpoczynek na wyspach uważa się miesiące od grudnia do maja. Wtedy na wyspach panuje pora sucha. Wilgotność powietrza wynosi tylko 70% i w ciągu miesiąca można się spodziewać zaledwie jednego-dwóch dni, kiedy przechodzą krótkie, ale ulewne deszcze. Od czasu do czasu wieje lekki wiatr od morza – może przynieść chwilowe ochłodzenie.

Czerwiec-listopad

Od czerwca do listopada pogoda na Filipinach znajduje się pod wpływem monsunu. Przy temperaturach rzędu 30°C pada wówczas średnio 13 dni w miesiącu gwałtownie i długo. Wilgotność wzrasta do 90%. Na dodatek, w sierpniu, wrześniu i październiku nad Filipiny nadciągają tajfuny. Poza pasem tajfunów leżą wyspy Palawan, Mindanao i Sulu. Również na południowym zachodzie położone wyspy Visayas, jak Bohol, Cebu, Negros i Panay leżą na uboczu szlaku tajfunów i spoza tym nieco osłaniane przez sąsiadujące na wschodzie wyspy. Jednak nie można wykluczyć ewentualności, że tajfun zmieni kierunek, albo zostanie tylko osłabiony, ale nie powstrzymany przez stosunkowo małe wyspy.

Filipiny | Na kąpiele morskie i nurkowanie najlepiej jest zaplanować urlop w porze suchej, od grudnia do maja

Filipiny | Na kąpiele morskie i nurkowanie najlepiej jest zaplanować urlop w porze suchej, od grudnia do maja (Cashew Beach by Paul na licencji CC BY-SA 2.0)

Morskie kąpiele

Na kąpiele morskie i nurkowanie najlepiej jest zaplanować urlop w porze suchej. Temperatura wody wynosi przez cały rok 26°C do 29°C. Idealne piaszczyste plaże, turkusowe laguny z niezwykle bogatym podwodnym światem zwierząt, wspaniałe hotele, zadziwiające wycieczki i romantyczne przygody przyciągają turystów na Filipiny przez okrągły rok.

Jeśli marzycie o rajskim, tropikalnym zakątku świata, to wybierzcie się na Filipiny. A termin pobytu na którejś z bajkowych wysp zaplanujcie zgodnie z własnymi upodobaniami.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Gran Canaria? Kiedy jechać na Gran Canaria?
Gran Canaria, trzecia co do wielkości wyspa kanaryjska, leży na 27° szerokości geograficznej północnej i jest...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Kiedy jechać do Austrii? Kiedy jechać do Austrii?
Termin wyjazdu zależy niewątpliwie od klimatu i pogody w danym kraju, a w przypadku Austrii proste...
Kiedy jechać do Wilna? Kiedy jechać do Wilna?
Stolica Litwy, a zarazem jej największe miasto, leży na południowym wschodzie kraju. Ze względu na bardzo dużą...
Kiedy jechać do Moskwy? Kiedy jechać do Moskwy?
Przed zaplanowaniem podróży do Moskwy – największego miasta w Europie – dobrze jest zapoznać się nieco z warunkami...
Kiedy jechać do Monako? Kiedy jechać do Monako?
Jedno z najmniejszych państw świata, drugie po Watykanie, państwo-miasto Monako leży na francuskim wybrzeżu Morza...