Jeśli spośród wszystkich rodzajów odpoczynku najbardziej odpowiada Wam kąpiel w morzu, opalanie się na plaży czy nurkowanie, to Filipiny czekają właśnie na Was.

Mówiąc o Filipinach mamy na myśli państwo wyspiarskie, składające się z ponad 7000 wysp, z których tylko 800 jest zamieszkanych.

 Filipiny | Planując podróż na Filipiny należy pamiętać o sezonie monsunowym oraz porze tajfunów

Filipiny | Planując podróż na Filipiny należy pamiętać o sezonie monsunowym oraz porze tajfunów (Skimming the seas by Liz na licencji CC BY-ND 2.0)

Typy klimatu na Filipinach

Wyspy Archipelagu Filipińskiego rozrzucone są na przestrzeni prawie 1850 km z północy na południe i 900 km – z zachodu na wschód. Przy takiej rozciągłości kraju jest rzeczą naturalną, że klimat w różnych regionach Filipin może się znacznie różnić. Sami Filipińczycy rozróżniają u siebie cztery typy klimatu:

  1. Zachodnie wybrzeże wysp Visayas i wyspy Luzon. Tutaj wyraźnie występują dwie pory roku, przy czym dla turystów najbardziej komfortowy jest okres od listopada do maja.
  2. Wschód Mindanao i wysp Visayas – strefa przybrzeżna. Tutaj nie ma pory suchej i przez cały rok jest klimat wilgotny.
  3. Centrum Luzon i Mindanao, oraz północne brzegi Palawan. Nie ma wyraźnie określonych pór roku, sucho i słonecznie jest od listopada do kwietnia.
  4. Wschód Luzon, południe Mindanao, centrum wysp Visayas. Opady deszczu są możliwe w ciągu całego roku.

Pobyt na Filipinach może stać się pięknym przeżyciem pod warunkiem, że weźmie się pod uwagę panujące tam warunki pogodowe. Planując podróż na Filipiny trzeba pamiętać o sezonie monsunowym oraz porze tajfunów.

Pory monsumów

Wyspy Filipin leżą w strefie klimatycznej tropików. Z tego wynika, że nie istnieją tam pory roku, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Zamiast zmian pór roku, na Filipinach odbywa się wymiana pory monsunów (pory deszczowej) i pory suchej. Klimat jest przez cały rok ciepły. Na dodatek, na tych szerokościach geograficznych nie istnieją praktycznie miesięczne wahania temperatur. Temperatury powietrza są bardzo wyrównane i wynoszą ok. 30°C w dzień i ok. 24°C w nocy.

Istotnym czynnikiem kształtującym klimat i pogodę Filipin jest wpływ morza. Żadne miejsce w tym wyspiarskim państwie nie jest oddalone od morza więcej niż 100 km, a na większości wysp ten dystans jest znacznie mniejszy. Ciągła lekka bryza łagodzi klimat w przyjemny sposób. Dzięki temu prawie nigdy nie powstaje tak nieznośny upał, jak to ma miejsce na dalekich obszarach Afryki, albo w głębi lądu Hiszpanii, czy na wyspie GranCanaria w miesiącach letnich.

Filipiny | Filipiny to państwo wyspiarskie, składające się z ponad 7000 wysp

Filipiny | Filipiny to państwo wyspiarskie, składające się z ponad 7000 wysp (Legazpi City, Albay by Shubert Ciencia na licencji CC BY 2.0)

Grudzień-maj

Jakkolwiek podróż na Filipiny może być udana o każdej porze roku, to za najlepszy czas na odpoczynek na wyspach uważa się miesiące od grudnia do maja. Wtedy na wyspach panuje pora sucha. Wilgotność powietrza wynosi tylko 70% i w ciągu miesiąca można się spodziewać zaledwie jednego-dwóch dni, kiedy przechodzą krótkie, ale ulewne deszcze. Od czasu do czasu wieje lekki wiatr od morza – może przynieść chwilowe ochłodzenie.

Czerwiec-listopad

Od czerwca do listopada pogoda na Filipinach znajduje się pod wpływem monsunu. Przy temperaturach rzędu 30°C pada wówczas średnio 13 dni w miesiącu gwałtownie i długo. Wilgotność wzrasta do 90%. Na dodatek, w sierpniu, wrześniu i październiku nad Filipiny nadciągają tajfuny. Poza pasem tajfunów leżą wyspy Palawan, Mindanao i Sulu. Również na południowym zachodzie położone wyspy Visayas, jak Bohol, Cebu, Negros i Panay leżą na uboczu szlaku tajfunów i spoza tym nieco osłaniane przez sąsiadujące na wschodzie wyspy. Jednak nie można wykluczyć ewentualności, że tajfun zmieni kierunek, albo zostanie tylko osłabiony, ale nie powstrzymany przez stosunkowo małe wyspy.

Filipiny | Na kąpiele morskie i nurkowanie najlepiej jest zaplanować urlop w porze suchej, od grudnia do maja

Filipiny | Na kąpiele morskie i nurkowanie najlepiej jest zaplanować urlop w porze suchej, od grudnia do maja (Cashew Beach by Paul na licencji CC BY-SA 2.0)

Morskie kąpiele

Na kąpiele morskie i nurkowanie najlepiej jest zaplanować urlop w porze suchej. Temperatura wody wynosi przez cały rok 26°C do 29°C. Idealne piaszczyste plaże, turkusowe laguny z niezwykle bogatym podwodnym światem zwierząt, wspaniałe hotele, zadziwiające wycieczki i romantyczne przygody przyciągają turystów na Filipiny przez okrągły rok.

Jeśli marzycie o rajskim, tropikalnym zakątku świata, to wybierzcie się na Filipiny. A termin pobytu na którejś z bajkowych wysp zaplanujcie zgodnie z własnymi upodobaniami.

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Braga Braga
Braga, czyli antyczna Bracara Augusta, od wieków stanowiła ważne komunikacyjne, kulturalne, religijne i turystyczne...