Indie są barwnym, ekscytującym krajem, który w dużym stopniu nie został jeszcze skażony turystyką masową. Przez okrągły rok subkontynent oferuje niezliczone atrakcje – od wędrówek górskich w pokrytych śniegiem Himalajach po wypoczynek na białych plażach wśród palm Goa i Kerala; od ryzykownych podroży przez pustynie Radżasthanu po nostalgiczne wycieczki kolejką przez zielone plantacje herbaty w Darjiling.

Indie | Indie to ogromny kraj, zróżnicowany pod względem etnicznym, religijnym i ekonomicznym

Indie | Indie to ogromny kraj, zróżnicowany pod względem etnicznym, religijnym i ekonomicznym (by Donald Cook na licencji FreeImages)

Zachowując ostrożność i przestrzegając pewnych zasad bezpieczeństwa można zakończyć urlop w tym fascynującym kraju wyłącznie pięknymi wspomnieniami.

Oto kilka wskazówek:

 • Ogólnie Indie należą do bezpiecznych celów podroży, a kryminalne zagrożenia dla obcokrajowców w regionach turystycznych są raczej niewielkie.
 • W wielkich miastach, jak Mumbaj albo Delhi, zwłaszcza kobiety nie powinny samotnie wychodzić nocą na ulice, ale to zalecenie dotyczy nie tylko miast indyjskich, ale każdego dużego miasta na świecie.
 • W Indiach w ogóle rzadko podróżuje się samemu, ponieważ zwykłą formą podroży jest jazda samochodem z szoferem. Prowadzenie samemu samochodu jest w indyjskich warunkach drogowych wysoce niebezpieczne.
 • Dokumenty, paszporty i bilety lotnicze nie powinny być przechowywane w torebkach, ale raczej gdzieś w wewnętrznych kieszeniach ubrania.

Indie | Samodzielne prowadzenie samochodu jest w Indiach jest wysoce niebezpieczne

Indie | Samodzielne prowadzenie samochodu w Indiach jest wysoce niebezpieczne (Mumbai traffic by Leonora (Ellie) Enking na licencji CC BY-SA 2.0)

 • Na dworcach i w pociągach trzeba uważać na bagaż, ponieważ tam zagrożenie kradzieżą jest stosunkowo wysokie.
 • Nie ma problemu, aby przez Indie podróżowała samotna kobieta. Musi tylko zwracać uwagę na właściwy strój, czyli ubierać bluzki z długim rękawem bez dekoltów i spodnie albo spódnicę sięgającą za kolana. Najbardziej odpowiedni wydaje się salwar kamiz, tradycyjny strój noszony m.in. w Indiach.
 • Kobiety powinny unikać wszelkich form flirtu. Mężczyźni w Indiach mają niewielki kontakt z kobietami i nie są przyzwyczajeni do europejskich zwyczajów.

Indie | Ogólnie Indie należą do bezpiecznych celów podroży

Indie | Ogólnie Indie należą do bezpiecznych celów podroży (by Manu Mohan na licencji FreeImages)

Zagrożenie terrorystyczne w Indiach:

W związku ze zdarzającymi się atakami terrorystycznymi w rożnych miastach Indii, zaleca się szczególną ostrożność w dużych zbiorowiskach ludzi, np. podczas pobytu na targowiskach, jak również w pobliżu budynków rządowych. Dotyczy to także dni świątecznych zarówno państwowych, jak i religijnych.

Indie to ogromny kraj, zróżnicowany pod względem etnicznym, religijnym i ekonomicznym. Podróż w niektóre regiony może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem.

 • Region Kaszmiru

Z względu na niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych oraz nieprzewidywalne starcia między demonstrantami i policją, względnie wojskiem, odradza się podroż w wiejskie obszary Kaszmiru, zwłaszcza w dystrykcie Baramullah i Kupwara. Mimo stopniowego uspokojenia sytuacji, nie można wykluczyć pojedynczych akcji skierowanych także przeciwko cudzoziemcom (także uprowadzeń).

 • Region Jammu

Sytuacja w Jammu jest w zasadzie stabilna, jednak także tutaj może dochodzić do nieprzewidzianych starć demonstrantów z siłami porządkowymi. Przed wyjazdem w ten region należy zapoznać się z aktualną sytuacją w miejscu docelowym i unikać większych zgromadzeń ludzi.

Indie | Z względu na niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych oraz starć między demonstrantami i policją odradza się podroż w wiejskie obszary Kaszmiru

Indie | Z względu na niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych oraz starć między demonstrantami i policją odradza się podroż w wiejskie obszary Kaszmiru (by Asif Akbar na licencji FreeImages)

 • Region Ladakh

Amatorom trekkingu zaleca się uważny wybór trasy oraz zaufanego i znającego teren przewodnika. Odradza się zdecydowanie wędrówki pojedynczo albo niepewnym przewodnikiem, jazdę autostopem oraz biwakowanie na odludziu. Należy unikać w Ladakh terenów nadgranicznych.

 • Region północno-wschodni

Wprawdzie turyści nie byli dotąd celem bezpośrednich ataków, realne jednak zagrożenie ciągle istnieje. Podróżując w te okolice najlepiej polegać na radach i wskazówkach godnych zaufania lokalnych partnerów (organizatorzy podróży, kierownicy hoteli, partnerzy biznesowi).

Zainteresują Cię również

Toaleta turecka Toaleta turecka
Spotkamy je wszędzie: w domach, hotelach, na stacjach benzynowych czy centrach handlowych. O czym mowa? Oczywiście...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...