Bombaj, czyli Mumbaj (od hinduskiej bogini Mumba) jest nie tylko stolicą stanu Maharasztra, ale i głównym portem Indii. Położony jest na wyspie Salsette na Morzu Arabskim. Na jego terenie znajdują się 3 jeziora: Tulsi, Vihar i Powai.

Indie | Mały mieszkaniec Bombaju

Indie | Mały mieszkaniec Bombaju (by Asif Akbar na licencji FreeImages)

Stolica kinematografii hinduskiej

Bombaj słynie nie tylko z przepięknych zabytków, dzięki którym został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale również jako stolica kinematografii hinduskiej.

Tu powstaje kino Bollywood, które prezentuje wizję świata bardzo odległą od tego, w jakich warunkach żyją przeciętni Hindusi. Bliżej tej prawdy są sami aktorzy, których gaża pochłania nieraz 60% budżetu całej produkcji.

Ale mieszkańcy Bombaju uwielbiają bollywoodzkie historie, w kinie wzruszają się, a ich emocje są bardzo prawdziwe. Pierwsze filmy w bollywoodzkiej wytwórni powstały jeszcze pod koniec XIX w.

Słoń i smog

Bombaj to niezwykle malownicze miasto: jeszcze 2 lata temu stałym elementem ruchu ulicznego były tu słonie (w Indiach symbol mądrości i powodzenia).

A jeśli już mowa o poruszaniu się po mieście to trzeba powiedzieć, że tutejsi mieszkańcy większość czasu w ciągu dnia spędzają w ulicznych korkach, bowiem ruch na ulicach jest tu bardzo duży. Nad Bombajem stale unosi się smog, co nie jest zbyt przyjemnym zjawiskiem.

Zabytki Bombaju

W Bombaju znajduje się wiele wyjątkowych zabytków, do których z pewnością należy Brama do Indii. Jest to łuk o wysokości 26 m, wzniesiony w latach 1915-1924. Budowla miała uczcić wizytę Króla Jerzego V i jego żony Marii.

Świątynia Mumba Devi Mandir pochodząca z 1675 r. wzniesiona została ku czci bogini Mumbadevi, która była patronką kast zbieraczy soli oraz rybaków. Znajduje się ona w małej zatoczce, na północ od brytyjskiego fortu Saint George.

Jednym z najpiękniejszych zabytków Bombaju jest stacja kolejowa Chatrapati Shivaji, wcześniej znana jako Stacja Wiktorii. Dworzec zbudowano w 1888 r. w stylu gotyckim.

Indie | Ulice Bombaju

Indie | Ulice Bombaju (Mumbai by Danial Chitnis na licencji CC BY 2.0)

W Bombaju warto również zobaczyć Meczet Haji Ali Dargah, który jest zarazem grobowcem bogatego arabskiego kupca. Widoczna tylko podczas odpływu ścieżka łączy go z leżącą na wyspie świątynią hinduistyczną Mahalaxmi.

Jedno z najstarszych bombajskich kin to Regal Cinema. Powstało ono w 1933 r. Architektem był Charles Stevens, zaś wnętrze zaprojektował Czech Karl Schara.

Inne ciekawe obiekty:

Inne warte zwiedzenia budowle Bombaju to: wieża Rajabai (powstała na wzór londyńskiego Big Bena wznosi się na wysokość 85 m.), fontanna Flora (dziś zwana często Placem Męczenników, gromadzi się wokół niej mnóstwo kupców oferujących turystom swe towary), wiszące ogrody (założone na szczycie Wzgórza Malabar w 1881 r., ciekawostkę stanowią żywopłoty przycięte na kształt zwierząt) czy General Post Office (Poczta Główna zbudowana z czarnego bazaltu, żółtych kamieni Kurla oraz białych kamieni z Dhrangdy)

Wyspa Elefanta

Niewątpliwą atrakcją, która przyciąga tłumnie turystów są wykute w ścianie jaskinie na wyspie Elefanta, położonej w pobliżu Bombaju. Jaskinie pochodzą z VII w. Ich wnętrza kryją posągi bóstw hinduskich, ołtarze i płaskorzeźby. Rzeźby trójcy hinduskich bóstw: Brahmy, Wisznu i Sziwy znajdują się przy wejściu do jaskiń.

Muzea i galerie

Nieopodal Bramy do Indii, w południowej części miasta mieści się Muzeum Księcia Walii, które powstało, by uczcić wizytę przyszłego króla Edwarda VII. Sama budowla prezentuje mieszankę różnych stylów architektonicznych. Eksponaty prezentowane w muzeum pochodzą nawet sprzed 4 tys. lat. Znajdują się tu również dzieła sztuki nepalskiej i tybetańskiej oraz miniaturowe obrazy prezentujące różne szkoły malarstwa indyjskiego.

Współczesną sztukę Indii można zobaczyć w Galerii Jehangir oraz w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie dostępne są również dzieła Picassa oraz sztuka egipska.

Indie | Brama do Indii

Indie | Brama do Indii (Gateway of India, Mumbai by Andy Hay na licencji CC BY 2.0)

Chwila relaksu

Niezwykłe zabytki, muzea oraz atmosfera wielkiego kina to nie wszystkie atrakcje Bombaju. Ogrody Wiktorii, obecnie znane jako Jijamata Udyan, to wymarzone miejsce relaksu. Niektóre z drzew tu rosnących mają nawet 200 lat.

Odpocząć można także na dwóch plażach bombajskich – Juhu i Chowpatty. Park Priyadarshini to teren aktywnego wypoczynku bombajczyków, ze względu na znajdujące się tutaj korty tenisowe oraz klub fitness.

W Bombaju znajduje się również oceanarium oraz wioska rybaków, a także mleczna kolonia Aarey, z której pochodzi słynny ser o tej nazwie.

Zainteresują Cię również

Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Top 10 muzeów, które warto zwiedzić będąc na Cyprze Top 10 muzeów, które warto zwiedzić będąc na Cyprze
We wszystkich głównych miastach Cypru znajduje się szereg przeróżnych muzeów, posiadających w swych zbiorach...
Muzeum Archeologiczne w Nikozji Muzeum Archeologiczne w Nikozji
Jednym z najciekawszych miejsc w Nikozji jest Muzeum Cypryjskie (Muzeum Archeologiczne), które powstało już pod...
Muzeum Wina w Limassol Muzeum Wina w Limassol
Tradycja produkcji wina na Cyprze jest silna i sięga kilka tysięcy lat wstecz, nie dziwi więc fakt, że produkcji...
Muzeum Dubajskie – Fort Al Fahidi Muzeum Dubajskie – Fort Al Fahidi
Muzeum Dubajskie mieści się w zabytkowym forcie Al Fahidi, najstarszym budynku w Dubaju. Głównym celem działalności...
Zamek w Alanyi Zamek w Alanyi
Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji...