Indie kojarzą się przede wszystkim z różnorodnością. Są tak barwne, jak stroje hindusek i bukiety przypraw na przydrożnym straganie. Zróżnicowaniu tutejszego krajobrazu towarzyszy mozaika kulturowa i religijna.

Indie | Tadż Mahal – symbol Indii i pomnik prawdziwej miłości

Indie | Tadż Mahal – symbol Indii i pomnik prawdziwej miłości (by Falk Schaaf na licencji FreeImages)

Niezwykłe miejsca

Jednym z najpiękniejszych miast Indii jest stolica kraju – New Delhi.

Nie sposób ominąć także Agry z imponującym grobowcem Tadż Mahal – uchodzącym za symbol Indii i pomnik prawdziwej miłości. Jest to monumentalne mauzoleum powstałe w XVII w. jako wyraz miłości Szacha Dżahana do zmarłej przy porodzie żony. Ta niezwykła budowla z białego marmuru przypomina przepiękny pałac ulokowany wśród zielonych ogrodów i lśniących w słońcu sadzawek.

Prawdziwe Wrota Indii znajdują się w Bombaju. W tym niezwykle barwnym i pełnym życia mieście zaskoczy nas bogactwo zabudowań, pośród których odnajdziemy nie tylko świątynie hinduistyczne, ale także przykłady architektury brytyjskiej. Bombaj to także słynne Bollywood – największe centrum przemysłu filmowego na świecie.

W Indiach odwiedzić możemy także miejsce o szczególnym znaczeniu dla wyznawców buddyzmu np. sanktuarium Bodh Gaja. Znajdziemy tu m.in. świątynię ze złoconym posągiem Buddy, a także drzewo Bodhi, pod którym wielki mędrzec dostąpił oświecenia

Ciekawym przykładem mozaiki religijnej jest miasto Amritsar założone w XVI w., które poszczycić się może wspaniałą złotą świątynią wzniesioną na wyspie Jeziora Nieśmiertelności. Budowla ta łączy w sobie elementy hinduistyczne i islamskie, charakterystyczne dla odłamu religijnego – sikhizmu.

Imponującym obiektem kultury jest także tzw. Czerwony Fort w Delhi, wzniesiony z piaskowca i mieszczący w swoim wnętrzu trzy zachowane do dziś pałace.

W Indiach znajduje się niewyczerpane bogactwo przepysznych pałaców, przepięknych współczesnych i zabytkowych budowli świątynnych, nowoczesnych hoteli i turystycznych ciekawostek, jak chociażby Świątynia Erotyki w Khadżuraho czy miasto-widmo Fatehpur Sikri.

Indie | Mała mieszkanka Orchha

Indie | Mała mieszkanka Orchha (by Sergi Montaner na licencji FreeImages)

Natura

Indie to nie tylko wspaniałe budowle, ale także moc cudów natury zgromadzonych na terenach licznych parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Szczególnie zachwycający jest Rezerwat Manas leżący na przedgórzu Himalajów, w którego wilgotnych lasach mieszkają słonie, tygrysy i nosorożce.

Wiele emocji z pewnością zapewni nam wizyta w rezerwacie dzikich zwierząt w Radźasthanie. Turysta, znajdując się w bezpiecznym jeepie, może tu podejrzeć tygrysy żyjące w swym naturalnym środowisku.

Ganges

Szczególne znaczenie w świecie przyrody ma także delta Gangesu. W jednym z jej regionów – Sundarban, znajdują się największe w świecie połacie lasów namorzynowych. Doskonałe warunki życia z dala od ludzkiej cywilizacji, znajdują tu m.in. bawoły i tygrysy bengalskie.

Ganges uważany jest za rzekę o szczególnym znaczeniu także w hinduskiej kulturze. Tutejsi mieszkańcy wierzą w oczyszczającą moc jego wód. Najbardziej uroczyste rytuały obmycia odbywają się w Waranasi – kultowym centrum buddyzmu i hinduizmu.

Indie | Aromatyczne przyprawy

Indie | Aromatyczne przyprawy (by Dave Shanley na licencji FreeImages)

Plaże Oceanu Indyjskiego

Indie to także słoneczne plaże i błękitne wody Oceanu Indyjskiego oraz Morza Arabskiego. Do najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu zalicza się plaże stanu Goa i koralowe wysepki Lakszadwip (Indie południowo-zachodnie).

Pogoda w Indiach

Klimat Indii jest bardzo zróżnicowany. Aby nie natknąć się na trudne do zniesienia upały czy też porę deszczową, najlepiej wybrać się tu pomiędzy październikiem a lutym.

W poszczególnych częściach kraju warunki pogodowe mogą być różne, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z prognozą pogody panującą w interesującym nas regionie.

Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska to przede wszystkim bukiety przypraw, które poprawiają smak, apetyt i trawienie. Hindusi chętnie wykorzystują składniki, takie jak mleko i masło, a także ziarna soczewicy, które stanowią nieprzebrane źródło kulinarnych inspiracji.

Indie to z jednej strony raj wegetariański, z drugiej – kuchnia pełna pikantnych mięs, ryb i owoców morza.

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji
Polacy pokochali Chorwację: za piękną pogodę, ciepłe morze, przepyszną kuchnię i gościnność. Poniżej przedstawiamy...
Indonezja Indonezja
Po obu stronach równika, między Oceanem Indyjskim a Spokojnym, na tysiącach malowniczych wysp, położone jest jedno...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...