Indie są ogromnym krajem rozciągającym się od 8 do 33 równoleżnika o wielkiej różnorodności ukształtowania terenu, od wielkich równin, dolin rzecznych, aż do łańcuchów górskich Himalajów.

Nie trudno przewidzieć, że pod względem klimatycznym wszystko jest w tym kraju możliwe. Znajdują się w Indiach regiony z praktycznie całoroczną pokrywą śnieżną aż do tropikalnych regionów przybrzeżnych. Niektóre obszary są prawie pustynne i słabo zaludnione, inne natomiast intensywnie użytkowane rolniczo, m.in. poprzez uprawę ryżu.

Indie | Świątynia

Indie | Świątynia "Sas Bahu", Eklingji (India-7366 - "Sas Bahu" Temple by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Większa część Indii podlega silnym wpływom azjatyckiego monsunu. Ten monsun wieje nie zawsze z jednego kierunku, często zmienia swój kierunek w zależności od pory roku. Od czerwca do października prawie całe Indie są pod wpływem monsunu ciągnącego przez kraj z południowego zachodu. Jest on wilgotny i deszczowy. W górskich regionach może powodować gwałtowne opady.

Zdecydowanie najchłodniej i najsuszej jest w całym kraju od grudnia do lutego. Wieją wtedy tylko lekkie bryzy z północy. Przynoszą mało deszczu i często bezchmurne niebo. Od marca do maja jest najczęściej bardzo gorąco i bardzo sucho. Pada jedynie wtedy, gdy wiatr zmieni kierunek na południowo zachodni.

Na południu Indii jest przeważnie deszczowo od maja do początku czerwca. Te opady osiągają północ kraju z reguły ok. 6 tygodni później. Teoretycznie monsun może również ucichnąć. To odbija się bardzo mocno na indyjskim klimacie, sprawia ludziom ogromne problemy i zagraża zbiorom.

Regiony klimatyczne

Indie można podzielić na siedem regionów klimatycznych:

Regiony górskie na północy

Mowa tu o Himalajach i ich przedgórzu. Opady deszczu mogą w tym regionie wystąpić przez cały rok. Główna pora deszczowa trwa jednak wyraźnie od lipca do października podczas monsunu południowo zachodniego. Zimy są w niezbyt wysokich położeniach właściwie przyjemne i trochę chłodne, ale może też być gorąco. Na średnich wysokościach do ok. 2500 m lata są naprawdę miłe i lekko chłodne. Sikkim na przykład przypomina klimatycznie Nepal. Do Kaszmiru albo miejsc, jak Simla i Darjeeling przyjeżdża wiele osób, które chcą uciec przed letnimi upałami w dolinach na północy.

Równiny północy

Równiny ciągną się mniej więcej od Pendżabu do delty Gangesu. Szczególnie od marca do czerwca bywa tutaj bardzo gorąco i bardzo sucho. Miejscami mogą przechodzić gwałtowne burze, przede wszystkim na wschodzie regionu. Z nadejściem monsunu w lipcu temperatury trochę spadają, ale za to staje się nieprzyjemnie wilgotno i duszno. Podczas zimy od grudnia do lutego jest tu z zasady słonecznie i sucho – ale nie gorąco. Noce i poranki bywają wprawdzie chłodne, jednak w ciągu dnia powietrze się nagrzewa. Lekkie opady deszczu są możliwe także zimą, zwłaszcza na zachodzie.

Indie | W okresie lata praktycznie na całym terytorium Indii panują upały

Indie | W okresie lata praktycznie na całym terytorium Indii panują upały (India-0436 - Gurudwara Bangla Sahib by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Pustynia Radżasthanu

Wielka Pustynia Indyjska, jak sama nazwa wskazuje, posiada klimat podobny do pustynnego. Ten region Radżasthanu należy do najgorętszych i najsuchszych regionów na świecie, zwłaszcza od maja do lipca. Nawet rzekomo chłodna pora roku od listopada do marca jest stosunkowo gorąca.

Płaskowyż Dekan

Tutejszy klimat różni się od innych obszarów kraju. Można wyróżnić klimatycznie trzy pory roku. W zasadzie pada tutaj niewiele. Latem trzeba się liczyć z bardzo wysokimi temperaturami, które mogą osiągać wartości z równin północnych. Dużą rolę odgrywa wysokość położenia terenu.

Wybrzeże zachodnie

Od głębi lądu oddzielone jest przez łańcuch Zachodniego Ghatu. Podczas monsunu trzeba liczyć się z gwałtownymi opadami deszczu. Klimat jest ciepły do gorącego i często z powodu dużej wilgotności powietrza nieprzyjemnie duszny. Przyjemniej jest w samych górach; jest tam również wilgotno i pochmurno, ale nie tak bardzo parno.

Region wybrzeża na południowym wschodzie

Główne opady występują tutaj w okresie od października do grudnia. Przechodzą wtedy często gwałtowne burze. Od czerwca do września ten region jest prawie bezchmurny. Jest bardzo nieprzyjemnie gorąco i duszno. Podczas monsunu południowo zachodniego pada obficie przede wszystkim na wybrzeżu wschodnim.

Indie | Każdy region Indii przyciąga gości z różnych powodów…

Indie | Każdy region Indii przyciąga gości z różnych powodów… (AGRA fort rouge Inde Jeunes filles India by etrenard na licencji CC BY-SA 2.0)

Assam

Ten region jest praktycznie oddzielony od Indii przez Bangladesz. Assam jest bardzo zróżnicowany, jest tu wiele równin, ale też rejony górskie. Klimat, w zależności od wysokości, jest porównywalny z północnymi dolinami a także z regionem Himalajów. Opady deszczu mogą wystąpić już od marca do maja, jednak główna pora deszczowa trwa od czerwca do października. Cherrapunji na wysokości ok. 1300 m należy do najbardziej wilgotnych miejsc na świecie. Spada tam rocznie ok. 11 000 mm deszczu, a rekord z 1860 roku wynosi 26 461 mm.

Najlepszy czas na urlop w Indiach

Najlepszy czas na urlopowy wypoczynek w Indiach, to miesiące od października do połowy marca, a zwłaszcza listopad i grudzień. W okresie lata praktycznie na całym terytorium Indii panują upały, które mogą popsuć radość pobytu w tym pięknym kraju. Jedynie wysokogórskie regiony, takie jak Sikkim i Kaszmir właśnie latem cieszą się największym powodzeniem turystów.

Każdy region Indii przyciąga gości z różnych powodów. Jednych interesuje duchowa i materialna strona tej starej cywilizacji, innych ciepłe morze i piaszczyste plaże, a jeszcze innych wysokogórskie wyprawy. O każdej porze roku każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Cypr – języki i podstawowe zwroty Cypr – języki i podstawowe zwroty
Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...