New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne budowle i zabytki. Metropolię odwiedzają co roku rzesze turystów.

Indie | Czerwony Fort w New Delhi

Indie | Czerwony Fort w New Delhi (Red Fort by Luigi Guarino na licencji CC BY 2.0)

Najważniejsze informacje

New Delhi (Nowe Delhi), stolica Indii, położone jest w północnej części kraju, nad rzeką Jamuną, na terenie jednostki administracyjnej określanej jako narodowe terytorium stołeczne Delhi. Nowe Delhi zamieszkuje ok. 250 tys. osób (całe terytorium stołeczne – ponad 21 mln).

Miasto położone jest w strefie klimatu subtropikalnego wilgotnego, monsunowego. Zimy są suche i krótkie; temperatura wynosi wówczas 7-25°C (choć może i spaść poniżej zera). Pora monsunowa trwa od końca czerwca do połowy września. Jest wtedy bardzo gorąco (nawet powyżej 40°C), a w ciągu trzech miesięcy spada ponad 600 mm deszczu.

Większość spośród mieszkańców miasta to wyznawcy hinduizmu. Inne znaczące religie to islam, sikhizm, chrześcijaństwo, dżinizm. Najczęściej używanymi językami są hindi i pendżabski.

Transport publiczny w New Delhi obsługiwany jest głównie przez autobusy, autoriksze i metro. Linia kolejowa łączy stolicę Indii z wieloma innymi miastami na terenie kraju.

Niedaleko miasta znajduje się port lotniczy im. Indiry Gandhi.

Historia miasta

Choć New Delhi jest miastem młodym, na terenach tych budowano miasta już od dawna. Najdawniejsze to Indraprashta (1200 p.n.e.) – wspominana w eposie „Mahabharata” stolica państwa Pandawów.

W XII w. tereny te znalazły się pod władzą muzułmanów: najpierw zdobywcy Delhi, Mohammada Ghoriego, następnie sułtanów delhijskich, a w końcu władców z dynastii Wielkich Mogołów. Muzułmanie rządzili aż do podboju brytyjskiego.

Brytyjczycy zdobyli Delhi w 1803 r. Po wybuchu powstania Sipajów (1857 r.) siedzibę władz przeniesiono do Kalkuty. Stolica wróciła do Delhi w 1912 r. Wtedy też Brytyjczycy zniszczyli część Starego Delhi i rozpoczęli budowę Nowego Delhi. Głównym projektantem miasta był Edwin Lutyens. W 1947 r. New Delhi stało się stolicą niepodległych Indii.

Indie | Brama Indii

Indie | Brama Indii (New Delhi's "India Gate" by LASZLO ILYES na licencji CC BY 2.0)

Co warto zobaczyć?

Symbolem miasta jest Brama Indii – budowla wzorowana na paryskim Łuku Triumfalnym, znajdująca się w samym sercu miasta. Została ufundowana przez księcia brytyjskiego w 1921 r. ku czci indyjskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej oraz III wojny afgańskiej. Budowę ukończono w 1931 r. Zabytek ma 42 m wysokości. W nocy jest pięknie podświetlony.

Rajpath to najbardziej reprezentacyjny bulwar New Delhi. Ciągnie się od siedziby prezydenta Indii (budynku Rashtrapati Bhavan), przez Plac Zwycięstwa (hind. Vijay Chowk) i Bramę Indii do Stadionu Narodowego. Co roku, 26 stycznia, odbywa się tu parada z okazji Święta Republiki.

Kompleks Kutb to słynny zespół zabytków z czasów tuż po podboju muzułmańskim. Znajduje się tu najwyższy (73 m) minaret w Indiach – Kutb Minar. Jego budowę rozpoczęto w XII w., ale ukończono dopiero w 1503 r. Za budulce posłużyły czerwony piaskowiec i marmur. Minaret zdobiony jest żłobieniami oraz inskrypcjami.

Minaret jest częścią pierwszego meczetu, jaki został wzniesiony w Indiach północnych – Kuwwat-al-Islam. Meczet ten powstał na przełomie XII i XIII w. Zbudowano go z materiału pochodzącego ze zburzonych świątyń hinduistycznych i dżinistycznych. Zachowały się ruiny meczetu.

Indie | Kadry z ulic New Delhi

Indie | Kadry z ulic New Delhi (New Delhi street by Jnzl's Photos na licencji CC BY 2.0)

W południowo-zachodniej części kompleksu znajduje się grobowiec oraz medresa Alaeddina Khilji, sułtana panującego na przełomie XIII i XIV w. Władca ten zapisał się w historii jako ten, któremu udało się odeprzeć najazd mongolski. Khilji rozpoczął w obrębie kompleksu budowę Minaretu Alai, który nigdy nie został ukończony.

Drugim słynnym kompleksem jest grobowiec Humajuna, panującego w XVI w. władcy z dynastii Wielkich Mogołów. Pracami nad grobowcem kierowała wdowa po Humajunie. Budowla prezentuje harmonijne połączenie sztuki indyjskiej i perskiej (której koronnym dziełem jest Tadż Mahal). Grobowiec jest otoczony ogrodem w stylu perskim.

Nie wolno pominąć również Czerwonego Fortu – XVII-wiecznego kompleksu budowli obronnych położonego nad Jamuną.

Otwarta w 1986 r. Świątynia Lotosu to największa świątynia bahaistyczna w Indiach. Dzięki swemu kształtowi należy ona do najbardziej oryginalnych budynków w Delhi. Jest ona otwarta dla wyznawców wszelkich religii. W środku nie ma symboli religijnych.

Do innych wartych odwiedzenia miejsc należą: piękny kompleks świątyń hinduistycznych Akshardham, Muzeum Narodowe (posiadające artefakty ilustrujące 5000 lat kultury indyjskiej), Gandhi Smriti (muzeum poświęcone postaci Mahatmy Gandhiego) czy XVIII-wieczne obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar.

Indie | Czerwony Fort – wnętrza

Indie | Czerwony Fort – wnętrza (Inside the Red Fort by Kevin Jones na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...