Walutą obowiązującą w Indiach jest rupia indyjska o międzynarodowym kodzie ISO – INR. Jedna rupia dzieli się na 100 paisa. Indyjskiej waluty nie można wwozić ani wywozić z kraju.

Indie | Rupia indyjska w banknotach

Indie | Rupia indyjska w banknotach (Rupies by eurok na licencji CC BY 2.0)

Monety

Indyjskie monety mają nominały 1, 2, 5, 10 rupii oraz 1, 5, 10, 20, 25 i 50 paisa. Mogą mieć zarówno okrągły, jak i kanciasty kształt (kwadratowe, sześciokątne, ośmiokątne).

Na większości monet widnieje wizerunek tzw. lwów Aśoki. Asoka był władcą imperium Maurjów, żyjącym w latach 304-232 p.n.e. Charakterystyczne lwy to rzeźba będąca zwieńczeniem Kolumny Aśoki z Sarnath, przedstawiająca cztery zwierzęta, stojące bok przy boku i zwrócone w cztery strony świata. Wizerunek lwów znajduje się także w herbie Indii. Na innych monetach spotkać można motyw kłosów pszenicy lub kwiatu lotosu.

Banknoty

Indyjskie banknoty występują w nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 rupii. Na banknotach z jednej strony widnieje wizerunek Mahatmy Gandhiego – przywódcy kampanii przeciwko panowaniu brytyjskiemu w Indiach, z drugiej – charakterystyczne budowle i zwierzęta Indii. Co ciekawe, wartość nominału na banknocie zapisana jest w aż 16 lokalnych językach!

Jaką walutę wziąć do Indii?

Ponieważ indyjskiej rupii nie można wywozić z kraju, siłą rzeczy nie mamy możliwości zaopatrzyć się w lokalną walutę jeszcze przed wyjazdem.

Wybierając się do Indii na pewno warto zabrać ze sobą kartę płatniczą VISA, która umożliwi nam wypłatę gotówki na miejscu w bankomatach (tzw. ATM – Automated teller machine).

Indie | W 1962 roku wydana została okrągła moneta o nominale: 1 rupia, z motywem dwóch kłosów pszenicy

Indie | W 1962 roku wydana została okrągła moneta o nominale: 1 rupia, z motywem dwóch kłosów pszenicy (Money changing by meenakshi madhavan na licencji CC BY 2.0)

Warto jest mieć ze sobą także trochę dolarów amerykańskich (wydanych po 2000 roku) czy euro, tak na wszelki wypadek. Waluty te najłatwiej wymienić po korzystnym kursie.

Jeśli istnieje taka potrzeba, część pieniędzy możemy wymienić w kantorach na lotnisku, jednak ze względu na mało korzystne kursy, najlepiej gdy jest to tylko niewielka suma, niezbędna w pierwszym dniu pobytu. Resztę pieniędzy najlepiej wypłacać z bankomatów znajdujących się w każdym większym mieście.

Zainteresują Cię również

Korona norweska Korona norweska
Jednostką walutową Norwegii jest korona norweska. Międzynarodowy kod ISO to NOK. 1 korona dzieli się na 100 øre. W...
Euro - środek płatniczy w Wiedniu Euro - środek płatniczy w Wiedniu
Szyling austriacki dzielący się na 100 groszy należy już do przeszłości, 1 stycznia 2002 roku zastąpiła go wspólna...
Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Danii Pamiątki z Danii
Linie lotnicze często oferują tanie przeloty do Danii. Warto jednak wiedzieć, że… jest to jeden z najdroższych...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Pamiątki z Meksyku Pamiątki z Meksyku
Będąc w Meksyku nie zapomnijmy zaopatrzyć się w pamiątki! Bazary, sklepy i uliczne stoiska wprost pękają w szwach...