Po obu stronach równika, między Oceanem Indyjskim a Spokojnym, na tysiącach malowniczych wysp, położone jest jedno z najbardziej niezwykłych państw świata – Indonezja.

Z greckiego indos oznacza „indyjski”, zaś nesos – „wyspę”, nazwa kraju nie kryje więc żadnych tajemnic, czego nie można powiedzieć o jego magicznych zakątkach.

Indonezja | Magiczne zakątki Bali

Indonezja | Magiczne zakątki Bali (by Daniel Frederiks na licencji FreeImages)

Wyspy Indonezji, z których najbardziej znane to: Jawa, Sumatra, Borneo, Celebes, Nowa Gwinea, Bali i Timor, posiadają urozmaiconą linię brzegową, porośnięte są bujną, zachwycającą roślinnością, a zamieszkują je przyjaźni ludzie i zróżnicowany świat zwierzęcy.

Trochę geografii

Indonezja jest państwem Azji Południowo-Wschodniej, położonym na wyspach Archipelagu Malajskiego i zajmującym także zachodnią część Nowej Gwinei. Jest to największe wyspiarskie państwo świata.

Indonezja zajmuje ponad 17 tysięcy wysp, z których aż 6 tysięcy jest bezludnych. Grupę wysp składających się na to, liczące około 1,9 mln km2 powierzchni państwo, otaczają wody oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Pomiędzy wyspami znajduje się wiele mórz wewnętrznych.

Indonezja | Barong – postać z mitologii balijskiej

Indonezja | Barong – postać z mitologii balijskiej (by timobalk na licencji FreeImages)

Wyspy Indonezji są obszarem aktywnym sejsmicznie, ponoć około 27 ze wszystkich 330 występujących tutaj wulkanów, to wulkany czynne. 16 z nich położonych jest na Jawie a 9 na Sumatrze.

Pogoda

W Indonezji dominuje monsunowy klimat równikowy. Pora deszczowa w poszczególnych regionach występuje w różnym czasie. Najwięcej deszczu możemy się podziewać między marcem i majem oraz październikiem i grudniem. Deszcze padają zwykle po południu.

Temperatury powietrza są tu raczej stabilne i w ciągu całego roku wahają się w granicach 20-30°C.

Niemal w całej Indonezji najbardziej optymalna pogoda panuje we wrześniu.

Indonezja | Bali – relaks o zachodzie słońca

Indonezja | Bali – relaks o zachodzie słońca (Bali Sunset Shots by anton_rd na licencji CC BY 2.0)

Przyroda

Większą część powierzchni Indonezji (około 60%) pokrywają bujne, zielone lasy. Szczególnie pięknym, leśnym krajobrazem z tysiącami różnorodnych gatunków flory, może poszczycić się zachodnia Jawa, Sumatra, Borneo, Celebes i Moluki. Wschodnią Jawę i Małe Wyspy Sundajskie porastają lasy zwrotnikowe z drzewem tekowym i bambusami.

Charakterystyczną dla Indonezji formacją roślinną są trawy alang-alang.

Jeśli pragniemy bliżej poznać indonezyjski świat zwierzęcy, z pewnością ucieszy nas możliwość zobaczenia słonia indyjskiego, sumatrzańskich i jawajskich nosorożców, tygrysów, lampartów (Jawa), orangutanów, nosaczy (Borneo), tapira malajskiego (Sumatra) i oczywiście słynnym mieszkańców wyspy Komodo – największych na świecie waranów.

Nie brak tu także zwierząt endemicznych, czyli nie występujących nigdzie indziej na świecie, jak np. karłowate bawoły anoa z Celebesu.

Indonezja | Krajobraz Indonezji współtworzą rozległe plantacje kawy i herbaty oraz tarasy ryżowych pól

Indonezja | Krajobraz Indonezji współtworzą rozległe plantacje kawy i herbaty oraz tarasy ryżowych pól (by Iris Scherer na licencji FreeImages)

Atrakcje

O atrakcjach, jakie czekają na turystów w tak pięknym i zróżnicowanym kraju, można by długo opowiadać. Próbując ująć je w skrócie, dochodzi się do wniosku, że Indonezja oferuje swoim gościom praktycznie wszystko, czego tylko mogą oczekiwać od swojej wymarzonej wycieczki: bajeczną przyrodę, bogatą kulturę i wyśmienitą kuchnię.

Indonezja to między innymi możliwość wyciszającego (Senggigi na Lombok), szalonego (Kuta na Bali) bądź aktywnego (surfing na Mentawai) wypoczynku na plaży. To także emocjonujące wyprawy trekkingowe i możliwość poznania kultury ponad 300 grup etnicznych zamieszkujących okoliczne wyspy.

Cuda indonezyjskiej przyrody poznamy na terenie licznych parków narodowych i rezerwatów przyrody. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów należą: Bromo Tengger Semeru National Park z wulkanami (Jawa), Tanjung Puting National Park z orangutanami (Borneo), Komodo National Park z waranami (Komodo), Manado/Bunaken National Park z cudownymi rafami koralowymi (Celebes) i Ujung Kulon National Park z wulkanem Krakatau (Jawa).

Indonezja | Bedugul

Indonezja | Bedugul (by Ira Kurnia Santoso na licencji FreeImages)

Kuchnia indonezyjska

Indonezja to przede wszystkim bogactwo korzennych przypraw (goździki, gałka muszkatołowa), rozległe plantacje kawy i herbaty oraz tarasy ryżowych pól.

Na każdym kroku spotkamy tu niewielkie stragany, których właściciele na bieżąco przyrządzają i sprzedają wyśmienite przekąski: szaszłyki, ostrą zupę warzywną czy rybę smażoną na oleju kokosowym.

Poznanie kulinarnych specjalności poszczególnych wysp stanowić będzie osobny, emocjonujący rozdział naszych indonezyjskich wojaży.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...