Indonezja rozciąga się od 5° na półkuli północnej do 10° na południowej. Kraj jest dosyć rozczłonkowany, ponieważ składa się z wielu różnorodnych wysp.

Największymi wyspami są Sumatra, Jawa, Borneo i Sulawesi. Jedną z najbardziej znanych wysp jest nieco mniejsza wyspa Bali.

Indonezja | Świątynia Ajuna, Java

Indonezja | Świątynia Arjuna, Java (Arjuna Temple -Indonesia by Bonita Suraputra na licencji CC BY 2.0)

Wiele indonezyjskich wysp jest górzystych, pochodzenia wulkanicznego, na wielu znajdują się (albo znajdowały się) lasy deszczowe. Nawet jeśli wyspy są do siebie zewnętrznie podobne, to warunki klimatyczne panują na nich jednak różne. Zasadniczo również tutaj temperatury w wyższych położeniach są niższe, ale ilość opadów zależy w pierwszym rzędzie od wiatrów, które oddziaływają na wyspę.

Panującym wiatrem jest w Indonezji monsun północny (między listopadem i marcem), jak również monsun południowy (maj do września). Fazy przejściowe ze zmiennymi wiatrami występują w kwietniu i październiku.

Opady deszczu

Większość wysp wykazuje rodzaj klimatu równikowego. Opady deszczu występują w każdej porze roku i osiągają roczne sumy od 3000 mm do 4000 mm, a w górach lokalnie ponad 6000 mm. W wielu miejscach występują dwie pory deszczowe, przy czym wybrzeża południowe i obszary na południe od równika są bardziej deszczowe podczas monsunu południowego, wybrzeża północne i części wysp położone na północy otrzymują więcej deszczu w okresie monsunu północnego. Bardzo dobrze widać te różnice, kiedy porównuje się warunki klimatyczne np. Dżakarty (północne wybrzeże Jawy) z warunkami Balikapan (południowe wybrzeże Borneo).

Indonezja | Wiele indonezyjskich wysp jest górzystych, pochodzenia wulkanicznego

Indonezja | Wiele indonezyjskich wysp jest górzystych, pochodzenia wulkanicznego (Gunung Meja by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Opady są z pewnością głównym tematem, jeśli ktoś interesuje się podrożą do Indonezji. Jak wspomnieliśmy, pada tutaj właściwie przez okrągły rok. Opady są często gwałtowne, a do tego dochodzą mniej lub bardziej gwałtowne burze. Niektóre części Indonezji zaliczają się do najbardziej burzowych regionów na świecie.

Tutejsze wysokie ilości opadów widać wyraźnie, kiedy weźmie się za przykład Dżakartę. Dżakarta uchodzi za jeden z najsuchszych zakątków Indonezji, a mimo to otrzymuje wielokrotnie więcej deszczu niż większość uważanych za deszczowe miast Europy.

Średnie temperatury

Temperatury powietrza są – typowe dla klimatu równikowego - przez cały rok stabilne z niewielkimi wahaniami. Na obszarze nadmorskim termometry wskazują przez cały rok przeciętne wartości ok. 27° C. W ciągu dnia temperatury sięgają ponad 30° C, nocami spadają do ok. 24° C. Niższe wartości notuje się właściwie tylko w górach (15° C do 25° C) oraz lokalnie w głębi wysp (20° C do 30° C). Stosunkowo wysoka wilgotność powietrza 90-95% sprawia, że prawie wszędzie jest bardzo duszno.
W rzeczywistości obserwuje się w Indonezji tylko dwa stany pogody: bardzo słonecznie i pięknie, albo pochmurno i deszczowo.

Indonezja | Mieszkaniec Indonezyjskich lasów deszczowych

Indonezja | Mieszkaniec Indonezyjskich lasów deszczowych (Kalimantan Borneo by Marc Veraart na licencji CC BY-ND 2.0)

Najlepsza pora na wyjazd do Indonezji

Za optymalny czas podróży do Indonezji uważa się miesiące od maja do października. Teoretycznie jest wtedy pora sucha. Ale nie wszędzie. Dotyczy to wszystkich obszarów położonych na północy albo na północ od równika. Dla wszystkich regionów położnych na południe trzeba raczej wybrać październik do kwietnia. Na Jawie porę suchą można stwierdzić między czerwcem i październikiem. Na Sumatrze zaś nie ma wcale wyraźnej pory suchej. Często we wrześniu jest tutaj stosunkowo korzystna pogoda. Na małych wyspach Sunda okres suchy przypada na kwiecień do października. W przypadku całej Indonezji można polecić miesiąc wrzesień.

Covid a wyjazd do Azji

Jeśli zastanawiasz się, kiedy otwarcie granic Azji Południowo-Wschodniej dla zagranicznej turustyki, która została mocno ograniczona przez pandemię koronawirusa, polecamy śledzić na bieżąco serwis: Covid-19 – aktualne informacje dla podróżujących. Znajdziesz tu sprawdzone i uzupełniane na bieżąco dane, które pomogą Ci podjąć decyzję o wyjeździe i dobrze go zaplanować.

Przeczytasz tu nie tylko informacje na temat Indonezji, ale także innych krajów regionu, np. otwierającej się właśnie Sri Lanki czy Tajlandii.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Cypr – języki i podstawowe zwroty Cypr – języki i podstawowe zwroty
Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...