Betlejem to jedno z najwspanialszych miast Izraela, utożsamiane jest z narodzinami Jezusa Chrystusa. Obfituje w wiele wspaniałych zabytków, ale które są szczególnie warte uwagi?

Izrael | Panorama Betlejem
Izrael | Panorama Betlejem (by jonathanjj )

O historii Betlejem słów kilka

W starożytności miasto Betlejem (w dosłownym tłumaczeniu "Dom Mięsa") nazywane było Efrata, Bethlehem Efrata lub Bethlehem Judah.

Betlejem znane jest przede wszystkim z narodzin Jezusa Chrystusa. Warto jednak wiedzieć, że zmarła tu Rachela, a także narodził się Dawid – król Izraela. Ciekawostką jest też, że pierwszy kościół został wybudowany dopiero w 339 r n.e (znajdował się w miejscu dzisiejszej Bazyliki Narodzenia).

Betlejem wielokrotnie było podbijane, przechodziło z rąk do rąk przez co było niszczone i odbudowywane. Miasto było pod panowaniem m.in.: Rzymian Krzyżowców, Turków, Jordańczyków oraz Izraelczyków. W 1995 roku Betlejem zostało przekazane administracji palestyńskiej.

Izrael | Stare miasto Betlejem
Izrael | Stare miasto Betlejem (by myahyaorg )

Zabytki Betlejem

Bazylika Narodzenia Pańskiego

Jest to jeden z najstarszych kościołów na świecie. Wybudowany został w miejscu pierwszego kościoła w Izraelu, tuż nad miejscem narodzin Chrystusa. 29 czerwca 2012 roku budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do bazyliki wejdziemy od strony Nativity Square. W Bazylice Narodzenia Pańskiego znajduje się Grota Narodzenia – miejsce narodzenia Chrystusa.

Meczet Omara

Kolejnym miejscem, które szczególnie warto zobaczyć jest położony na placu Manger Meczet Omara. Znajduje się on zaledwie 200 m od Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Warto wiedzieć, że jest to jedyny meczet w starej części Betlejem.

Meczet Omara został zbudowany w 1980 roku.

Izrael | Bazylika Narodzenia Pańskiego
Izrael | Bazylika Narodzenia Pańskiego (by lyng883 )

Plac Żłóbka

Tuż obok Bazyliki Narodzenia Pańskiego i Meczetu Omara znajduje się Plac Żłobka. Jest to miejsce spotkań mieszkańców Betlejem, a także przystankiem na odpoczynek pomiędzy zwiedzaniem najpiękniejszych zabytków. Ciekawostką jest, że w Wigilię plac zmienia się w ogromny bazar.

Centrum Dziedzictwa Palestyńskiego

Swoje kroki warto też skierować do Centrum Dziedzictwa Palestyńskiego, gdzie zobaczymy wystawy folkloru, historii i kultury palestyńskiej.

Izrael | Wewnątrz Bazyliki Narodzenia Pańskiego
Izrael | Wewnątrz Bazyliki Narodzenia Pańskiego (by andylehto )

Grota Mleczna

Ciekawym miejscem jest półnaturalna półsztuczka Grota Mleczna. Jest to sanktuarium maryjne, do którego przyjeżdżają liczne pielgrzymki. Grota ma głębokość 6 m.

Grób Racheli

Grób Racheli – trzecie najświętsze miejsce w judaizmie znane jest również jako meczet Bilal bin Rabah. Budowla znajduje się w muzułmańskim cmentarzu na obrzeżach miasta.

Inne

W mieście znajduje się też wiele innych wartych uwagi kościołów i klasztorów. Warto odwiedzić róznież miejscowy bazar, a także urokliwe restauracje.

Zainteresują Cię również

Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas pomyśleć nad wysłaniem kartek z życzeniami!...
Życzenia bożonarodzeniowe w języku chorwackim Życzenia bożonarodzeniowe w języku chorwackim
Święta tuż tuż. Czas już wysłać znajomym Chorwatom życzenia bożonarodzeniowe. Obowiązkowo w języku chorwackim...
Życzenia bożonarodzeniowe w języku portugalskim Życzenia bożonarodzeniowe w języku portugalskim
Do świąt Bożego Narodzenia zostało już niewiele czasu. Jeśli chcemy wysłać kartkę z życzeniami do przyjaciół w...
Bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje w Chorwacji Bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje w Chorwacji
Chorwacja jest krajem katolickim i tak jak w Polsce Boże Narodzenie obchodzi się tu 25 grudnia. Chorwackie święta,...
Jak Cypryjczycy spędzają Boże Narodzenie? Jak Cypryjczycy spędzają Boże Narodzenie?
Święta Bożego Narodzenia, w odróżnieniu od Wielkanocnych, są na Cyprze ciche i spokojne. Jest to dzień, w którym...
Czy warto spędzić Boże Narodzenie w Tunezji? Czy warto spędzić Boże Narodzenie w Tunezji?
Jeśli marzą nam się niezapomniane i zupełnie inne niż dotychczas Święta Bożego Narodzenia, powinniśmy wybrać się do...

Izrael | Grota Narodzenia
Izrael | Grota Narodzenia (by neilward )

 

Przeczytaj również

Praga – geograficzne abc

Stolica Republiki Czeskiej leży dokładnie w centrum kraju. Rozciąga się na obszarze niemal pół tysiąca kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją…

25 czerwca – Dzień Państwowości w Chorwacji

25 czerwca Chorwacja świętowała Dzień Państwowości. Premier kraju Zoran Milanovic przypomniał: „Za to co mamy dzisiaj, ludzie oddali życie”.

Pamiątki z Hiszpanii

Nieważne czy nasze wymarzone wakacje w Hiszpanii spędzimy na zwiedzaniu zabytków, czy wylegiwaniu się na piaszczystej plaży – każdy z…

Koloseum (Amfiteatr Flawiuszów)

Rzymskie Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów powstało w drugiej połowie I wieku n.e. z inicjatywy cesarzy z dynastii Flawiuszów. Nazwa „Koloseum”…

Wenecja – miasto na wodzie

Wenecja – perła Włoch, jest miastem położonym na ponad stu wysepkach. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, mostami oraz licznymi kanałami. Wiele osób…

Zmiany w opłatach roamingowych 2017

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wybierających się na tegoroczne wakacje do Chorwacji. Od 15 czerwca 2017 roku czekają nas zmiany…

Plaże Chorwacji -– którą wybrać?

Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w śródziemnomorskiej krainie słońca, powinniśmy za cel naszej podróży wybrać Chorwację.

Burek – chorwacka przekąska

Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i mieszkańców w lokalnych piekarniach. A za czym…