Izrael jest bardzo atrakcyjnym celem turystycznym. To niewielki, ale zróżnicowany krajobrazowo obszar, ze słonecznymi plażami i pustyniami, licznymi zabytkami i miejscami znanymi z „Biblii”.

Władze Izraela robią wszystko, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo, jednak ciągłe konflikty w kraju i w regionie nakazują daleko idącą ostrożność. Oto kilka wskazówek dla osób wybierających się do Izraela:

Izrael | Podróż do Izraela jest bezpieczna, jeśli tylko zachowamy podstawowe zasady ostrożności. Nastawienie do turystów jest tu bardzo pozytywne
Izrael | Podróż do Izraela jest bezpieczna, jeśli tylko zachowamy podstawowe zasady ostrożności. Nastawienie do turystów jest tu bardzo pozytywne (by emeryjl )

Podróż do Izraela wiąże się z pewnym ryzykiem i zaleca się zachowanie dużej ostrożności na terenie całego kraju.

Zasada pierwsza: obserwujcie rozwój sytuacji i postępujcie zawsze według wskazówek lokalnych władz.

Izrael posiada stabilny porządek polityczny i rozwiniętą infrastrukturę, atmosfera w kraju bywa jednak napięta, szczególnie podczas demonstracji (może wówczas dojść do starć z policją).

Zasada druga: unikajcie wszelkich zgromadzeń. Zwłaszcza podczas protestów w regionach przygranicznych oraz w czasie obchodów rocznic możliwe są gwałtowne konfrontacje.

W całym kraju istnieje niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych. Szczególnie zagrożone są środki komunikacji publicznej, uliczne kawiarnie, restauracje na parterze, centra handlowe, licznie odwiedzane place i generalnie duże skupiska ludzi.
W tym wypadku warto przestrzegać podstawowych zasad ostrożności:

  • Przed i podczas podróży szukajcie w mediach informacji o rozwoju sytuacji w kraju, jak również w całym regionie Bliskiego Wschodu.
  • Stosujcie się ściśle do zaleceń władz lokalnych oraz rad miejscowych znajomych oraz partnerów biznesowych.
  • Bądźcie czujni, obserwujcie dokładnie otoczenie i unikajcie w miarę możliwości centrów handlowych, transportu publicznego, restauracji oraz wszelkich demonstracji i większych zgromadzeń.

Izrael | W Izraelu lepiej unikać wszelkich zgromadzeń i ryzyka wplatania się w zamieszki
Izrael | W Izraelu lepiej unikać wszelkich zgromadzeń i ryzyka wplatania się w zamieszki (by jkfjellestad )

Specyficzne zagrożenia regionalne

Przy opisie stref niebezpiecznych chodzi wyłącznie o dane przybliżone; żadne ryzyko nie da się ograniczyć do ściśle określonego obszaru.

Tereny pod kontrolą palestyńską: z powodu wysokiego ryzyka odradza się podróże do Strefy Gazy zarówno drogą lądową, jak i morską. Od 2006 r. dostęp do Strefy Gazy jest mocno ograniczony. Droga morska jest przez władze izraelskie systematycznie blokowana. Próba naruszenia blokady wiąże się z wysokim ryzykiem.

Tereny izraelskie w pobliżu Strefy Gazy: napięcie w tym regionie jest wysokie. Zdarzają się tam operacje militarne. Wsie i miasta w pobliżu Strefy Gazy bywają regularnie ostrzeliwane pociskami rakietowymi i moździerzowymi. W strefie zagrożonej leżą m.in. Sderot, Ashqelon, Netivot, Qiryad Gat i Ofakim. Podczas w konfliktu w listopadzie 2012 r. na otoczenie Strefy Gazy spadły setki rakiet, pojedyncze pociski sięgnęły nawet okolic Tel Awiwu i Jerozolimy. Z powodu ciągle napiętej sytuacji odradza się podróż w regiony oddalone mniej niż 30 km od Strefy Gazy.

Tereny izraelskie wzdłuż Zachodniego Brzegu: w bezpośredniej bliskości granic Zachodniego Brzegu Jordanu wciąż dochodzi do demonstracji. Zachowajcie tam szczególną ostrożność.

Izrael | Z powodu wysokiego stopnia zagrożenia odradza się podróże do Strefy Gazy
Izrael | Z powodu wysokiego stopnia zagrożenia odradza się podróże do Strefy Gazy (by kudumomo )

Jerozolima: ze względu na napiętą sytuację zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas zwiedzania starego miasta w dni świąteczne Żydów i muzułmanów. Najlepiej poruszajcie się w towarzystwie miejscowego przewodnika.

Strefa przygraniczna z Libanem: mimo zawieszenia broni z sierpnia 2006 r. napięcie na granicy izraelsko-libańskiej jest bardzo wysokie. Warunki bezpieczeństwa pogorszyły się tutaj na skutek działań wojennych w Strefie Gazy na przełomie lat 2008/2009. Odradza się podróż w regiony graniczące z Libanem.

Strefa przygraniczna z Egiptem: w związku z niepewną sytuacją odradza się podróż w regiony przygraniczne wzdłuż drogi krajowej nr 10. Miasto Eilat i jego okolice były w ostatnich latach celem wielu ataków rakietowych. Nie można wykluczyć kolejnych tego typu wydarzeń.

Wzgórza Golan: na skutek zbrojnego konfliktu w Syrii pojedyncze pociski docierają aż do Wzgórz Golan. W strefie przygranicznej i buforowej między Izraelem i Syrią zachowajcie podwyższoną ostrożność. Zwróćcie też uwagę na pola minowe; są one ogrodzone i oznakowane. Na Wzgórzach Golan, jak również wzdłuż granicy z Jordanią, Egiptem i Libanem, trzymajcie się tylko wyznaczonych tras.

Izrael | W Izraelu, tak jak właściwie we wszystkich centrach turystycznych, istnieje zagrożenie drob-ną kradzieżą kieszonkową
Izrael | W Izraelu, tak jak właściwie we wszystkich centrach turystycznych, istnieje zagrożenie drob-ną kradzieżą kieszonkową (by commensa )

Inne zagrożenia w Izraelu

Przestępczość kryminalna: niewielka. Zachowajcie tylko zwykłą ostrożność przed kradzieżami kieszonkowymi.

Szczególne przepisy prawa: naruszenie ustawy narkotykowej grozi karą wieloletniego więzienia (do 20 lat) już przy niewielkiej ilości każdego rodzaju narkotyku.

Osobliwości kulturowe: dostosujcie swoje zachowanie do lokalnych praktyk, zwłaszcza w Jerozolimie i okolicach. Obraza uczuć religijnych może mieć skutki karne.

Zagrożenia z przyczyn naturalnych: na południu Izraela (w Negev) możliwe są nagłe i gwałtowne ulewy, przede wszystkim zimą. Prowadzą one do nieoczekiwanych podtopień dróg i zmieniają wyschnięte koryta rzek w rwące potoki.

Zainteresują Cię również

Alkohol dopiero po osiemnastce Alkohol dopiero po osiemnastce
Od nowego roku w Portugalii wprowadzono pewne zmiany, dotyczące możliwości zakupu alkoholu przez młodzież. Władze...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Kobiety w Tunezji Kobiety w Tunezji
Pomimo iż 98% Tunezyjczyków to muzułmanie, w kraju tym od lat propagowana jest polityka „antyhidżabowa”. Przez...
Miny przeciwpiechotne w Chorwacji Miny przeciwpiechotne w Chorwacji
Chorwacja to ulubiony kierunek urlopowych wypraw Polaków. Kraj, który za niecałe dwa lata ma wejść do Unii...
Słynne singapurskie zakazy Słynne singapurskie zakazy
Singapur znany jest ze swojego restrykcyjnego prawa i licznych zakazów, które stanowią niemal atrakcję turystyczną...

Trzęsienia ziemi: mogą się zdarzyć. W przypadku tego rodzaju katastrofy zastosujcie się do poleceń władz lokalnych. W przypadku zerwania połączeń z zagranicą, skontaktujcie się z ambasadą RP w Tel Awiwie: 16 Soutine St., Tel Aviv 64684, Israel, telefon +97 237253111, faks +97 235237806.

 

Przeczytaj również

Polska Archeologia na Cyprze

Od 25 maja do 30 listopada 2015 roku w Muzeum Cypru w Nikozji obejrzeć można wystawę poświęconą polskim pracom archeologicznym…

Maltańskie przysmaki, czyli co warto spróbować

Z jakich przysmaków słynie Malta? Czego warto skosztować? Każdy z nas słyszał o słynnym likierze z opuncji, ale na co…

Cypryjskie owoce

Jak wiadomo, Cypr jest wyspą pełną słońca. Nic więc dziwnego, że przez cały rok rośnie tu tak wiele owoców. W…

Watykan

Watykan – najmniejsze państwo świata, enklawa znajdująca się na terenie Rzymu. To właśnie tu mieści się siedziba najważniejszych władz Kościoła…

Waluta Monako

Jaka waluta obowiązuje w Monako? To miasto-państwo niewątpliwie kojarzy nam się bardzo europejsko, jednocześnie jednak nie jest członkiem Unii.

Jacy są Portugalczycy?

Wiele osób planujących podróż do Portugalii zastanawia się jacy są jej mieszkańcy? Czy są życzliwi? Czy pomogą nam w potrzebie?…

Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu

Zagrzeb, stolica i największe miasto Chorwacji kryje wiele ciekawych zakątków. Które z nich warto zobaczyć? Przedstawiamy top 10 miejsc, które…

Kanion w Bukach – czy to na pewno jest Ukraina?

Większość turystów widząc zdjęcia kanionu w Bukach zadaje sobie pytanie: „Czy to naprawdę jest na Ukrainie?” Rzeczywiście, człowiekowi z wielkiego…