Izrael to nie tylko wzruszająca podróż w czasy biblijne, ale także zachwycająca i warta poznania teraźniejszość. Z jednej strony oczarują nas tu słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, z drugiej – surowe piękno krajobrazu najbardziej słonego z mórz.

Izrael | Kopuła na Skale w Jerozolimie

Izrael | Kopuła na Skale w Jerozolimie (by Gary Hardman na licencji FreeImages)

Wspaniałe zabytki kultury i miejsca kultu wyznawców trzech religii, sąsiadują tu z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Ponad krajem górują malownicze szczyty Karmelu, Galilei i Judei.

Położenie

Morze Śródziemne, jak sama nazwa wskazuje, łączy różne ziemie: Europę, Afrykę i Azję. Zajrzyjmy na wschodnie jego brzegi, aby poznać pewien niewielki kraj Azji Południowo-Zachodniej – barwny i uduchowiony Izrael.

Sąsiadami Izraela są: Liban, Syria, Jordania i Egipt, a także Autonomia Palestyńska i Strefa Gazy. Te dwa ostatnie terytoria są przedmiotem odwiecznych sporów politycznych i terytorialnych. Izrael posiada dostęp do wybrzeży Morza Śródziemnego, Martwego i Czerwonego (poprzez Zatokę Akaba).

Warunki naturalne

Izrael jest krajem wyżynno-górzystym z pasmem Równiny Nadbrzeżnej, na obszarze której znajduje schronienie większość mieszkańców kraju. Do najważniejszych pasm górskich Izraela zalicza się: Karmel, Góry Judzkie i Góry Galilejskie z najwyższym szczytem kraju – Meron (1208 m n.p.m.). Ciekawym elementem ukształtowania terenu Izraela jest jedno z najgłębszych zapadlisk tektonicznych na świecie – Rów Jordanu.

Na terenie państwa znajdują się krainy historyczne, o których z pewnością słyszał każdy z nas: Galilea, Samaria i Judea. Nazwy te przewijają się niemalże przez wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu, gdyż to właśnie z Biblią wiąże się najdawniejsza historia Izraela.

Klimat Izraela jest bardzo zróżnicowany, dlatego też w zależności od naszych urlopowych oczekiwań (Zwiedzanie? Plażowanie? Narty?), warto zapoznać się z aktualną prognozą pogody w poszczególnych regionach kraju.

Izrael | Jerozolima – Ściana Płaczu

Izrael | Jerozolima – Ściana Płaczu (by anatlevi8 na licencji FreeImages)

Przyroda

Izrael poszczycić się może wspaniałymi krajobrazami zarówno górskimi, jak i nadmorskimi. U wybrzeży kraju dominuje roślinność typowo śródziemnomorska, w jego głębi zaś znajdują się rozległe stepy, półstepy i pustynie.

W tutejsze krajobrazy wpisane są najpiękniejsze zabytki kraju, które często znajdują się na terenie licznych parków narodowych i rezerwatów przyrody np.: Hurszat Tall, Karmel, Achziw i Timna.

Niezwykle piękne są rezerwaty przyrody, na terenie których znajdziemy wspaniałe wodospady (Nachal Dawid), roślinność znaną z kart Biblii (Rezerwat Przyrody Biblijnej) i podejrzymy bogate życie morskie (rezerwat na Plaży Koralowej).

W Izraelu podejmuje się próby ponownego wprowadzenia na dane obszary zwierząt z czasów biblijnych m.in.: strusia, sarny i kułana (gatunek osła). Na wybrzeżach morskich kraju spotkać można gniazda żółwi morskich.

Izrael | 75% mieszkańców Izraela stanowią Żydzi

Izrael | 75% mieszkańców Izraela stanowią Żydzi (by M Nota na licencji FreeImages)

Niezwykłe miejsca

Do najchętniej odwiedzanych miast Izraela należą Jerozolima i Betlejem – silnie związane z najważniejszymi wydarzeniami biblijnymi. Jerozolima jest jednym z najpiękniejszych miast świata, na jej obszarze znajdują się święte miejsca chrześcijan, muzułmanów i Żydów.

Do ważniejszych miast kraju zalicza się także Akkę z jej wspaniałymi murami obronnymi sięgającymi X w. i niezwykłym, wykutym w skale Tunelem Templariuszy oraz nadmorski Ejlat, na terenie którego znajdują się turystyczne kurorty i oceanarium.

Warte odwiedzenia są także wybrzeża Morza Martwego. Tutejszy mikroklimat i gorące źródła korzystnie działają na kuracjuszy zdążających tu już od czasów starożytnych. Surowe piękno okolicy sprzyja kontemplacji. Na szczycie pobliskiego płaskowyżu Masada wzniesiono przed wiekami monumentalne twierdze i pałace, których ruiny podziwiać możemy do dziś. Stąd też rozlega się wspaniały widok na pustynię, Morze Martwe i Jordanię.

Na zboczu wzgórza Karmel w północnej części Izraela znajduje się wspaniałe mauzoleum Baba (Hajfa), otoczone przez pięknie zaprojektowane ogrody.

Zapierające dech w piersiach są także naskalne klasztory, które zobaczyć możemy w Judei.

Niezwykle ciekawe są okolice biblijnego Jeziora Tyberiackiego (zwane Genezaret), nad którym odkryto m.in. szczątki człowieka neandertalskiego i łódź z czasów Chrystusa.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...