Izrael to kraj niezwykły. Jeśli marzy nam się oderwanie od dnia codziennego, warto jechać właśnie tam. Aby jednak odpoczynek w Izraelu był wspaniałą bajką, a nie drogą przez mękę, niezbędne jest przemyślane zaplanowanie czasu naszej podróży.

Izrael | Wypoczynek w cieniu przy Jaffa Gate (Jerozolima)
Izrael | Wypoczynek w cieniu przy Jaffa Gate (Jerozolima) (by craiova )

Sezon urlopowy

W naszym kraju większość ludzi zwykła wyjeżdżać na urlopy w okresie letnim. Nie zawsze jest to jednak uzasadnione, choćby w przypadku Izraela, gdzie i zimą temperatura nie spada poniżej +18°C, a co dopiero latem!

Idealny czas na wypoczynek w Izraelu

Idealny czas na wypoczynek w Izraelu to kwiecień, maj, wrzesień i październik. Dlaczego właśnie te miesiące są godne polecenia? Wówczas bowiem występuje optymalne połączenie temperatury powietrza i ilości opadów.

Pory roku w Izraelu

Chodzi o to, że Izrael – kraj o klimacie subtropikalnym – posiada porę suchą i porę deszczową. A odpoczywać w kurorcie, kiedy prawie każdego dnia leje deszcz, to marzenie raczej nielicznych turystów. Najbardziej deszczowym okresem w Izraelu jest przedział od listopada do marca. Grudzień, styczeń i luty to miesiące najbardziej mokre w roku. Z kolei okres upałów i suszy – też nie jest lepszym czasem na odpoczynek w Izraelu.

Gorące lato

Wobec tego latem powinno być tam jak w bajce... Niestety, klimat Izraela nie przewiduje „złotego środka”, jedna skrajność przechodzi w drugą. Po okresie chłodnym i deszczowym przychodzi upalna, sucha pogoda. Latem deszcz w ogóle nie pada. Ziemia zmienia się w rozpaloną skorupę i pęka od żaru, kiedy temperatura dochodzi do +50°C. W lipcu i sierpniu panuje prawdziwy upał. Kto może, wyjeżdża na ten okres w chłodniejsze miejsca. Nawet wiatr wieje wówczas od strony pustyni.

Nawet najbardziej „ciepłolubnym” turystom jest w tym czasie za gorąco w Izraelu. Na dodatek w lipcu do brzegów Morza Śródziemnego podpływają jadowite meduzy, których towarzystwo w wodzie nikomu nie sprawia przyjemności. W Morzu Czerwonym meduz wprawdzie nie ma, ale za to panuje żar trudny do wytrzymania.

Izrael | Tel Awiw-Jafa
Izrael | Tel Awiw-Jafa (by QR9iudjz0 )

Izrael miesiąc po miesiącu

Drogą eliminacji najbardziej nieodpowiednich dla wypoczynku miesięcy, można wytypować te, które zapewnią przyjemny i niezapomniany pobyt w Izraelu.

Zainteresują Cię również

Wenezuela Wenezuela
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Sri Lanka Sri Lanka
Cóż to za niewielka, południowoazjatycka wyspa, kołysząca się na wodach Oceanu Indyjskiego, która cienkim...
Jak nie zamarznąć w przerębli? Jak nie zamarznąć w przerębli?
19 stycznia grekokatolicy i chrześcijanie prawosławni obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Według przekazów, właśnie w...

 • W styczniu temperatura wynosi od +10°C w Jerozolimie do +27°C na wybrzeżu Morza Czerwonego. Dużym plusem tego miesiąca jest brak upałów, które dają się we znaki latem. Odpoczynek w Elacie w niczym nie ustępuje pobytowi w egipskich kurortach.
 • Pobyt w Izraelu w lutym wiąże się z mnóstwem możliwości spędzenia wolnego czasu. Turyści mogą korzystać z kąpieli słonecznych, ale też leczniczych w izraelskich kurortach balneologicznych. Luty dobrze nadaje się do zwiedzania miejsc religijnych i interesujących zabytków. Łagodna pogoda w lutym umożliwia wypoczynek w Izraelu nawet z małymi dziećmi.
 • Odpoczynek w Izraelu w marcu można poświęcić na zwiedzanie muzeów, zapoznanie się z licznymi galeriami, parkami z unikatową roślinnością, teatrami, nocnymi rozrywkami. Ważną rolę może odegrać w tym czasie również odpoczynek na plaży.
 • Jeśli planujemy odbyć niezapomnianą podróż, która pozwoli nam odpocząć na wspaniałych plażach, zrealizować niezwykłe wycieczki, a także poprawić stan zdrowia – śmiało możemy zdecydować się na kwiecień. Izrael w kwietniu to wypoczynek na brzegu Morza Czerwonego, wspaniałe kurorty Morza Martwego, ciekawe programy rozrywkowe, wycieczki do miejsc-pomników architektury. Kwiecień jest szczególnie odpowiedni na wyjazd do Izraela z całą rodziną.
 • W maju można zdecydować się na wypoczynek na plaży. Pobyt w Izraelu będzie poza tym tańszy, niż w tym samym czasie w podobnych kurortach w Egipcie. Majowe słońce nie pali jeszcze zbytnio, można więc wybrać się na wycieczkę po kraju. Temperatura powietrza dochodzi do 30°C, a wody do 27°C.

Izrael | Ściana Płaczu w Jerozolimie
Izrael | Ściana Płaczu w Jerozolimie (by Simeon )

 • W czerwcu zaczynają się upały, a morska woda ma temperaturę idealną do kąpieli. Bogarta historia kraju w powiązaniu z doskonale rozwiniętą infrastrukturą czynią czerwcowy odpoczynek w Izraelu coraz bardziej popularnym. W tym czasie odbywa się też największy izraelski festiwal oraz wiele innych interesujących imprez.
 • W lipcu średnia temperatura powietrza w dowolnym kurorcie przekracza 35°C, niebo jest bezchmurne a opady praktycznie nie występują. Turyści przybywają wówczas licznie do Izraela, zwabieni licznymi zabytkami, a także możliwością wypoczynku leczniczego nad Morzem Martwym oraz plażami Morza Czerwonego.
 • Sierpień jest odpowiedni przede wszystkim dla turystów, którzy chcą zająć się swoim zdrowiem. Na terenie Izraela znajduje się mnóstwo klinik, sanatoriów i źródeł leczniczych, gotowych na przyjęcie każdego potrzebującego pomocy. Pogoda jest w tym czasie bardzo upalna.
 • Wrzesień w Izraelu, to odpoczynek na plażach Morza Czerwonego, lecznicze kurorty Morza Martwego, różnorodność wycieczek. Letni żar zaczyna słabnąć.
 • Pogoda w październiku jest gorąca i sucha. Lecznicze sole i wodorosty Morza Martwego, czyste plaże nad Morzem Czerwonym i fascynujące pamiątki kraju trzech wielkich religii – wielu turystów wybiera pobyt w Izraelu właśnie w październiku.
 • Na listopadowy wypoczynek można polecić doskonały kurort Izraela – Elat. To miasto przypominające miraż na bezkresnej pustyni stanowi unikatowe połączenie ciepłego klimatu z oazami, rozrywkami i romantycznymi wieczorami. Pobyt w listopadzie sprzyja zwiedzaniu zabytków, muzeów, galerii, ale też klubów, teatrów i parków.
 • Grudzień, to czas, kiedy można odpocząć na plażach, albo wykorzystać unikatowe możliwości profilaktyki i leczenia wielu chorób w kurortach Izraela. Wielu turystów spędza w grudniu czas na nurkowaniu.
 

Przeczytaj również

Kozak System – kozacka energia na scenie

Tradycyjne kozackie motywy i brzmienia we współczesnych aranżacjach punk-rockowych, reggae i ska – poznajcie niesamowitą energię ukraińskiego zespołu Kozak System.

Znani Portugalczycy

Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek pochodzących z Portugalii osób znanych,…

Festa Dos Tabuleiros – Święto Koszy (4-13 lipca 2015 rok)

W Portugalii jest wiele świąt i festiwali, które przyciągają turystów z całego świata. Organizowana tylko raz na cztery lata Festa…

Ludność Chorwacji

Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały procent inne mniejszości narodowe,…

Waluta Węgier (forint)

Oficjalną walutą Węgier jest forint. Jej międzynarodowy kod ISO to HUF. 1 forint dzieli się na 100 filler, a jej…

Kiedy jechać do Rosji?

Odpowiedź na to pytanie, ze względu na położenie i wielkość Rosji, nie może być prosta. Kraj zajmuje większą część Europy…

Biograd na Moru – miasteczko w Dalmacji

Biograd na Moru to nowoczesne, tętniące życiem miasteczko w północnej Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Pierwsi turyści przybyli tu już…

Roślinność Ukrainy

W rozważaniach na temat ukraińskiej przyrody przytoczyć można oczywiście porcję suchych faktów, można też, aby bardziej wczuć się w klimat…