Jedną z najstarszych i najdroższych dzielnic Tokio jest Ginza. Znajduje się tu wiele ekskluzywnych sklepów, wykwintnych restauracji oraz teatr kabuki.
Tokio | W każdy weekend główna ulica jest zamknięta dla samochodów (Ginza love by Brent 2.0 na licencji CC BY-ND 2.0)
O historii Ginza słów kilka
Teren, na którym obecnie znajduje się Ginza dawniej był bagnem. W 1612 roku powstała tam pierwsza wytwórnia srebrnych monet (nazwa Ginza w języku japońskim oznacza „mennica”). W 1872 roku miał miejsce pożar, została zniszczona znaczna część obszaru. Rząd postanowił zmodernizował teren i postawić budynki murowane. Postawiono też na rozwój ulic wraz z chodnikami. W 1903 roku pojawiły się pierwsze tramwaje, a w 1914 roku wybudowano stację Tokio.
W 1923 roku miało miejsce silne trzęsienie ziemi, podczas którego przetrwały tylko budynki ceglane. W 1930 roku dzielnica została odbudowana, niestety w czasie wojny ponownie niemal całkowicie ją zniszczono.
Początkowo budynki były oferowane do sprzedaży, później chciano je wynajmować, ale wysoka cena odstraszała. Wielu ludziom nie odpowiadała też nowoczesna konstrukcja. Jeden z pisarzy angielskich, Philip Terry, porównał Ginza do Brodwayu.
Od 1960 roku, na prośbę gubernatora Ryokichi Minobe, w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 17:00 główna ulica jest zamknięta dla ruchu drogowego pozwalając swobodnie poruszać się pieszym.
Tokio | Dom towarowy Wako (Wako Department Store in Ginza Tokyo by Thilo Hilberer na licencji CC BY-ND 2.0)
Jedno słowo – luksus
W dzielnicy Ginza znajdują się najpopularniejsze i najdroższe markowe sklepy. Kupimy tu ubrania z czołowych domów mody, np. Chanel. Dior czy Louis Vuitton. Znajdziemy tu również najnowsze produkty elektroniczne. Swoje sklepy mają tu: Sony, Apple, Nikon. Oprócz tego zaopatrzymy się też w ekskluzywną biżuterię.
Tokio | Teatr Kabuki (Kabuki Theatre by Aleksander Dragnes na licencji CC BY 2.0)
Co oprócz sklepów?
W dzielnicy znajduje się wiele biurowców. Swoją siedzibę ma tu np. jedna z dziesięciu największych na świecie firm informatycznych – Ricoh. Warto zwrócić uwagę na wieżę zegarową znajdującą się na budynku z 1894 roku. W pobliżu mieszczą się również galerie sztuki. Szczególnie wart uwagi jest jednak teatr kabuki znany z wyszukanej charakteryzacji aktorów oraz bogatej oprawy przedstawień. Naprzeciwko sklepu Tiffany na Ginza-dōri znajduje się pomnik postawiony na pamiątkę powstania Ginza.
Restauracje
W dzielnicy znajduje się wiele drogich restauracji i barów. Wielu turystów jednak nie może sobie pozwolić na suty obiad w takich miejscach. Wtedy udają się do sklepu po narodowy przysmak – melon pan. Jest to nic innego jak melonowe bułeczki z chrupiącą skórką. W Ginza kupimy je w różnych, nietypowych smakach, np. kawowym albo pomarańczowym.
Tokio | Ginza to dzielnica pełna luksusowych sklepów (CHANEL Ginza by d'n'c na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również





