Tokio, czyli „Wschodnia Stolica”, należy do strefy klimatu umiarkowanego, dzięki czemu przez cały rok panują tutaj stosunkowo łagodne temperatury. Podczas gdy latem bywa gorąco i wilgotno, zima jest zwykle sucha i słoneczna.

Od końca czerwca do połowy lipca trwa tak zwana pora deszczowa, podczas której pada prawie codziennie i panuje wysoka wilgotność powietrza. Po tym okresie zaczyna się prawdziwe lato.

Tokio | Tokio nocą

Tokio | Tokio nocą (DSC_5195 by sayo ts na licencji CC0 1.0)

Pory roku w Tokio

Lato

Od czerwca do sierpnia w Tokio trwa najcieplejsza pora roku. Szczególnie w lipcu i sierpniu temperatura wzrasta na wiele dni do wysokości powyżej 30°C, a do tego panuje wysoka wilgotność powietrza. W sierpniu nawet nocami temperatury wynoszą ponad 25°C, przez co z powodu upału przez wiele nocy trudno jest dobrze spać bez urządzeń klimatyzacyjnych. Czerwiec jest czasem letniego przesilenia, dlatego dni są najdłuższe w roku.

Jesień

Czas od września do listopada klasyfikuje się jako jesień. Nawet we wrześniu przez kilka dni bywa jeszcze letnia pogoda z najwyższymi temperaturami rzędu 30°C. We wrześniu albo październiku nadchodzą tajfuny. Trwają zwykle nie dłużej niż jeden dzień. Stopniowo obniża się temperatura i wilgotność powietrza, a przybywa słonecznych dni zwanych tutaj „akibare” (piękna pogoda w jesieni). Z końcem października liście w regionie Okutama zaczynają się jesiennie zabarwiać, tworząc wspaniałe widoki.

Tokio | Takeshita, jedna z najpopularniejszych ulic w mieście

Tokio | Takeshita - jedna z najpopularniejszych ulic w mieście (Calle Takeshita (Tokio) by Carlos Alejo na licencji CC BY-SA 2.0)

Zima

Miesiące od grudnia do lutego odpowiadają zimowej porze roku, jest wtedy przeważnie chłodno. Wprawdzie w centrum Tokio nie należy spodziewać się gwałtownych śnieżyc, ale śnieg może od czasu do czasu poprószyć. Dni są krótkie i zachód słońca wypada między 16.30 i 17.30. Suma opadów w grudniu jest bardzo niska i wynosi przeciętnie zaledwie 39,6 mm.

Wiosna

Za wiosnę uważa się miesiące od marca do maja. Na początku wiosny jest kilka dni, kiedy jest zimno i przyda się ciepły płaszcz. W maju drzewa przybierają świeżą zieleń, a w ciągu dnia jest dostatecznie ciepło, aby włożyć lekkie ubranie. Różnice temperatur między dniem i nocą są jeszcze wprawdzie wysokie, ale ogólnie klimat jest łagodny i przyjemny. Ponieważ przy pięknej pogodzie wilgotność powietrza jest bardzo niska, wiosna szczególnie nadaje się na zwiedzanie miasta. Można to łatwo zauważyć po tłumach turystów w miejscach szczególnie atrakcyjnych.

Jak zwykle wybór terminu podróży do Tokio zależy od oczekiwań turystów i ich możliwości, także zdrowotnych. Jeśli komuś nie przeszkadzają upały i nie męczy go wysoka wilgotność powietrza, może spędzić piękny urlop w okresie letnim. Bardziej stabilna i łagodna pogoda panuje wiosną i jesienią.

Tokio | Tokio często nazywane jest „Wschodnią Stolicą

Tokio | Tokio często nazywane jest „Wschodnią Stolicą" (Wiersze w metrze - Tokio by Very Quiet na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...