Tokio, czyli „Wschodnia Stolica”, należy do strefy klimatu umiarkowanego, dzięki czemu przez cały rok panują tutaj stosunkowo łagodne temperatury. Podczas gdy latem bywa gorąco i wilgotno, zima jest zwykle sucha i słoneczna.

Od końca czerwca do połowy lipca trwa tak zwana pora deszczowa, podczas której pada prawie codziennie i panuje wysoka wilgotność powietrza. Po tym okresie zaczyna się prawdziwe lato.

Tokio | Tokio nocą

Tokio | Tokio nocą (DSC_5195 by sayo ts na licencji CC0 1.0)

Pory roku w Tokio

Lato

Od czerwca do sierpnia w Tokio trwa najcieplejsza pora roku. Szczególnie w lipcu i sierpniu temperatura wzrasta na wiele dni do wysokości powyżej 30°C, a do tego panuje wysoka wilgotność powietrza. W sierpniu nawet nocami temperatury wynoszą ponad 25°C, przez co z powodu upału przez wiele nocy trudno jest dobrze spać bez urządzeń klimatyzacyjnych. Czerwiec jest czasem letniego przesilenia, dlatego dni są najdłuższe w roku.

Jesień

Czas od września do listopada klasyfikuje się jako jesień. Nawet we wrześniu przez kilka dni bywa jeszcze letnia pogoda z najwyższymi temperaturami rzędu 30°C. We wrześniu albo październiku nadchodzą tajfuny. Trwają zwykle nie dłużej niż jeden dzień. Stopniowo obniża się temperatura i wilgotność powietrza, a przybywa słonecznych dni zwanych tutaj „akibare” (piękna pogoda w jesieni). Z końcem października liście w regionie Okutama zaczynają się jesiennie zabarwiać, tworząc wspaniałe widoki.

Tokio | Takeshita, jedna z najpopularniejszych ulic w mieście

Tokio | Takeshita - jedna z najpopularniejszych ulic w mieście (Calle Takeshita (Tokio) by Carlos Alejo na licencji CC BY-SA 2.0)

Zima

Miesiące od grudnia do lutego odpowiadają zimowej porze roku, jest wtedy przeważnie chłodno. Wprawdzie w centrum Tokio nie należy spodziewać się gwałtownych śnieżyc, ale śnieg może od czasu do czasu poprószyć. Dni są krótkie i zachód słońca wypada między 16.30 i 17.30. Suma opadów w grudniu jest bardzo niska i wynosi przeciętnie zaledwie 39,6 mm.

Wiosna

Za wiosnę uważa się miesiące od marca do maja. Na początku wiosny jest kilka dni, kiedy jest zimno i przyda się ciepły płaszcz. W maju drzewa przybierają świeżą zieleń, a w ciągu dnia jest dostatecznie ciepło, aby włożyć lekkie ubranie. Różnice temperatur między dniem i nocą są jeszcze wprawdzie wysokie, ale ogólnie klimat jest łagodny i przyjemny. Ponieważ przy pięknej pogodzie wilgotność powietrza jest bardzo niska, wiosna szczególnie nadaje się na zwiedzanie miasta. Można to łatwo zauważyć po tłumach turystów w miejscach szczególnie atrakcyjnych.

Jak zwykle wybór terminu podróży do Tokio zależy od oczekiwań turystów i ich możliwości, także zdrowotnych. Jeśli komuś nie przeszkadzają upały i nie męczy go wysoka wilgotność powietrza, może spędzić piękny urlop w okresie letnim. Bardziej stabilna i łagodna pogoda panuje wiosną i jesienią.

Tokio | Tokio często nazywane jest „Wschodnią Stolicą

Tokio | Tokio często nazywane jest „Wschodnią Stolicą" (Wiersze w metrze - Tokio by Very Quiet na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...