Stolica Japonii, Tokio, to główne (i bezkonkurencyjne) centrum polityczne, finansowe, medialne, rozrywkowe i edukacyjne kraju. Jak można się spodziewać, doskonale rozwinięta jest tu także komunikacja miejska, którą reprezentuje najdłuższa na świecie sieć szybkich kolei miejskich, rozbudowany system miejskich dróg ekspresowych i imponujący Rainbow Bridge.
Tokio | W ciągu dnia most jest raczej biały niż tęczowy (Rainbow Bridge Tokyo by rumpleteaser na licencji CC BY 2.0)
Most, noszący wdzięczną nazwę „Tęczowy”, łączy centrum Tokio z pobliską wyspą Odaiba. Rozpięty jest pomiędzy dzielnicami Minato i Koto (Ariake).
Odaiba to sztuczna wyspa położona w Zatoce Tokijskiej, stworzona w latach 50. XIX w., w celach obronnych. Obecnie jest to port morski oraz popularny teren komercyjno-mieszkalno-rozrywkowy tokijskiej metropolii.
Rainbow Bridge to most wiszący, czyli taki, którego przęsła podwieszone są na linach czy łańcuchach rozpiętych pomiędzy podporami.
Tęczowy Most został wzniesiony w 1993 roku przy użyciu 45500 ton stali.
Jego całkowita długość to 3,75 km, zaś długość właściwego mostu – 798 m. Przęsła mają długość, odpowiednio: 114 m – 570 m – 114 m. Pylony (czyli podpory mostu wiszącego) wznoszą się na 127 m.
Oficjalna nazwa mostu to „Shuto Expressway No. 11 Daiba Route – Port of Tokyo Connector Bridge”, jednak ze względu na to, iż tuż po zachodzie słońca most rozświetla się na kolorowo, mieszkańcy Tokio wolą nazywać go „Rainbow Bridge” lub w skrócie: „RB”.
Kolorowe lampy umieszczone są na linach podtrzymujących most. Rozbłyskują one na czerwono, biało i zielono dzięki pobieranej za dnia energii słonecznej – mieszkańcy Tokio nie muszą się więc obawiać marnotrawstwa prądu.
Tokio | Nocą most rozbłyskuje kolorowymi światłami (Rainbow Bridge by Daniel Rubio na licencji CC BY-SA 2.0)
Rainbow Bridge jest dwupoziomowy, wiodą przez niego nie tylko ulice (Daiba Route; Tokyo Prefectural Route 482), ale także linia kolejowa (Yurikamome) i ścieżki dla pieszych.
Ścieżki dla pieszych znajdują się na niższym poziomie mostu, po obu jego stronach. Ze ścieżki północnej roztacza się widok na port i wieżę telewizyjno-radiową Tokyo Tower, z południowej zaś – na Zatokę Tokijską i (przy dobrej widoczności) górę Fudżi. Latem przejścia te są dostępne od 9:00 do 21:00, zimą zaś od 10:00 do 18:00.
Zainteresują Cię również