Tokio to największe miasto na świecie, położone nad Oceanem Spokojnym na wyspie Honsiu oraz ważne centrum polityki, handlu i biznesu nie tylko w Japonii, ale i w całej Azji. To tętniące życiem miasto nazywane jest „Wschodnią Stolicą”.

Tokio | Pałac Cesarski

Tokio | Pałac Cesarski (Seimon Ishibashi Bridge, Imperial Palace, Tokyo by Ray in Manila na licencji CC BY 2.0)

Tokio stało się stolicą Japonii w połowie XIX wieku i wtedy też zrezygnowało z nazwy „Edo”, które było wtedy małą wioską rybacką. Wcześniej stolicą kraju było Kioto.

Geografia Tokio

Tokio wraz z Kawasaki, Jokohamą i Saitamą tworzy ogromną aglomerację – jest to największy zespół miejski na świecie.

Wschodnia część miasta położona jest na podmokłym terenie, natomiast zachodnia – na lekko pofalowanym, z widocznymi dolinami i wąwozami. Bardzo duży obszar prefektury zajmują góry i lasy. Najwyższym szczytem jest Kumotori-yama, którego wysokość mierzy 2017 m n.p.m.

Tokio to nie tylko miasto, to cała aglomeracja. W samej stolicy żyje około 10 procent mieszkańców Japonii, natomiast wokół miasta – około 20 procent, czyli łącznie około 35 mln osób. W skład miasta wchodzą 23 dzielnice, w których mieszka 8,5 mln ludzi.

W Tokio znajdziemy absolutnie wszystko: historię i współczesność, tradycję i nowoczesność, piękno natury i industrializm. Niesamowite jest to, że każdy odwiedzający miasto znajdzie tu coś dla siebie. Wiele osób odważyło się stwierdzić, że Tokio to „Japonia w pigułce”.

Tokio | Tokio jest głównym centrum finansowym, politycznym, handlowym i edukacyjnym w kraju

Tokio | Tokio jest głównym centrum finansowym, politycznym, handlowym i edukacyjnym kraju (Tokyo colors, Shibuya by @Kata U na licencji CC BY-ND 2.0)

Architektura miasta

W 1923 roku znaczna część miasta została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Tokio ucierpiało także podczas II wojny światowej. Z powodu tak wielkich strat, zauważymy dziś bardzo zróżnicowaną, czasem wręcz przypadkową zabudowę miasta. Tradycyjne małe domki i urokliwe, stare uliczki sąsiadują z imponującymi drapaczami chmur.

Tokio położone jest w strefie o dużej aktywności sejsmicznej, przez co wymagania dotyczące zabudowy są nieco bardziej skomplikowane. Istnieje zagrożenie kolejnego trzęsienia, przez co miasto znowu może zostać zniszczone. Mimo to stolica Japonii każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Odwiedzane jest nie tylko centrum miasta, ale i mniej popularne obszary aglomeracji.

Tokio jest głównym centrum finansowym, politycznym, handlowym i edukacyjnym w kraju. Nigdzie indziej nie znajdziemy tak wielu teatrów, szkół czy biur. Niemal 10 procent mieszkańców Japonii zatrudnionych jest na terenie prefektury Tokio.

Stolica ma doskonale rozwinięty system komunikacji miejskiej. Przykładem może być najdłuższa na świecie sieć kolei miejskich.

Tokio | Tokio Tower

Tokio | Tokio Tower (Tokyo Tower_2 by hans-johnson na licencji CC BY-ND 2.0)

Atrakcje Tokio

Charakterystycznym punktem w mieście jest ogromne i wiecznie zatłoczone skrzyżowanie. Niemal każdy film kręcony w Japonii ma sceny właśnie z tego miejsca.

Tokio ma również swoją wieżę Eiffla. Mierzy ona 333 m, wykonana jest z metalu, a na wysokości około 150 m znajdują się punkty widokowe, z których ujrzymy zapierające dech w piersiach widoki na to niesamowite miasto.

Miłośnicy "bursztynowego trunku" powinni wybrać się do Muzeum Piwa Yebisu. Początki japońskiego piwowarstwa datuje się na 1887 rok. Zobaczymy tu niesamowite eksponaty przybliżające nam historię produkcji piwa, różnorodne galerie a w jednej z sal będziemy mieli okazję, za dodatkową opłatą, skosztować wyśmienitego trunku.

Tokio | Musical z udziałem gejsz

Tokio | Musical z udziałem gejsz (the musical geisha by J3SSL33 na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Geografia Hiszpanii Geografia Hiszpanii
Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi:...
Klimat Francji Klimat Francji
Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...