Jednostką walutową w Japonii jest jen. Uważa się, że jest to jedna z najważniejszych walut na świecie. Jej kod walutowy według ISO 4217 to JPY.

Japonia | W obiegu dostępne są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500

Japonia | W obiegu dostępne są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500 (Japanese Yen ¥ by Joybot na licencji CC BY-SA 2.0)

Jen w języku japońskim wymawia się jako „en” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „okrąg, koło”. Znak waluty przedstawiany jest przed wartością liczbową znakiem ¥.

Współczesny jen pochodzi od srebrnych talarów, które były używane przez kupców amerykańskich. Płacili nimi z herbatę, porcelanę oraz jedwab. Talar nazywany był wtedy „okrągłą monetą”, co oznaczało „jen”.

Monety

Obecnie jen jest jedyną jednostką walutową. W obiegu dostępne są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100 oraz 500.

  • 1¥ - Moneta w całości został wykonana z aluminium, jej krawędź jest gładka. Awers przedstawia wartość, tytuł oraz młode drzewo. Na odwrocie również jest wartość oraz rok bicia. Pierwsza taka moneta została wydana w 1955 roku.
  • 5¥ - Moneta została wykonana z miedzi oraz cynku z gładką krawędzią. Na awersie możemy zobaczyć kłos ryżu, wartość oraz płynącą rzekę. Rewers przedstawia rok wydania oraz państwo. Data pierwszego bicia: 1959 rok.
  • 10¥ - Moneta wykonana została z miedzi, cynku oraz cyny. Na awersie widnieje świątynia Hōōdō, nazwa kraju oraz wartość. Na rewersie zaś przedstawione jest wiecznie zielone drzewo, wartość oraz rok wydania. Pierwsze 10¥ o krawędzi gładkiej została wydana w 1951 roku, zaś z krawędzią ząbkowaną w 1959 roku.
  • 50¥ - Moneta wykonana została z cynku oraz niklu, jej krawędź jest ząbkowana. Na awersie przedstawiono chryzantemę, nazwę kraju oraz wartość. Rewers posiada wartość oraz datę bicia. Pierwsza moneta została wydana w 1967 roku.
  • 100¥ - Moneta wykonana została z cynku oraz niklu, jej krawędź jest ząbkowana. Awers przedstawia kwiat wiśni, nazwę państwa oraz walutę. Na rewersie uwidoczniono również wartość oraz rok bicia. Pierwsza moneta została wydana w 1967 roku.
  • 500¥ - Pierwsza moneta z tym nominałem została wydana w 1982 roku w ograniczonym nakładzie. Wykonana była z cynku i niklu. Rewers przedstawia paulownię, nazwę kraju oraz wartość. Na awersie zobaczymy bambusa, owoc mandarynki, wartość oraz rok bicia. Jej krawędź jest gładka z napisami. Druga moneta o tym nominale została wydana w 2000 roku. Wykonana została z cynku, niklu oraz cyny. Rewers i awers monety jest taki sam jak tej wcześniejszej. Krawędź jest mocno ząbkowana.

Japonia | Emisja banknotów jena rozpoczął w 1872 roku

Japonia | Emisja banknotów jena rozpoczęła się w 1872 roku (Japanese Yen by bfishadow na licencji CC BY 2.0)

Banknoty

Obecnie w obiegu dostępne są banknoty o nominałach: 1000, 2000, 5000, 10000.

Wskazówki

Wyjeżdżając do Japonii warto już wcześniej zaopatrzyć się w Yeny. Jeśli nie wymieniliśmy wcześniej waluty, możemy zrobić to w lepszych kantorach i większych bankach na terenie Japonii, ale wtedy najlepiej zabrać ze sobą dolary. W hotelach oraz dużych sklepach można płacić kartą. Polecamy również wypłacanie pieniędzy bankomatach (zlokalizowane są praktycznie przy każdej poczcie).

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Danii Pamiątki z Danii
Linie lotnicze często oferują tanie przeloty do Danii. Warto jednak wiedzieć, że… jest to jeden z najdroższych...
Pamiątki z Meksyku Pamiątki z Meksyku
Będąc w Meksyku nie zapomnijmy zaopatrzyć się w pamiątki! Bazary, sklepy i uliczne stoiska wprost pękają w szwach...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...
Pamiątki z Finlandii Pamiątki z Finlandii
Nawet z krótkiego wyjazdu warto przywieźć pamiątki, które będą przypominały nam o spędzonych tam wspaniałych...