Jednostką walutową w Japonii jest jen. Uważa się, że jest to jedna z najważniejszych walut na świecie. Jej kod walutowy według ISO 4217 to JPY.

Japonia | W obiegu dostępne są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500

Japonia | W obiegu dostępne są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500 (Japanese Yen ¥ by Joybot na licencji CC BY-SA 2.0)

Jen w języku japońskim wymawia się jako „en” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „okrąg, koło”. Znak waluty przedstawiany jest przed wartością liczbową znakiem ¥.

Współczesny jen pochodzi od srebrnych talarów, które były używane przez kupców amerykańskich. Płacili nimi z herbatę, porcelanę oraz jedwab. Talar nazywany był wtedy „okrągłą monetą”, co oznaczało „jen”.

Monety

Obecnie jen jest jedyną jednostką walutową. W obiegu dostępne są monety o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100 oraz 500.

  • 1¥ - Moneta w całości został wykonana z aluminium, jej krawędź jest gładka. Awers przedstawia wartość, tytuł oraz młode drzewo. Na odwrocie również jest wartość oraz rok bicia. Pierwsza taka moneta została wydana w 1955 roku.
  • 5¥ - Moneta została wykonana z miedzi oraz cynku z gładką krawędzią. Na awersie możemy zobaczyć kłos ryżu, wartość oraz płynącą rzekę. Rewers przedstawia rok wydania oraz państwo. Data pierwszego bicia: 1959 rok.
  • 10¥ - Moneta wykonana została z miedzi, cynku oraz cyny. Na awersie widnieje świątynia Hōōdō, nazwa kraju oraz wartość. Na rewersie zaś przedstawione jest wiecznie zielone drzewo, wartość oraz rok wydania. Pierwsze 10¥ o krawędzi gładkiej została wydana w 1951 roku, zaś z krawędzią ząbkowaną w 1959 roku.
  • 50¥ - Moneta wykonana została z cynku oraz niklu, jej krawędź jest ząbkowana. Na awersie przedstawiono chryzantemę, nazwę kraju oraz wartość. Rewers posiada wartość oraz datę bicia. Pierwsza moneta została wydana w 1967 roku.
  • 100¥ - Moneta wykonana została z cynku oraz niklu, jej krawędź jest ząbkowana. Awers przedstawia kwiat wiśni, nazwę państwa oraz walutę. Na rewersie uwidoczniono również wartość oraz rok bicia. Pierwsza moneta została wydana w 1967 roku.
  • 500¥ - Pierwsza moneta z tym nominałem została wydana w 1982 roku w ograniczonym nakładzie. Wykonana była z cynku i niklu. Rewers przedstawia paulownię, nazwę kraju oraz wartość. Na awersie zobaczymy bambusa, owoc mandarynki, wartość oraz rok bicia. Jej krawędź jest gładka z napisami. Druga moneta o tym nominale została wydana w 2000 roku. Wykonana została z cynku, niklu oraz cyny. Rewers i awers monety jest taki sam jak tej wcześniejszej. Krawędź jest mocno ząbkowana.

Japonia | Emisja banknotów jena rozpoczął w 1872 roku

Japonia | Emisja banknotów jena rozpoczęła się w 1872 roku (Japanese Yen by bfishadow na licencji CC BY 2.0)

Banknoty

Obecnie w obiegu dostępne są banknoty o nominałach: 1000, 2000, 5000, 10000.

Wskazówki

Wyjeżdżając do Japonii warto już wcześniej zaopatrzyć się w Yeny. Jeśli nie wymieniliśmy wcześniej waluty, możemy zrobić to w lepszych kantorach i większych bankach na terenie Japonii, ale wtedy najlepiej zabrać ze sobą dolary. W hotelach oraz dużych sklepach można płacić kartą. Polecamy również wypłacanie pieniędzy bankomatach (zlokalizowane są praktycznie przy każdej poczcie).

Zainteresują Cię również

Korona norweska Korona norweska
Jednostką walutową Norwegii jest korona norweska. Międzynarodowy kod ISO to NOK. 1 korona dzieli się na 100 øre. W...
Euro - środek płatniczy w Wiedniu Euro - środek płatniczy w Wiedniu
Szyling austriacki dzielący się na 100 groszy należy już do przeszłości, 1 stycznia 2002 roku zastąpiła go wspólna...
Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Danii Pamiątki z Danii
Linie lotnicze często oferują tanie przeloty do Danii. Warto jednak wiedzieć, że… jest to jeden z najdroższych...
Pamiątki z Meksyku Pamiątki z Meksyku
Będąc w Meksyku nie zapomnijmy zaopatrzyć się w pamiątki! Bazary, sklepy i uliczne stoiska wprost pękają w szwach...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...