Orientalizm pociąga, uwodzi i fascynuje, nic więc dziwnego, że z roku na rok Japonia – kraj przepięknej przyrody, baśniowej architektury i kultury pełnej tajemnic – staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym.
Wyprawa do Japonii jest dość kosztowna, ale z pewnością będzie ona jednym z najpiękniejszych podróżniczych przeżyć każdego obieżyświata
Japonia | Słoneczne plaże Okinawy (by Charlie Balch na licencji Freeimages)
Każdy, kto planuje wyjazd do tak dalekiego kraju, chciałby z całą pewnością znaleźć się tam w najbardziej korzystnych dla siebie warunkach pogodowych.
Zróżnicowanie klimatyczne Japonii
Japonia, to archipelag wielu wysp rozciągający się na przestrzeni ponad 3,3 tys. kilometrów, pomiędzy 45°33' i 20°25' stopniem szerokości północnej. Dużą rolę w kształtowani klimatu wysp japońskich odgrywa morze. W porównaniu z innymi krajami tych szerokości geograficznych zimy są tutaj nieco łagodniejsze, a ilość opadów wyższa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że Japonia jest znacznie zróżnicowana pod względem klimatycznym: z jednej strony zimne i śnieżne Hokkaido, a z drugiej – bardzo gorący, subtropikalny region Okinawy.
Japonię można podzielić na sześć regionów klimatycznych:
- Hokkaido – stosunkowo zimny region z dużą ilością śniegu i małą ilością deszczu.
- Morze Japońskie – lato chłodne, ale z ciepłym wiatrem. Zimą często opady śniegu.
- Wyżyna Centralna – przyjemne i ciepłe lato i bardzo chłodna zima. Niewielka ilość opadów.
- Seto – przyjemny, łagodny klimat przez cały rok.
- Pacyfik – bardzo gorące lato i chłodna zima ze stosunkowo niewielkimi opadami śniegu.
- Wyspy Nansei – klimat subtropikalny. Ciepła zima, gorące lato, wiele deszczu czerwcu i lipcu, liczne tajfuny.
Japonia | Jesienią Japonia zachwyca kolorami (by Alessandro Tredicucci na licencji FreeImages)
Pory roku w Japonii
W klimacie Japonii wyróżnia się cztery wyraźne pory roku, z których każda posiada swój niepowtarzalny urok.
- Zima (grudzień – luty)
Na północy, w regionie Hokkaido, panują wówczas najlepsze warunki dla miłośników sportów zimowych. Na wybrzeżu wzdłuż Oceanu Spokojnego temperatury pozostają powyżej zera. W przeciwieństwie do zimy w europejskim wydaniu, zima japońska jest przeważnie bardziej przyjazna i oferuje wiele godzin słońca. W zależności od regionu trzeba się jednak liczyć ze znacznymi spadkami temperatury.
- Wiosna (marzec – maj)
Po chłodnej zimie kwitnące brzoskwinie ogłaszają nadejście wiosny, a kwiaty sakury od końca marca do początku kwietnia oznaczają wiosnę w całej pełni. Góry, pola i sady pokrywają się jasno różowymi kwiatami. Pogoda jest stabilna i zwykle bezdeszczowa.
- Lato (czerwiec – sierpień)
Lato zaczyna się kilkutygodniowym okresem deszczu od czerwca do połowy lipca. Takie opady są niezbędne w czasie sadzenia ryżu. Opady w centralnej części Japonii są mniejsze niż monsunowe deszcze w regionach subtropikalnych, jak wyspy Nansei, gdzie w letnie miesiące przeważa gorące i wilgotne powietrze. Po deszczach temperatura wzrasta do 30°C. Nad Morzem Japońskim natomiast, także latem panują umiarkowane temperatury.
- Jesień (wrzesień – listopad)
Po gorącym lecie nadchodzi jesień ze świeżym wiatrem i przyjemną temperaturą powietrza (rzędu 18°C). Lasy pokrywają się kolorowymi liśćmi, a w parkach i ogrodach kwitną chryzantemy. Wczesna jesień jest także głównym sezonem tajfunów, które zwykle nie trwają jednak dłużej niż jeden dzień. Rzadko trafiają się naprawdę wielkie i groźne trąby powietrzne. Tajfuny tworzą się nad Pacyfikiem i najczęściej przechodzą nad rejonami leżącymi nad oceanem.
Japonia | Narty w Nagano (Ski by Hideyuki KAMON na licencji CC BY-SA 2.0)
Dla każdego coś miłego
Planując podróż do Japonii należy wziąć pod uwagę kaprysy tutejszej pogody. Najbardziej stabilna pogoda panuje w Japonii wiosną, czyli od marca do maja, oraz jesienią – od września do listopada. Te dwie pory roku są szczególnie polecane na wizytę w Japonii nie tylko z uwagi na przyjemne temperatury i z reguły piękną pogodę, ale również wspaniałą atmosferę, jaką tworzą kwitnące wiśnie wiosną i wielobarwne liście klonów jesienią.
Najwięcej turystów wybiera się do Japonii pod koniec kwietnia, na początku maja bądź w połowie sierpnia.
Warto pamiętać o tym, że wiosną także sami Japończycy wybierają się licznie na wycieczki i i w większości miejsc wypoczynkowych panuje wówczas duży tłok. Planując podróż do Japonii wczesną wiosną trzeba ją odpowiednio wcześnie zarezerwować i dobrze przygotować. Tymczasem jesienią wiele atrakcji turystycznych nie jest tak licznie obleganych jak wiosną.
Miłośnicy sportów zimowych powinni koniecznie wybrać się w japońskie góry, bowiem panują tam wyśmienite warunki do uprawiania narciarstwa. Sezon narciarski w górskich regionach Honsiu lub Hokkaido trwa mniej więcej od grudnia do marca.
Zainteresują Cię również





