Japonia jest bez wątpienia niezwykle barwnym i malowniczym krajem – odległą, tajemniczą, niemal baśniową krainą.
Dla Europejskiego turysty wyprawa w te strony będzie nie lada przeżyciem, tym bardziej, że wiele symboli Japonii jest nam znanych już od lat dziecięcych.
Japonia | Kimono to jeden z najpopularniejszych symboli Japonii (Four beauties by Nikita na licencji CC BY 2.0)
Kimono
Któraż z dziewczynek nie marzyła kiedyś o własnym kimono? Niektórym szczęściarom udało się mieć w posiadaniu strój tego typu i dumnie można było w nim paradować na balu przebierańców. Oczywiście z prawdziwym kimono – na które wraz z dodatkami składa się kilkanaście elementów – nasze szkolne przebrania miały niewiele wspólnego.
Ten tradycyjny japoński strój nie jest codziennym ubraniem, po pierwsze jest bardzo kosztowny, po drugie – jego uszycie jest nie lada sztuką, po trzecie – jego noszenie wiąże się z wieloma zasadami. Inne kimona przywdziewają panny, inne mężatki, jeszcze inne wkłada się na ślub czy do parzenia herbaty.
Nieodłącznym towarzyszem kimona jest bogato zdobiony pas obi.
Parzenie herbaty
W Japonii wszystko może być sztuką, nawet taka z pozoru prozaiczna czynność, jak przygotowanie ciepłego napoju.
Japoński rytuał parzenia herbaty jest niezmienny od wieków – to bardzo uroczysta ceremonia, której uczestnikiem można się stać odwiedzając specjalnie przeznaczony na tę okoliczność pawilon. Obowiązują tu nie tylko odświętne stroje, ale także ściśle określona etykieta – to jak się zachowywać i co mówić jest z góry zaplanowane.
Japonia | Parzenie herbaty także może być sztuką (Outdoor Tea Ceremony by mrhayata na licencji CC BY-SA 2.0)
Sztuki walki
Z tym w pierwszej kolejności kojarzy się Japonia każdemu, mniejszemu czy większemu przedstawicielowi płci męskiej. Judo, aikido, kendo, sumo – to tylko najpopularniejsze z tutejszych sportów.
Tu również obowiązuje swoista etykieta, a walki nie są tylko próbą siły, ale nierozerwalnie wiążą się z rozwojem duchowym.
Ikebana
To kolejna z popularnych japońskich sztuk, tym razem dotycząca układania bajecznych kompozycji z kwiatów.
Jak możemy się już domyślać, nie jest to zwykłe porządkowanie roślin w wazonach, a specjalny rytuał o wielowiekowej tradycji.
Ikebaną nazywamy także gotową, kwiatową kompozycję. Wszytko jest tu przemyślane co do najdrobniejszego szczegółu: gatunek, kolor, wysokość i ułożenie kwiatów.
Japonia | Ikebana (Japanese flower arrangement 3, Ikebana: いけば by Nullumayulife na licencji CC BY 2.0)
Origami
Nawet kartka papieru w rękach Japończyków nabrała wyjątkowego znaczenia i okazała się doskonałym materiałem do tworzenia nieprawdopodobnych kształtów.
Czym są nasze papierowe samolociki, żabki czy kapelusze w obliczu subtelnych łabędzi, szarżujących byków czy baśniowych ptaków?
Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni doprowadzili sztukę składania papieru do perfekcji.
Japonia | Origami (Une grue pour le Japon by Frédérique Voisin-Demery na licencji CC BY 2.0)
Bonsai
Dziś niemal w każdym markecie możemy kupić tzw. drzewko bonsai. Wbrew pozorom nie jest to nazwa gatunku drzewa, a sztuka miniaturyzacji drzew. Opiera się ona na umiejętnym przycinaniu korzeni i pędów oraz owijania gałązek drutem.
Manga
Charakterystyczne japońskie postacie rysunkowe są doskonale znane szczególnie przedstawicielom młodszego pokolenia. Japońskie bajki i komiksy zyskały popularność na całym świecie, a w Kraju Kwitnącej Wiśni robią furorę już od lat 60.
Czy wiecie, że klasyczny japoński komiks czyta się od końca?
Japonia | Figurka z japońskiej mangi (Figura Link by Sirius Daniel Abadía Prieto na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również