Stolicą i największym miastem Japonii jest Tokio. Położone jest nad Oceanem Spokojnym na największej japońskiej wyspie – Honsiu. Miasto dawniej nosiło nazwę Edo
Japonia | Populacja Tokio wynosi około 13 mln osób (Tokyo by Luca Sartoni na licencji CC BY-SA 2.0)
Stolica Japonii jest ogromnym centrum finansowo-handlowym. Łączy w sobie nowoczesność z tradycją. Obok nowoczesnych drapaczy chmur znajdują się niskie, tradycyjne domy.
Tokio jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie.
Geografia i klimat
Tokio znajduje się w regionie Kantō (Kanto), u ujścia rzeki Sumida do Zatoki Tokijskiej. Powierzchnia stolicy zajmuje 2 187,65 km². Jest to największe miasto nie tylko w Japonii, ale i na świecie.
Tokio podzielone jest na 23 dzielnice. Każda z nich różni się od siebie. Przykładowo w Roppongi, Azabu, Hiroo znajdują się ambasady niemal wszystkich krajów, Ginza charakteryzuje się nowoczesną zabudową, licznymi sklepami i restauracjami, natomiast w Shibuya znajduje się wiele wystaw poświęconych sztuce współczesnej.
Tokio położone jest w strefie dużej aktywności sejsmicznej. Dużym zagrożeniem są trzęsienia ziemi, które mogłyby zniszczyć miasto
Tokio leży w strefie klimatu subtropikalnego. Lato jest gorące, ale też bardzo mokre. Wilgotność powietrza może wynosić nawet 80 procent. Częstym zjawiskiem są burze i tajfuny. Zima natomiast jest chłodna i bardzo wietrzna. Średnio co 2 miesiące ma miejsce trzęsienie ziemi.
Trochę historii…
Edo – dawna nazwa Tokio – zamieszkiwane było już 2500 lat temu. Ta niewielka wioska rybacka w XV wieku przekształciła się w osadę obronną, a od 1603 roku stała się oficjalną stolicą Japonii. W czasie wojny miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone.
Japonia | Tokio to największe miasto nie tylko w Japonii, ale i na świecie (Tokyo by Edward Dalmulder na licencji CC BY 2.0)
Ludność
Populacja Tokio wynosi około 13 mln osób. Znaczna część to: Amerykanie, Koreańczycy, Brazylijczycy, Chińczycy, Filipińczycy oraz Brytyjczycy.
Sporym problemem miasta jest proces starzenia się populacji. W 2000 roku około 17 procent ludności znajdowała się w grupie powyżej 65 lat.
Atrakcje
W samym sercu miasta znajduje się otoczony ogrodami pałac cesarski. Niedaleko znajduje się gmach parlamentu z początku XX wieku. Warto też zobaczyć Teatr Narodowy oraz katedrę tokijską.
W Metropolii nie może zabraknąć też licznych parków i ogrodów. Jednym z najpopularniejszych jest Ueno – park tysiąca drzew.
Japonia | Widok na Tokio (Tokyo View by David Sanz na licencji CC BY-ND 2.0)
W Tokio znajduje się też wiele obiektów sakralnych. Najpopularniejszym jest otoczona licznymi, wąskimi uliczkami świątynia buddyjska Senso-ji. Warto też swoje kroki skierować do wybudowanej w XV wieku świątyni sinto – Szram Hie we wschodniej części Akasaka. W zachodniej dzielnicy miasta – Shinjuku, znajduje się Sanktuarium Meiji, w którym znajdują się prochy cesarza Meiji.
Tokio słynie również z wielu muzeów, np. Narodowego Muzeum Historii Japonii, Muzeum Miasta Edo-Tokio oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Hara. Warto również zajrzeć do National No Theater - teatru Kabuki.
Gdy już zmęczy nas chodzenie po mieście, warto zajrzeć do jednej z japońskich restauracji i skosztować pysznego sushi i sake.
Japonia | Świątynia buddyjska Senso-ji (Sensō-ji. Asakusa Tokyo. by Bernard Spragg. NZ na licencji Public Domain Mark 1.0)
Zainteresują Cię również





