Stolicą i największym miastem Japonii jest Tokio. Położone jest nad Oceanem Spokojnym na największej japońskiej wyspie – Honsiu. Miasto dawniej nosiło nazwę Edo

Japonia | Populacja Tokio wynosi około 13 mln osób

Japonia | Populacja Tokio wynosi około 13 mln osób (Tokyo by Luca Sartoni na licencji CC BY-SA 2.0)

Stolica Japonii jest ogromnym centrum finansowo-handlowym. Łączy w sobie nowoczesność z tradycją. Obok nowoczesnych drapaczy chmur znajdują się niskie, tradycyjne domy.

Tokio jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie.

 

Geografia i klimat

Tokio znajduje się w regionie Kantō (Kanto), u ujścia rzeki Sumida do Zatoki Tokijskiej. Powierzchnia stolicy zajmuje 2 187,65 km². Jest to największe miasto nie tylko w Japonii, ale i na świecie.

Tokio podzielone jest na 23 dzielnice. Każda z nich różni się od siebie. Przykładowo w Roppongi, Azabu, Hiroo znajdują się ambasady niemal wszystkich krajów, Ginza charakteryzuje się nowoczesną zabudową, licznymi sklepami i restauracjami, natomiast w Shibuya znajduje się wiele wystaw poświęconych sztuce współczesnej.

Tokio położone jest w strefie dużej aktywności sejsmicznej. Dużym zagrożeniem są trzęsienia ziemi, które mogłyby zniszczyć miasto

Tokio leży w strefie klimatu subtropikalnego. Lato jest gorące, ale też bardzo mokre. Wilgotność powietrza może wynosić nawet 80 procent. Częstym zjawiskiem są burze i tajfuny. Zima natomiast jest chłodna i bardzo wietrzna. Średnio co 2 miesiące ma miejsce trzęsienie ziemi.

Trochę historii…

Edo – dawna nazwa Tokio – zamieszkiwane było już 2500 lat temu. Ta niewielka wioska rybacka w  XV wieku przekształciła się w osadę obronną, a od 1603 roku stała się oficjalną stolicą Japonii. W czasie wojny miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone.

Japonia | Tokio to największe miasto nie tylko w Japonii, ale i na świecie

Japonia | Tokio to największe miasto nie tylko w Japonii, ale i na świecie (Tokyo by Edward Dalmulder na licencji CC BY 2.0)

Ludność

Populacja Tokio wynosi około 13 mln osób. Znaczna część to: Amerykanie, Koreańczycy, Brazylijczycy, Chińczycy, Filipińczycy oraz Brytyjczycy.

Sporym problemem miasta jest proces starzenia się populacji. W 2000 roku około 17 procent ludności znajdowała się w grupie  powyżej 65 lat.

Atrakcje

W samym sercu miasta znajduje się otoczony ogrodami pałac cesarski. Niedaleko znajduje się gmach parlamentu z początku XX wieku. Warto też zobaczyć Teatr Narodowy oraz katedrę tokijską.

W Metropolii nie może zabraknąć też licznych parków i ogrodów. Jednym z najpopularniejszych jest Ueno – park tysiąca drzew.

Japonia | Widok na Tokio

Japonia | Widok na Tokio (Tokyo View by David Sanz na licencji CC BY-ND 2.0)

W Tokio znajduje się też wiele obiektów sakralnych. Najpopularniejszym jest otoczona licznymi, wąskimi uliczkami świątynia buddyjska Senso-ji. Warto też swoje kroki skierować do wybudowanej w XV wieku świątyni sinto – Szram Hie we wschodniej części Akasaka. W zachodniej dzielnicy miasta – Shinjuku, znajduje się Sanktuarium Meiji, w którym znajdują się prochy cesarza Meiji.

Tokio słynie również z wielu muzeów, np. Narodowego Muzeum Historii Japonii, Muzeum Miasta Edo-Tokio oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Hara. Warto również zajrzeć do National No Theater - teatru Kabuki.

Gdy już zmęczy nas chodzenie po mieście, warto zajrzeć do jednej z japońskich restauracji i skosztować pysznego sushi i sake.

Japonia | Świątynia buddyjska Senso-ji

Japonia | Świątynia buddyjska Senso-ji (Sensō-ji. Asakusa Tokyo. by Bernard Spragg. NZ na licencji Public Domain Mark 1.0)

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Ankara Ankara
Ankara (dawniej Ankyra, Ancyra, Angora) jest stolicą Turcji od 1923 r. To drugie co do wielkości miasto w kraju,...