Stolicą i największym miastem Japonii jest Tokio. Położone jest nad Oceanem Spokojnym na największej japońskiej wyspie – Honsiu. Miasto dawniej nosiło nazwę Edo

Japonia | Populacja Tokio wynosi około 13 mln osób

Japonia | Populacja Tokio wynosi około 13 mln osób (by Takayuki Miki )

Stolica Japonii jest ogromnym centrum finansowo-handlowym. Łączy w sobie nowoczesność z tradycją. Obok nowoczesnych drapaczy chmur znajdują się niskie, tradycyjne domy.

Tokio jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie.

 

Geografia i klimat

Tokio znajduje się w regionie Kantō (Kanto), u ujścia rzeki Sumida do Zatoki Tokijskiej. Powierzchnia stolicy zajmuje 2 187,65 km². Jest to największe miasto nie tylko w Japonii, ale i na świecie.

Tokio podzielone jest na 23 dzielnice. Każda z nich różni się od siebie. Przykładowo w Roppongi, Azabu, Hiroo znajdują się ambasady niemal wszystkich krajów, Ginza charakteryzuje się nowoczesną zabudową, licznymi sklepami i restauracjami, natomiast w Shibuya znajduje się wiele wystaw poświęconych sztuce współczesnej.

Tokio położone jest w strefie dużej aktywności sejsmicznej. Dużym zagrożeniem są trzęsienia ziemi, które mogłyby zniszczyć miasto

Tokio leży w strefie klimatu subtropikalnego. Lato jest gorące, ale też bardzo mokre. Wilgotność powietrza może wynosić nawet 80 procent. Częstym zjawiskiem są burze i tajfuny. Zima natomiast jest chłodna i bardzo wietrzna. Średnio co 2 miesiące ma miejsce trzęsienie ziemi.

Trochę historii…

Edo – dawna nazwa Tokio – zamieszkiwane było już 2500 lat temu. Ta niewielka wioska rybacka w  XV wieku przekształciła się w osadę obronną, a od 1603 roku stała się oficjalną stolicą Japonii. W czasie wojny miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone.

Japonia | Tokio to największe miasto nie tylko w Japonii, ale i na świecie
Japonia | Tokio to największe miasto nie tylko w Japonii, ale i na świecie (by Takayuki Miki )

Ludność

Populacja Tokio wynosi około 13 mln osób. Znaczna część to: Amerykanie, Koreańczycy, Brazylijczycy, Chińczycy, Filipińczycy oraz Brytyjczycy.

Sporym problemem miasta jest proces starzenia się populacji. W 2000 roku około 17 procent ludności znajdowała się w grupie  powyżej 65 lat.

Atrakcje

W samym sercu miasta znajduje się otoczony ogrodami pałac cesarski. Niedaleko znajduje się gmach parlamentu z początku XX wieku. Warto też zobaczyć Teatr Narodowy oraz katedrę tokijską.

W Metropolii nie może zabraknąć też licznych parków i ogrodów. Jednym z najpopularniejszych jest Ueno – park tysiąca drzew.

Japonia | Widok na Tokio
Japonia | Widok na Tokio (by freakland )

W Tokio znajduje się też wiele obiektów sakralnych. Najpopularniejszym jest otoczona licznymi, wąskimi uliczkami świątynia buddyjska Senso-ji. Warto też swoje kroki skierować do wybudowanej w XV wieku świątyni sinto – Szram Hie we wschodniej części Akasaka. W zachodniej dzielnicy miasta – Shinjuku, znajduje się Sanktuarium Meiji, w którym znajdują się prochy cesarza Meiji.

Tokio słynie również z wielu muzeów, np. Narodowego Muzeum Historii Japonii, Muzeum Miasta Edo-Tokio oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Hara. Warto również zajrzeć do National No Theater - teatru Kabuki.

Gdy już zmęczy nas chodzenie po mieście, warto zajrzeć do jednej z japońskich restauracji i skosztować pysznego sushi i sake.

Japonia | Świątynia buddyjska Senso-ji
Japonia | Świątynia buddyjska Senso-ji (by conbon )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Watykan Watykan
Watykan o powierzchni liczącej zaledwie 44 ha jest najmniejszym niepodległym państwem świata. Także pod względem...
Kiedy jechać do Watykanu? Kiedy jechać do Watykanu?
Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad...