Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, jak brzmi pełna nazwa tego kraju, graniczy z Syrią, Izraelem, Arabią Saudyjską, a na południu, poprzez Zatokę Akaba, posiada dostęp do Morza Czerwonego (27 km linii brzegowej).

Jordania Leży na obszarze przejściowym między wilgotnym zimą klimatem śródziemnomorskim i kontynentalnym a suchym klimatem pustynnym.

Jordania – Petra | Kiedy jechać do Jordanii? Najlepiej w kwietniu i maju lub październiku i listopadzie

Jordania – Petra | Kiedy jechać do Jordanii? Najlepiej w kwietniu i maju lub październiku i listopadzie (Jordan-18B-097 - The way out by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Zróżnicowanie klimatyczne Jordanii

Zasadniczo klimat Jordanii jest zróżnicowany. Na północnym zachodzie kraj jest pagórkowaty i właśnie ten region najbardziej obfituje w opady.

Na wyżej położonych terenach odnotowuje się ok. 800 mm opadów deszczu w ciągu roku. Najwięcej pada tutaj między listopadem i marcem.

Temperatury wahają się od 8°C do 25°C. Zimą bywa całkiem chłodno, na najwyższych wzniesieniach mogą nawet wystąpić opady śniegu.

Na zachód od łańcucha wzgórz płynie Jordan w depresyjnej dolinie. Tutaj zimy są bardzo łagodne, a lata bardzo upalne. Pada stosunkowo rzadko i w niewielkich ilościach.

Tereny pustynne

Całkiem uzasadnione wydaje się być przypisanie południa i wschodu kraju do strefy klimatu pustynnego. Na południu, w pełni lata, panuje wielki upał. Jest przy tym bardzo sucho. Temperatury wzrastają do 40°C i wyżej.

Śródziemnomorskie klimaty

Zupełnie inaczej jest na zachodzie Jordanii, gdzie panuje rodzaj klimatu śródziemnomorskiego. Lata od maja do października są suche i gorące, zimy od listopada do kwietnia łagodne i stosunkowo wilgotne.

Zima w Jordanii

Miesiące zimowe przynoszą w Jordanii częste deszcze. Dotyczy to przynajmniej północy i centrum kraju oraz regionu wokół Petry.

W styczniu i lutym może w Jordanii padać śnieg (np. w Ammanie, Ajlun, albo Petra). Do Petry często zimą nie można nawet dojechać. Temperatury na wyżynach Jordanii mogą spaść poniżej zera.

Za to Morze Martwe, Akaba i Dolina Jordanu mają zimą temperatury więcej niż przyjemne. Temperatura wody zimą osiąga nawet 20°C, czyli jak najbardziej wystarczająco do kąpieli.

Morze Martwe stanowi pewną osobliwość. Ze względu swoje na położenie (najniższa depresja na świecie) oraz niezwykle wysokie zasolenie, działa jak magazyn ciepła. Panuje tu więc praktycznie niezmienna, przyjemna temperatura przez cały rok. Śnieg i chłód są tutaj nieznane. Podobnie jak wielkie upały.

Jordania – Dead Sea | Morze Martwe odwiedzać można przez cały rok

Jordania – Dead Sea | Morze Martwe odwiedzać można przez cały rok (Lowest Point on Earth/Dead Sea by Tracy Hunter na licencji CC BY 2.0)

Opady

Pory roku są w Jordanii ledwie rozpoznawalne. Lato kończy się w zasadzie wtedy, gdy zaczyna się rodzaj pory deszczowej. Od jordańskich wyżyn do Ammanu i w rejonie Petry mogą wystąpić obfite opady. Jeśli chodzi o ilość opadów, w Jordanii obowiązuje zasada: opady zanikają z północy na południe i z zachodu na wschód. Stosunkowo bogata w opady jest zachodnia wyżyna, stosunkowo sucha wyżyna centralna i bardzo suche obszary pustynne.

Jordania – Aqaba | Zimą warto wybrać się nad Morze Martwe, Zatokę Akaba albo dolinę Jordanu

Jordania – Aqaba | Zimą warto wybrać się nad Morze Martwe, Zatokę Akaba albo dolinę Jordanu (DSC07779 by Adamina na licencji CC BY 2.0)

Najlepszy czas na wyjazd

Najlepszą porą na podróż do Jordanii jest wiosna – od kwietnia do maja. W tym czasie kraj jest stosunkowo zielony i kwiaty pojawiają się nawet na pustyni.

Drugim godnym polecenia okresem są miesiące październik i listopad. Wprawdzie brakuje wówczas zieleni i kwiatów, jednak temperatury nie są ani za wysokie, ani za niskie.

Kto wybiera się do Jordanii, aby kąpać się i nurkować w Morzu Czerwonym, ten najlepsze warunki znajdzie między majem i wrześniem. Ale nawet zimą w Morzu Czerwonym można pływać.

Morze Martwe można odwiedzać przez cały rok.

Zimą również nasz urlop Jordanii może być udany, jednak warto wybrać się wówczas nad Morze Martwe, Zatokę Akaba albo dolinę Jordanu. Na położonych wyżej terenach może być nieprzyjemnie zimno.

Jordania | Trudno poznać to miejsce, gdy zlane jest strugami deszczu – Petra

Jordania | Trudno poznać to miejsce, gdy zlane jest strugami deszczu – Petra (Rain in Petra by David Loong na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...