Za górami, za morzami, w słonecznej Jordanii znajduje się Petra – ruiny miasta Nabatejczyków. Zobaczymy tu zjawiskowe budowle wykute w skałach.
Jordania | Deir, czyli "Klasztor (Petra, the Monastery by Arian Zwegers na licencji CC BY 2.0)
Starożytna Petra ma 100 km2 i znajduje się w skalnej dolinie, w południowo-zachodniej części kraju. Dostaniemy się tam wąskim wąwozem As-Sik (200 m wysokości i 1,2 km długości). Dolina Petry leży nad rzeką okresową Wadi Musa.
Aby zwiedzić wszystkie najciekawsze obiekty, musimy zarezerwować sobie około tygodnia. Zainteresowanie Petrą jest tak duże, że w ostatnich latach powstało wiele hoteli.
Pierwsi Nabatejczycy, którzy przybyli do Petry nie mieszkali w skałach, ale w namiotach. Z czasem stopniowo zaczęli osiedlać się w domach wykutych w skałach. Powstały wówczas ulice (główna nosi nazwę cardo maximus), rynki otoczone sklepami, grobowce, akwedukty wodne, fontanny czy nawet teatr
Zwiedzając Petrę zauważyć można style greckie, rzymskie i egipskie. Nabatejczycy wzorując się na innych krajach, stworzyli później swój własny styl.
Piękno Petry zostało docenione i wpisano ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Najsłynniejszym zabytkiem jest „Skarbiec Faraona” al-Chazane. Wzniesiono go na cześć nabatejskiego króla w I w. p.n.e.
Ciekawostką jest, że budowlę tę możemy zobaczyć w filmie Indiana Jones i ostatnia krucjata jako świątynię chroniącą Świętego Graala.
Jednym z największych obiektów w Petrze jest teatr. Może on pomieścić od 6 do 10 tys. widzów. Wybudowany został w I w. n.e za panowania Aretasa IV. Tuż obok znajduje się ulica Fasadz 44 grobami.
Jordania | Powierzchnia Petry wynosi 100 km2 (Petra, Jordan by Eric Borda na licencji CC BY-ND 2.0)
Warte uwagi są też Groby Królewskie. Zobaczymy tu niezwykły Grób z Urną, z przemienioną na kościół bizantyjski komorę oraz wiele korytarzy. Równie piękne groby to: trójpoziomowy Grób Pałacowy, Grób Jedwabny oraz Grób Koryncki.
Kolejną ciekawą budowlą jest Deir, czyli „Klasztor”. W czasach bizantyjskich rzeczywiście mieścił się tam klasztor chrześcijański. Wyglądem przypomina „Skarbiec Faraona”, ale jest znacznie większy i bardziej okazały. W środku znajduje się wiele cennych zabytków, np. płaskorzeźbę dwóch mężczyzn z wielbłądami czy wodociągi. Deir powstał podczas panowania króla Rabela II w latach 70-106 n.e. W drodze do „Klasztoru” spotkamy m.in. wykute w skałach krzyże.
Prawdopodobnie najstarszym miejscem kultu religijnego jest Górne Miejsce Ofiarne, położone około 200 m nad teatrem.
Warto też zobaczyć 5-metrową fontannę przedstawiającą lwa, Grób Żołnierza Rzymskiego czy Filar Faraona.
Jordania | Pierwsi Nabatejczycy, którzy przybyli do Petry nie mieszkali w skałach, ale w namiotach (Petra, Jordan by Eric Borda na licencji CC BY-ND 2.0)
Zainteresują Cię również