Male – stolica Malediwów znajduje się na wyspie Male w atolu Male Północne. Miasto zamieszkuje nieco ponad 100 tys. obywateli. Znajduje się tu główny port morski oraz port lotniczy.

Malediwy | Male ma zaledwie 2 km długości i 1 km szerokości
Malediwy | Male ma zaledwie 2 km długości i 1 km szerokości (by timo_w2s )

Geografia i klimat

Male to najmniejsza stolica na świecie. Ma zaledwie 2 km długości i 1 km szerokości. Jest to najbardziej zaludnione miasto w archipelagu Malediwów (czwarte na świecie).

Miasto podzielone jest na sześć rejonów, cztery z nich znajdują się na wyspie: Galolhu, Maafannu i Macchangolhi i Henveiru. W pobliżu wyspy znajdują się: Vilingili (ośrodek turystyczny) i Hulhumalé.

Male znajduje się w strefie klimatu tropikalnego, w którym widoczne są: pora sucha trwająca od stycznia do kwietnia i mokra, która rozpoczyna się w maju i trwa do grudnia. Maksymalne temperatury wynoszą około 30 stopni Celsjusza, najniższe natomiast – około 27 stopni. Średnia roczna suma opadów wynosi 1600 mm.

Zabytki

Dumą miasta jest wybudowany w 1656 roku meczet The Grand Friday Mosque oraz widoczny już z daleka minaret. W pobliżu znajduje się też rezydencja prezydencka (Mulee-Aage), wybudowana przed I wojną światową. Swoje kroki warto też skierować do Muzeum Narodowego, w którym poznamy historię Malediwów.

Zakupy

W Male znajduje się też wiele sklepów, w których kupimy zawsze świeże owoce, warzywa i ryby, obuwie, odzież, biżuterię, elektronikę czy książki.

W północnej części miasta znajdziemy lokalne produkty rolne. Nasz wzrok przyciągną wiszące żółte banany czy inne kolorowe, soczyste owoce. Jeśli natomiast mamy ochotę na rybę, powinniśmy wybrać się dwie ulice dalej od rynku lokalnego, na Targ Rybny. Bez problemu się tam dostaniemy, z pewnością poprowadzi nas węch. Najlepiej robić tu zakupy po południu, kiedy rybacy wracają z połowu.

Malediwy | Meczet The Grand Friday Mosque
Malediwy | Meczet The Grand Friday Mosque (by nattu )

Dużą popularnością cieszą się sklepy z tkaninami. Malediwskie kobiety często wolą uszyć sobie ubrania niż kupować gotowe. Po powrocie do Polski my również możemy uszyć sobie stylową bluzkę czy szal.

W Male znajduje się również wiele sklepów z pamiątkami. Turyści najczęściej decydują się na karty do gry, popielniczki w kształcie żółwi czy naszyjniki z muszelek.

Niemal wszystkie sklepy w stolicy są klimatyzowane.

Tsunami

26 grudnia 2004 roku Male zostało niemal w całości zalane przez falę tsunami. Wywołało ją trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Watykan Watykan
Watykan o powierzchni liczącej zaledwie 44 ha jest najmniejszym niepodległym państwem świata. Także pod względem...
Kiedy jechać do Watykanu? Kiedy jechać do Watykanu?
Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad...

Malediwy | W Male znajduje się też wiele sklepów, w których kupimy zawsze świeże owoce, warzywa i ryby
Malediwy | W Male znajduje się też wiele sklepów, w których kupimy zawsze świeże owoce, warzywa i ryby (by fischerfotos )