Singapur jest wyspą i państwem-miastem na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Od Malezji (zachodniej) oddzielony jest tylko wąską cieśniną Johor.

Klimat Singapuru można byłoby wprawdzie porównać do klimatu Malezji, ale jest on raczej tropikalny, podczas gdy Malezja wykazuje pewien rodzaj klimatu równikowego.

Singapur | Singapur często jest określane „miastem szkła i betonu”

Singapur | Singapur często jest określane „miastem szkła i betonu” (Singapore skyline #4 by Bernard Tey na licencji CC BY-ND 2.0)

W Singapurze są dwa rodzaje pogody: albo świeci słońce i jest gorąco, albo jest gorąco i deszczowo. Temperatury w ciągu dnia wynoszą przez cały rok od 25°C do 34°C. Wilgotność powietrza jest także przez cały rok bardzo wysoka i staje tym znośniejsza, im jest bliżej morza (a do morza właściwie nigdzie nie jest daleko). Z tego też względu można klimat Singapuru określić, jako stosunkowo dobrze znośny, przy czym okres od marca do września wygląda najmniej przyjemnie. Jest wtedy bezwietrznie i ma się wrażenie, że powietrze stoi w bezruchu.

Deszczowy Singapur

Większość deszczu pada w nocy albo we wczesnych godzinach porannych, co jest działaniem bardzo korzystnym dla gości. Niemniej jednak, zupełnie niespodziewanie, może w pięknym, słonecznym dniu zdarzyć się ulewa, która na szczęście równie szybko zanika. Te opady nie przynoszą oczywiście żadnego ochłodzenia, jednak turyści uważają zwykle zachmurzenie za przyjemniejsze od bezpośredniego promieniowania słońca. Miesiącami z częstszymi opadami deszczu są listopad, grudzień i styczeń, chociaż także w tym czasie trudno zauważyć różnicę będąc w Singapurze tylko przez kilka dni.

Krótko mówiąc, wizyta w Singapurze jest możliwa o każdej porze roku i nie należy sobie zbytnio zawracać głowy pogodą, ponieważ to miasto w każdych warunkach posiada wiele alternatywnych możliwości.

Singapur | Ogród botaniczny, Singapur

Singapur | Ogród botaniczny, Singapur (Singapore Botanic Garden by edwin.11 na licencji CC BY 2.0)

Temperatury wody są bardzo wyrównane i wynoszą przeciętnie ok. 25°C. Dostosowując się do tropikalnego, wilgotnego klimatu powinno się nosić zawsze lekkie ubrania z włókien naturalnych. Ważna jest też ochrona przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.

Monsun północno-wschodni

Singapur jest oczywiście doskonałym całorocznym celem podróży, jednak trzeba przyznać, że nie wszystkie miesiące są dla wszystkich równie idealne na spędzenia urlopu. Między październikiem i lutym w Singapurze występuje monsun północno-wschodni, który przynosi silne opady deszczu. Swoją drogą, krótkie i gwałtowne ulewy są w Singapurze przez cały rok rzeczą normalną i trzeba się do nich po prostu przyzwyczaić. Po deszczu zaraz znowu świeci słońce. Każdy turysta powinien sam zdecydować, jaki czas na podróż do Singapuru jest dla niego najlepszy.

Mała Azja

Singapur jest miniaturowym modelem Azji. Zebrali się tutaj przedstawiciele wszystkich dużych azjatyckich narodów i kultur. Arabskie dzielnice Singapuru graniczą z chińskimi rejonami, mowa hinduska miesza się z malajską, chińskie pagody sąsiadują ze świątyniami buddyjskimi i meczetami muzułmanów. Singapur jest jednym z najbardziej zielonych miast świata, chociaż określenie „miasto szkła i betonu” również do niego pasuje. Singapur - to oczywiście shopping. Ogromny port morski stanowi przystań dla statków wielu krajów. W tutejszych sklepach można kupić wszystko i to po bardzo niskich cenach, ponieważ Singapur jest jednym ze światowych centrów handlu bezcłowego. To też może być powód, aby wybrać się w podróż do Singapuru – Miasta Lwa.

Singapur | Jurong bird park

Singapur | Jurong bird park (Jurong Park Singapore by Flying Cloud na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...