Na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego, oddzielony cieśniną Johor od Malezji, znajduje się Singapur – jedno z najmniejszych azjatyckich państw. „Najmniejsze” zdecydowanie jednak nie znaczy „najmniej interesujące”.
Singapur| Obszar państwa obejmuje wyspę Singapur i 59 mniejszych wysepek (SIngapore by jjcb na licencji CC BY 2.0)
Singapur to interesujący dialog Wschodu z Zachodem. Z jednej strony znajdziemy tu nowoczesne biurowce, centra handlowe i rzesze biznesmenów, z drugiej – obok języka angielskiego usłyszymy egzotyczne nuty chińskiego, malajskiego i singlish, zasmakujemy w lokalnej kuchni i zapomnimy się w czasie barwnych obchodów tradycyjnych świąt.
Położenie
Singapur położony jest na wyspie noszącej tę samą nazwę i stanowiącej niemal 90% powierzchni państwa. Pozostałe tereny Singapuru porozrzucane są na 59 niewielkich, otoczonych rafami koralowymi, wyspach, m. in.: Tekong, Ubin i Sentosa.
Dzięki udoskonalonym technikom osuszania przybrzeżnych bagien i płycizn, obszar państwa jest sukcesywnie powiększany. Obecnie powierzchnia Singapuru wynosi ok. 690 km2.
Pogoda
Klimat Singapuru jest równikowy wybitnie wilgotny monsunowy. Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi tu ok. 25-32 stopni Celsjusza.
Chłodniejszy monsun północno-wschodni opanowuje tereny Singapuru mniej więcej od grudnia do marca, niosąc lekki spadek temperatur i wzmożone opady. Monsun południowo-zachodni nadchodzi w czerwcu i trwa mniej więcej do września podnosząc temperatury i ograniczając opady.
Sezon turystyczny trwa tu mniej więcej od grudnia do czerwca, a jego szczyt przypada na grudzień-luty, wówczas możemy liczyć na najlepsze warunki pogodowe, ale należy spodziewać się sporych tłumów.
Singapur | Tanjung Beach na wyspie Sentosa (Tanjung Beach by Lim Ashley na licencji CC BY 2.0)
Atrakcje
Singapur jest położony na wyspie w otoczeniu wielu mniejszych, malowniczych wysepek, na których kwietnie turystyka. W głębi lądu można tu odnaleźć imponujące granitowe skały oraz prawdziwie egzotyczną przyrodę, która przyciąga w te strony licznych pasjonatów Azji.
Centralną część miasta tworzy zabytkowa dzielnica kolonialna. Jest ona jedyną pozostałością po dawnych czasach kolonializmu, pozostałe tereny obfitują bowiem w luksusowe domy, hotele oraz w nowoczesne wieżowce.
TOP 5 miejsc, które musimy odwiedzić w Singapurze:
- Muzeum Cywilizacji Azjatyckich (Asian Civilisations Museum – ACM) – strona internetowa: www.acm.org.sg
- Muzeum Narodowe (The National Museum of Singapore) – strona internetowa: www.nationalmuseum.sg
- Meczet Masjid Sultan (lokalizacja: Muscat Street w dystrykcie Kampong Glam)
- Świątynia Sri Mariamman – najstarsza hinduska świątynia w Singapurze (lokalizacja: South Bridge Road, w dystrykcie Chinatown)
- Wyspa Sentosa – singapurski kurort turystyczny o 2 km złotych plaż, z hotelami 5-gwiazdkowymi i polami golfowymi.
Singapur | Eksponat z Asian Civilisations Museum (Blue Faced Indian Deity by Branden Ho na licencji CC BY-SA 2.0)
Trochę historii
Do XIX wieku Singapur nie stanowił miasta o indywidualnym charakterze, które wzbudzało zainteresowanie turystów, z tego względu, że był wykorzystywany głównie jako brytyjska baza morska. Sytuacja zmieniła się dopiero po I wojnie światowej. Wówczas to Singapur został przekształcony w bazę wojskową, by w następnych latach uzyskać autonomię.
Pełną odrębność Singapur zyskał dopiero w 1959 roku i właśnie od tego momentu rozpoczynają się współczesne dzieje tego państwa-miasta. Singapur zaczął rozwijać się jako popularny port przeładunkowy, stał się także poważanym centrum finansowym.
Gospodarka
Singapur imponuje stopniem rozwoju przemysłu elektronicznego. Na szeroką skalę produkuje się tu komputery, sprzęt medyczny i fotooptyczny, zegarki i sprzęt audio-video. Znajduje się tu także 5 rafinerii ropy naftowej. Nic więc dziwnego, że singapurskie hotele poza miłośnikami Azji okupują biznesmeni z całego świata.
Singapur | Najpiękniejsza z singapurskich świątyń – Sri Mariamman Temple (A cow sculpture at the Sri Mariamman Temple by Ivan Bandura na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





