Na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego, oddzielony cieśniną Johor od Malezji, znajduje się Singapur – jedno z najmniejszych azjatyckich państw. „Najmniejsze” zdecydowanie jednak nie znaczy „najmniej interesujące”.

Singapur| Obszar państwa obejmuje wyspę Singapur i 59 mniejszych wysepek

Singapur| Obszar państwa obejmuje wyspę Singapur i 59 mniejszych wysepek (SIngapore by jjcb na licencji CC BY 2.0)

Singapur to interesujący dialog Wschodu z Zachodem. Z jednej strony znajdziemy tu nowoczesne biurowce, centra handlowe i rzesze biznesmenów, z drugiej – obok języka angielskiego usłyszymy egzotyczne nuty chińskiego, malajskiego i singlish, zasmakujemy w lokalnej kuchni i zapomnimy się w czasie barwnych obchodów tradycyjnych świąt.

Położenie

Singapur położony jest na wyspie noszącej tę samą nazwę i stanowiącej niemal 90% powierzchni państwa. Pozostałe tereny Singapuru porozrzucane są na 59 niewielkich, otoczonych rafami koralowymi, wyspach, m. in.: Tekong, Ubin i Sentosa.

Dzięki udoskonalonym technikom osuszania przybrzeżnych bagien i płycizn, obszar państwa jest sukcesywnie powiększany. Obecnie powierzchnia Singapuru wynosi ok. 690 km2.

Pogoda

Klimat Singapuru jest równikowy wybitnie wilgotny monsunowy. Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi tu ok. 25-32 stopni Celsjusza.

Chłodniejszy monsun północno-wschodni opanowuje tereny Singapuru mniej więcej od grudnia do marca, niosąc lekki spadek temperatur i wzmożone opady. Monsun południowo-zachodni nadchodzi w czerwcu i trwa mniej więcej do września podnosząc temperatury i ograniczając opady.

Sezon turystyczny trwa tu mniej więcej od grudnia do czerwca, a jego szczyt przypada na grudzień-luty, wówczas możemy liczyć na najlepsze warunki pogodowe, ale należy spodziewać się sporych tłumów.

Singapur | Tanjung Beach na wyspie Sentosa

Singapur | Tanjung Beach na wyspie Sentosa (Tanjung Beach by Lim Ashley na licencji CC BY 2.0)

Atrakcje

Singapur jest położony na wyspie w otoczeniu wielu mniejszych, malowniczych wysepek, na których kwietnie turystyka. W głębi lądu można tu odnaleźć imponujące granitowe skały oraz prawdziwie egzotyczną przyrodę, która przyciąga w te strony licznych pasjonatów Azji.

Centralną część miasta tworzy zabytkowa dzielnica kolonialna. Jest ona jedyną pozostałością po dawnych czasach kolonializmu, pozostałe tereny obfitują bowiem w luksusowe domy, hotele oraz w nowoczesne wieżowce.

TOP 5 miejsc, które musimy odwiedzić w Singapurze:

  • Muzeum Cywilizacji Azjatyckich (Asian Civilisations Museum – ACM) – strona internetowa: www.acm.org.sg
  • Meczet Masjid Sultan (lokalizacja: Muscat Street w dystrykcie Kampong Glam)
  • Świątynia Sri Mariamman – najstarsza hinduska świątynia w Singapurze (lokalizacja: South Bridge Road, w dystrykcie Chinatown)
  • Wyspa Sentosa – singapurski kurort turystyczny o 2 km złotych plaż, z hotelami 5-gwiazdkowymi i polami golfowymi.

Singapur | Eksponat z Asian Civilisations Museum

Singapur | Eksponat z Asian Civilisations Museum (Blue Faced Indian Deity by Branden Ho na licencji CC BY-SA 2.0)

Trochę historii

Do XIX wieku Singapur nie stanowił miasta o indywidualnym charakterze, które wzbudzało zainteresowanie turystów, z tego względu, że był wykorzystywany głównie jako brytyjska baza morska. Sytuacja zmieniła się dopiero po I wojnie światowej. Wówczas to Singapur został przekształcony w bazę wojskową, by w następnych latach uzyskać autonomię.

Pełną odrębność Singapur zyskał dopiero w 1959 roku i właśnie od tego momentu rozpoczynają się współczesne dzieje tego państwa-miasta. Singapur zaczął rozwijać się jako popularny port przeładunkowy, stał się także poważanym centrum finansowym.

Gospodarka

Singapur imponuje stopniem rozwoju przemysłu elektronicznego. Na szeroką skalę produkuje się tu komputery, sprzęt medyczny i fotooptyczny, zegarki i sprzęt audio-video. Znajduje się tu także 5 rafinerii ropy naftowej. Nic więc dziwnego, że singapurskie hotele poza miłośnikami Azji okupują biznesmeni z całego świata.

Singapur | Najpiękniejsza z singapurskich świątyń – Sri Mariamman Temple

Singapur | Najpiękniejsza z singapurskich świątyń – Sri Mariamman Temple (A cow sculpture at the Sri Mariamman Temple by Ivan Bandura na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji
Polacy pokochali Chorwację: za piękną pogodę, ciepłe morze, przepyszną kuchnię i gościnność. Poniżej przedstawiamy...
Indonezja Indonezja
Po obu stronach równika, między Oceanem Indyjskim a Spokojnym, na tysiącach malowniczych wysp, położone jest jedno...
Indie – kaszmirowe wakacje Indie – kaszmirowe wakacje
Indie kojarzą się przede wszystkim z różnorodnością. Są tak barwne, jak stroje hindusek i bukiety przypraw na...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...