Przed wyjazdem do każdego obcego kraju, szczególnie tak egzotycznego jak Singapur, zadajemy sobie szereg pytań o wizę, przepisy celne i inne ważne informacje oraz dokumenty podróży.

Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie bezproblemowo wjechać i wyjechać z Singapuru.

Singapur | Aby przebywać w Singapurze w celach turystycznych do 90 dni nie potrzebujemy wizy

Singapur | Aby przebywać w Singapurze w celach turystycznych do 90 dni nie potrzebujemy wizy (by mark normand na licencji FreeImages)

Czy potrzebuję wizy do Singapuru?

Polscy turyści otrzymują przy wjeździe do Singapuru zezwolenie na pobyt do 90 dni. Wiza nie jest wymagana, jedynie paszport musi mieć ważność jeszcze przez przynajmniej sześć miesięcy. Od 26 czerwca 2012 roku nie są honorowane wpisy dzieci do paszportu rodziców – każde dziecko musi posiadać własny paszport.

W każdym przypadku należy zwracać uwagę, aby nie przekroczyć terminu dozwolonego pobytu, ponieważ wiąże się to z wysokimi karami grzywny. Wjeżdżając do Singapuru należy posiadać bilet powrotny albo bilet na dalszą podroż.

Przepisy celne

Co można wwieźć do Singapuru?

Wwożenie dewiz jest możliwe bez ograniczeń. Podróżni, którzy wjeżdżają do Singapuru albo z niego wyjeżdżają, są tylko zobowiązani od 1 listopada 2007 r. do zadeklarowania na granicy gotówki w kwocie większej niż 30 000 SGD (1 dolar singapurski = ok. 2,60 PLN).

Każda osoba, która ukończyła 18 lat i nie wjeżdża do Singapuru z Malezji, może bez cła i podatku wwieźć na własny użytek:

 • Prezenty, żywność i inne przedmioty o wartości do 300 SGD (osoba poniżej 18 lat – do 100 SGD).
 • Dodatkowo osoba pełnoletnia może wyłącznie na własny użytek wwieźć 1 l wina, 1 l alkoholu wysokoprocentowego i 1 l piwa.
 • Wyroby tytoniowe podlegają opłacie celnej – od 1 stycznia 2009 r. każdy sprzedawany w Singapurze papieros musi posiadać stempel celny. Palacz, który zostanie spotkany z papierosami bez stempla, musi zapłacić grzywnę wysokości ok. 250 euro za opakowanie. Normalna paczka papierosów 20 sztuk kosztuje w Singapurze ok. 7 euro.
 • Przewożenie leków do osobistego użytku określają specjalne przepisy. Z tymi przepisami, jak również listą dozwolonych środków, zainteresowani powinni się zawczasu zapoznać.

Singapur | Port lotniczy Singapur-Changi

Singapur | Port lotniczy Singapur-Changi (Singapore Changi Airport Budget Terminal by Binder.donedat na licencji CC BY 2.0)

Czego nie można wwozić do Singapuru?

 • Broni, amunicji, kamizelek kuloodpornych i kajdanek, zabawek militarnych, gumy do żucia, wyrobów z chronionych zwierząt i roślin, jak również artykułów pornograficznych.
 • Przewożenie w bagażu przedmiotów, które mogą być użyte jako broń, albo przypominają wyglądem broń (np. zabawki, zapalniczki) może prowadzić do policyjnych przesłuchań i co najmniej do wielogodzinnych zakłóceń w podroży.
 • Nośniki dźwięku i obrazu muszą być ocenzurowane.
 • Nie wolno wwozić do Singapuru fajerwerków, petard, sztucznych ogni.

Zwrot podatku

Za towary o wartości powyżej 300 SGD zakupione w Singapurze w specjalnie oznakowanych sklepach i wywożone w terminie do dwóch miesięcy od daty zakupu przysługuje zwrot podatku w wysokości 7%. Podczas zakupów trzeba okazać paszport i wypełnić odpowiedni formularz.

Singapur | Ciekawostkę stanowi fakt, że do Singapuru nie można wwozić gumy i tytoniu do żucia

Singapur | Ciekawostkę stanowi fakt, że do Singapuru nie można wwozić gumy i tytoniu do żucia (by stef ~ na licencji FreeImages)

Szczególne przepisy karne:

 • Wwożenie i posiadanie narkotyków i środków odurzających jest surowo zabronione i zagrożone wysokimi karami pozbawienia wolności, z karą śmierci włącznie. Przepisy karne są konsekwentnie egzekwowane, zwłaszcza jeśli chodzi o handel i zażywanie narkotyków (np. obligatoryjne orzekanie kary śmierci za posiadanie więcej niż 15 g heroiny, względnie 500 g marihuany, co traktowane jest przy tych ilościach, jako handel narkotykami).
 • W Singapurze karane są stosunki homoseksualne.
 • Podczas wizyt w barach, dyskotekach i innych nocnych lokalach należy zwracać uwagę na istotne lokalne różnice kulturowe. W Singapurze zachowanie mężczyzny wobec kobiety uznane za nieobyczajne („outrage of modesty”) może doprowadzić do zatrzymania, kary aresztu, a w skrajnym przypadku nawet do chłosty.

Meldunek

W samolocie lub w punkcie granicznym podróżny otrzymuje formularz, w którym powinien podać adres swego pobytu w Singapurze (nazwa i adres hotelu lub osoby, którą zamierza odwiedzić).

Zainteresują Cię również

Japonia – przepisy wizowe i celne Japonia – przepisy wizowe i celne
Polscy obywatele wyjeżdżający do Japonii w celach turystycznych na okres do 90 dni oraz w celach służbowych (...
Z dzieckiem do Chorwacji Z dzieckiem do Chorwacji
Decydując się na letni wyjazd do Chorwacji z dzieckiem można być pewnym satysfakcjonujących wakacji. Chorwacja...
Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Pamiątki z Meksyku Pamiątki z Meksyku
Będąc w Meksyku nie zapomnijmy zaopatrzyć się w pamiątki! Bazary, sklepy i uliczne stoiska wprost pękają w szwach...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...