Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od Indii. Pod względem krajobrazu można Sri Lankę łatwo opisać: obszary przybrzeżne składają się z dolin, w głębi wyspy teren staje się górzysty, przy czym najwyższe wzniesienie sięga ok. 2400 m.

Ze względu na położenie w pobliżu równika (między 6 i 10 stopniem szerokości północnej) klimat jest tutaj tropikalny z wpływami monsunu. Klimatyczną granicę tworzy w kraju centralna wyżyna. Na południowym zachodzie jest trochę bardziej wilgotno, niż na pozostałym obszarze.

Sri Lanka | Świątynia Zęba w Kandy

Sri Lanka | Świątynia Zęba w Kandy (Sri Lanka - 029 - Kandy Temple of the Tooth by McKay Savage na licencji CC BY 2.0)

Dzienne przeciętne temperatury wahają się stale między 29°C i 33°C. Nocami termometry rzadko wskazują temperaturę niższą niż 25°C. Wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka i wynosi 70-90%. Dla osób słabych i nie w pełni zdrowych klimat Sri Lanki może być znacznym obciążeniem. W regionie górskim powyżej 1000 metrów klimat jest bardziej znośny, temperatura jest niższa o 5-7°C i mniejsza wilgotność. Także tereny leżące bezpośrednio w pobliżu morza są przyjemniejsze ze względu na wiejącą ciągle bryzę.

„Im wyżej, tym chłodniej”

Tereny w głębi wyspy wykazują przez cały rok klimat gorący, któremu towarzyszy wysoka wilgotność powietrza. Im dalej w głąb lądu, tym bardziej klimat jest kształtowany przez wysokość położenia. Również na Sri Lance obowiązuje żelazna zasada: im wyżej, tym chłodniej. W porównaniu z równinami, temperatury w wyższych regionach są więcej niż przyjemne. W ciągu dnia jest z reguły łagodnie ciepło, a nocami temperatura spada. Przy tym rzadko bywa naprawdę zimno, a tym bardziej mroźno.

Sri Lanka | Poranny jogging na plaży Koggala

Sri Lanka | Poranny jogging na plaży Koggala (Morning run, Koggala Sri Lanka by .shyam. na licencji CC BY-SA 2.0)

Opady deszczu

Można rozróżnić na Sri Lance cztery wyraźne fazy opadów: pora przedmonsunowa (marzec do maja), monsun letni (maj – wrzesień), pora pomonsunowa (październik do listopada) i monsun zimowy (grudzień do lutego). Najwięcej deszczu spada zwykle na wybrzeżu południowo-zachodnim i zboczach gór. Najwięcej pada między majem i czerwcem oraz w październiku i listopadzie. Na wschodzie i północnym wschodzie również w grudniu/styczniu.

Z jednej strony centralnej wyżyny, na południowym zachodzie, znajduje się strefa wilgotna z roczną sumą opadów ok. 2000 mm na wybrzeżu i ponad 5000 mm w górach. Na drugiej stronie wyspy, na południowym wschodzie, wschodzie i północy w cieniu gór, leży suchsza strefa z sumą opadów od mniej niż 900 mm (północ) do 1500 mm (południowy wschód).

Sri Lanka | Zbiór liści na plantacji herbaty

Sri Lanka | Zbiór liści na plantacji herbaty (sri lanka 050 by Bo Jørgensen na licencji CC BY-ND 2.0)

Najlepsza pora na wyjazd na Sri Lankę

Główny okres wyjazdów na Sri Lankę, to miesiące od grudnia do marca. Za optymalną porę na podróż po całym kraju można uznać luty i marzec. Jest wtedy stosunkowo mało deszczu i jeszcze nie całkiem gorąco.

Najlepszą porą, aby spędzić urlop na plaży na wybrzeżu południowo-zachodnim jest okres od stycznia do marca. W tym samym czasie można zwykle robić udane wyprawy w region górski. Trzeba zauważyć, że wtedy panuje monsun zimowy z mniejszą ilością opadów. Niemniej jednak, trzeba się liczyć z gwałtownymi deszczami również w tym okresie. Wybrzeże północno-wschodnie pozostaje od lutego do września bardzo upalne i suche.

Całkiem nieodpowiednie wydają się na podróż do Sri Lanki najbardziej deszczowe miesiące, jakimi są październik i listopad. Ale wszystko zależy oczywiście od indywidualnych upodobań, wszak „de gustibus non est disputandum”. 

Sri Lanka | Portret małej mieszkanki Sri Lanki

Sri Lanka | Portret małej mieszkanki Sri Lanki (Sri Lanka - Vedda by Garret Clarke na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kretę? Kiedy jechać na Kretę?
Kreta, największa grecka wyspa, należy do niezawodnych słonecznych celów urlopowych. Razem z Cyprem stanowi...
Jak wybrać idealną wycieczkę do Tunezji? Jak wybrać idealną wycieczkę do Tunezji?
Sezon wakacyjny za nami, ale biura podróży już kuszą wycieczkami na przyszły rok. Ofert jest wiele, jak wybrać tę...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...