Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od Indii. Pod względem krajobrazu można Sri Lankę łatwo opisać: obszary przybrzeżne składają się z dolin, w głębi wyspy teren staje się górzysty, przy czym najwyższe wzniesienie sięga ok. 2400 m.
Ze względu na położenie w pobliżu równika (między 6 i 10 stopniem szerokości północnej) klimat jest tutaj tropikalny z wpływami monsunu. Klimatyczną granicę tworzy w kraju centralna wyżyna. Na południowym zachodzie jest trochę bardziej wilgotno, niż na pozostałym obszarze.
Sri Lanka | Świątynia Zęba w Kandy (Sri Lanka - 029 - Kandy Temple of the Tooth by McKay Savage na licencji CC BY 2.0)
Dzienne przeciętne temperatury wahają się stale między 29°C i 33°C. Nocami termometry rzadko wskazują temperaturę niższą niż 25°C. Wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka i wynosi 70-90%. Dla osób słabych i nie w pełni zdrowych klimat Sri Lanki może być znacznym obciążeniem. W regionie górskim powyżej 1000 metrów klimat jest bardziej znośny, temperatura jest niższa o 5-7°C i mniejsza wilgotność. Także tereny leżące bezpośrednio w pobliżu morza są przyjemniejsze ze względu na wiejącą ciągle bryzę.
„Im wyżej, tym chłodniej”
Tereny w głębi wyspy wykazują przez cały rok klimat gorący, któremu towarzyszy wysoka wilgotność powietrza. Im dalej w głąb lądu, tym bardziej klimat jest kształtowany przez wysokość położenia. Również na Sri Lance obowiązuje żelazna zasada: im wyżej, tym chłodniej. W porównaniu z równinami, temperatury w wyższych regionach są więcej niż przyjemne. W ciągu dnia jest z reguły łagodnie ciepło, a nocami temperatura spada. Przy tym rzadko bywa naprawdę zimno, a tym bardziej mroźno.
Sri Lanka | Poranny jogging na plaży Koggala (Morning run, Koggala Sri Lanka by .shyam. na licencji CC BY-SA 2.0)
Opady deszczu
Można rozróżnić na Sri Lance cztery wyraźne fazy opadów: pora przedmonsunowa (marzec do maja), monsun letni (maj – wrzesień), pora pomonsunowa (październik do listopada) i monsun zimowy (grudzień do lutego). Najwięcej deszczu spada zwykle na wybrzeżu południowo-zachodnim i zboczach gór. Najwięcej pada między majem i czerwcem oraz w październiku i listopadzie. Na wschodzie i północnym wschodzie również w grudniu/styczniu.
Z jednej strony centralnej wyżyny, na południowym zachodzie, znajduje się strefa wilgotna z roczną sumą opadów ok. 2000 mm na wybrzeżu i ponad 5000 mm w górach. Na drugiej stronie wyspy, na południowym wschodzie, wschodzie i północy w cieniu gór, leży suchsza strefa z sumą opadów od mniej niż 900 mm (północ) do 1500 mm (południowy wschód).
Sri Lanka | Zbiór liści na plantacji herbaty (sri lanka 050 by Bo Jørgensen na licencji CC BY-ND 2.0)
Najlepsza pora na wyjazd na Sri Lankę
Główny okres wyjazdów na Sri Lankę, to miesiące od grudnia do marca. Za optymalną porę na podróż po całym kraju można uznać luty i marzec. Jest wtedy stosunkowo mało deszczu i jeszcze nie całkiem gorąco.
Najlepszą porą, aby spędzić urlop na plaży na wybrzeżu południowo-zachodnim jest okres od stycznia do marca. W tym samym czasie można zwykle robić udane wyprawy w region górski. Trzeba zauważyć, że wtedy panuje monsun zimowy z mniejszą ilością opadów. Niemniej jednak, trzeba się liczyć z gwałtownymi deszczami również w tym okresie. Wybrzeże północno-wschodnie pozostaje od lutego do września bardzo upalne i suche.
Całkiem nieodpowiednie wydają się na podróż do Sri Lanki najbardziej deszczowe miesiące, jakimi są październik i listopad. Ale wszystko zależy oczywiście od indywidualnych upodobań, wszak „de gustibus non est disputandum”.
Sri Lanka | Portret małej mieszkanki Sri Lanki (Sri Lanka - Vedda by Garret Clarke na licencji CC BY-ND 2.0)
Zainteresują Cię również