Cóż to za niewielka, południowoazjatycka wyspa, kołysząca się na wodach Oceanu Indyjskiego, która cienkim łańcuszkiem raf trzyma się indyjskiego wybrzeża? To Sri Lanka – oaza spokoju w gwarnej azjatyckiej rzeczywistości i przepiękna kraina warta poznania.

Sri Lanka | Plantacja herbaty
Sri Lanka | Plantacja herbaty (by Woutstra )

Położenie i krajobraz

Sri Lanka to małe państwo azjatyckie, leżące na wyspie Cejlon tuż przy południowo-wschodnim wybrzeżu Indii.

Sri Lankę otaczają także mniejsze wysepki, jak np.: Mannar, Kayts i Delft. Jej wybrzeża kuszą turystów piaszczystymi plażami, błękitnymi lagunami, a także wspaniałymi rafami koralowymi, które to właśnie na północnym-zachodzie kraju tworzą łańcuszkowy archipelag maleńkich wysp, raf i mielizn, który łączy Cejlon z Indiami – jest to tzw. Most Adama. Nietrudno się dziwić, że wokół tego tajemniczego przejścia pomiędzy dwoma lądami narosło wiele legend, a także różnych naukowych interpretacji.

Pogoda na Sri Lance

Sri Lanka znajduje się w zasięgu klimatu tropikalnego monsunowego. Najpiękniejsza pogoda występuje tu od grudnia do marca – dotyczy to całej wyspy. W pozostałym okresie roku warunki pogodowe będą zróżnicowane w zależności od regionu, w który się wybieramy.

Sri Lanka | Portret małej lankijskiej dziewczynki
Sri Lanka | Portret małej lankijskiej dziewczynki (by revati_me )

Świat roślinny i zwierzęcy

Sri Lanka to przede wszystkim wspaniała, dziewicza przyroda i moc cudów natury. To rozległe sawanny i zachwycające krajobrazy wiecznie zielonych lasów.

Turystycznym bogactwem wyspy są oczywiście przepiękne plaże. Skuszą one wielu miłośników sportów wodnych lub zwykłego leniuchowania na słońcu. Największą popularnością cieszą się plaże: Galle, Mirissę i Hikkaduwę.

Na terenie największego parku narodowego kraju – Yala West – żyje jedna z największych na świecie populacji lampartów oraz słonie.

Idealnym miejscem do obserwacji ptaków – w szczególności przepięknych flamingów – okaże się Park Narodowy Bundala. Pinnawela to z kolei nazwa sierocińca dla słoni, który miłośnicy przyrody także mogą odwiedzić.

W szacie roślinnej Sri Lanki wyróżniają się palmy kokosowe (kokosy znajdują szczególnie szerokie zastosowanie w lankijskiej kuchni), cynamonowce, mango i drzewa chlebowe. Krajobraz wzbogacają także uprawy ryżu oraz plantacje herbaty i bananów.

Sri Lanka | Kąpiel słoni
Sri Lanka | Kąpiel słoni (by getye1 )

Ciekawe miejsca

Sri Lanka, choć niewielka, obfituje w prawdziwe bogactwo różnorodnych przejawów azjatyckiej kultury. Niemal na każdym kroku natkniemy się tu na zabytki związane z burzliwą historią wyspy, ruiny buddyjskich świątyń, imponujące wieże, wszechobecne kopuły i całe mnóstwo monumentalnych posągów Buddy. Na tle tego egzotycznego krajobrazu prezentują się budowle wzniesione ręką dawnych europejskich osadników, Portugalczyków, Hiszpanów i Brytyjczyków.

Stolicą kraju, a zarazem jego największym i najpiękniejszym miastem jest Kolombo. Wśród najważniejszych centrów buddyjskich na uwagę zasługują: Kandy i Anuradhapura. Polonnaruwa to z kolei dawna siedziba syngaleskich królów, zaś Sigirija – niezwykle cenne stanowisko archeologiczne.

Poza kilkoma większymi miastami w Sri Lance dominuje raczej wiejski styl życia. Możemy tu więc znaleźć swoją małą azjatycką oazę, gdzie odpoczniemy od tłumu i typowego dla wielu zakątków Azji chaosu.

Interesującą przygodą może być wyprawa na tzw. Szczyt Adama, gdzie co roku pielgrzymują masy Lankijczyków i turystów. Skąd tak duże zainteresowanie tym miejscem? Znajduje się tu pewna wyjątkowa pamiątka, odcisk stopy, który – w zależności od wierzeń – przypisywany jest pierwszemu człowiekowi Adamowi, Buddzie lub Śiwie.

Sri Lanka | Pamiątki na lankijskim targu
Sri Lanka | Pamiątki na lankijskim targu (by sans5 )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...