Cóż to za niewielka, południowoazjatycka wyspa, kołysząca się na wodach Oceanu Indyjskiego, która cienkim łańcuszkiem raf trzyma się indyjskiego wybrzeża? To Sri Lanka – oaza spokoju w gwarnej azjatyckiej rzeczywistości i przepiękna kraina warta poznania.

Sri Lanka | Plantacja herbaty

Sri Lanka | Plantacja herbaty (by jan jansen na licencji FreeImages)

Położenie i krajobraz

Sri Lanka to małe państwo azjatyckie, leżące na wyspie Cejlon tuż przy południowo-wschodnim wybrzeżu Indii.

Sri Lankę otaczają także mniejsze wysepki, jak np.: Mannar, Kayts i Delft. Jej wybrzeża kuszą turystów piaszczystymi plażami, błękitnymi lagunami, a także wspaniałymi rafami koralowymi, które to właśnie na północnym-zachodzie kraju tworzą łańcuszkowy archipelag maleńkich wysp, raf i mielizn, który łączy Cejlon z Indiami – jest to tzw. Most Adama. Nietrudno się dziwić, że wokół tego tajemniczego przejścia pomiędzy dwoma lądami narosło wiele legend, a także różnych naukowych interpretacji.

Pogoda na Sri Lance

Sri Lanka znajduje się w zasięgu klimatu tropikalnego monsunowego. Najpiękniejsza pogoda występuje tu od grudnia do marca – dotyczy to całej wyspy. W pozostałym okresie roku warunki pogodowe będą zróżnicowane w zależności od regionu, w który się wybieramy.

Sri Lanka | Portret małej lankijskiej dziewczynki

Sri Lanka | Portret małej lankijskiej dziewczynki (Little girl Pushkar by Pete Sadler na licencji CC BY 2.0)

Świat roślinny i zwierzęcy

Sri Lanka to przede wszystkim wspaniała, dziewicza przyroda i moc cudów natury. To rozległe sawanny i zachwycające krajobrazy wiecznie zielonych lasów.

Turystycznym bogactwem wyspy są oczywiście przepiękne plaże. Skuszą one wielu miłośników sportów wodnych lub zwykłego leniuchowania na słońcu. Największą popularnością cieszą się plaże: Galle, Mirissę i Hikkaduwę.

Na terenie największego parku narodowego kraju – Yala West – żyje jedna z największych na świecie populacji lampartów oraz słonie.

Idealnym miejscem do obserwacji ptaków – w szczególności przepięknych flamingów – okaże się Park Narodowy Bundala. Pinnawela to z kolei nazwa sierocińca dla słoni, który miłośnicy przyrody także mogą odwiedzić.

W szacie roślinnej Sri Lanki wyróżniają się palmy kokosowe (kokosy znajdują szczególnie szerokie zastosowanie w lankijskiej kuchni), cynamonowce, mango i drzewa chlebowe. Krajobraz wzbogacają także uprawy ryżu oraz plantacje herbaty i bananów.

Sri Lanka | Kąpiel słoni

Sri Lanka | Kąpiel słoni (by getye1 na licencji FreeImages)

Ciekawe miejsca

Sri Lanka, choć niewielka, obfituje w prawdziwe bogactwo różnorodnych przejawów azjatyckiej kultury. Niemal na każdym kroku natkniemy się tu na zabytki związane z burzliwą historią wyspy, ruiny buddyjskich świątyń, imponujące wieże, wszechobecne kopuły i całe mnóstwo monumentalnych posągów Buddy. Na tle tego egzotycznego krajobrazu prezentują się budowle wzniesione ręką dawnych europejskich osadników, Portugalczyków, Hiszpanów i Brytyjczyków.

Stolicą kraju, a zarazem jego największym i najpiękniejszym miastem jest Kolombo. Wśród najważniejszych centrów buddyjskich na uwagę zasługują: Kandy i Anuradhapura. Polonnaruwa to z kolei dawna siedziba syngaleskich królów, zaś Sigirija – niezwykle cenne stanowisko archeologiczne.

Poza kilkoma większymi miastami w Sri Lance dominuje raczej wiejski styl życia. Możemy tu więc znaleźć swoją małą azjatycką oazę, gdzie odpoczniemy od tłumu i typowego dla wielu zakątków Azji chaosu.

Interesującą przygodą może być wyprawa na tzw. Szczyt Adama, gdzie co roku pielgrzymują masy Lankijczyków i turystów. Skąd tak duże zainteresowanie tym miejscem? Znajduje się tu pewna wyjątkowa pamiątka, odcisk stopy, który – w zależności od wierzeń – przypisywany jest pierwszemu człowiekowi Adamowi, Buddzie lub Śiwie.

Sri Lanka | Pamiątki na lankijskim targu

Sri Lanka | Pamiątki na lankijskim targu (by Sylvia Rupp na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Klimat Francji Klimat Francji
Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Klimat i temperatura w Chorwacji Klimat i temperatura w Chorwacji
Naturalne granice górskie, oddzielające ziemie nadmorskie od tych położonych w głębi lądu, są jedną z przyczyn...
Klimat Tunezji Klimat Tunezji
Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne, w Tunezji można wyróżnić cztery strefy klimatyczne. Tunezja przez...