Turcja - pogoda, klimat, waluta. Na odkrycie czeka Stanbuł, Ankara i Izmir i inne informacje.

Zwierzęta Turcji

in Turcja

Fauna Turcji jest niezwykle bogata. W każdym regionie spotkać można przedstawicieli najróżniejszych gatunków zwierząt, których łącznie wyróżnia się ponad 80 tysięcy.

Zupy tureckie

in Turcja

Podobnie jak w Polsce, także w Turcji obiad często składa się z dwóch dań, z których pierwszym jest zupa (tur. çorba). Niegdyś zupa była również podstawą tureckiego śniadania.

Złamany Minaret w Antalyi

in Turcja

Złamany Minaret (tur. Kesik Minare) to jedyny fragment Meczetu Korkuta, który dotrwał do naszych czasów. Jest charakterystycznym punktem starej dzielnicy Antalyi, Kaleici (Kaleiçi).  Turcja | Złamany Minaret to najlepiej zachowany fragment Meczetu Korkuta (Kesik Minare (Broken Minaret) by Nico Kaiser na licencji CC BY 2.0) Burzliwe dzieje Meczetu Korkuta Historia…

Zioła i przyprawy w Turcji

in Turcja

Kuchnię turecką charakteryzuje intensywny smak i aromat. Do przygotowania potraw używa się zwykle wielu przypraw i ziół. Część z nich ma swoje zastosowanie zarówno w kuchni jak i w lecznictwie.

Zdrowie i bezpieczeństwo w Turcji

in Turcja

Turcja nie należy do krajów, w których grożą nam choroby tropikalne. Wystarczy nam polski zestaw szczepień (czyli te szczepienia, które przechodzimy w dzieciństwie): żółtaczka, tężec, itd.

Zamek w Alanyi

in Turcja

Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji miasta. Za czasów Keykubada I zamek stanowił centrum obronne i administracyjne nowej stolicy sułtanatu.

Zakupy i ceny w Turcji 2015

in Turcja

Jeśli ktoś jadąc do Turcji wykupuje opcję „all inclusive”, nie musi raczej zajmować się cenami żywności w tym kraju. Bufety są obficie zaopatrzone, oferta dań bogata – co najwyżej można sobie ponarzekać na brak wieprzowiny, ale w końcu jest to urlop w kraju muzułmańskim.

Z dzieckiem do Turcji

in Turcja

Jeżeli po gruntownej analizie wszystkich „za” i „przeciw” podejmiemy decyzję o wyjeździe do Turcji razem z dzieckiem, pozostaje już tylko odpowiednio przygotować się do podróży. Turcja świetnie nadaje się do wypoczynku z dzieckiem.

Wzgórze i zamek Kadifekale w Izmirze

in Turcja

Choć Izmir to miasto o długiej i bogatej historii, znajdziemy w nim niezbyt dużo zabytkowych obiektów. Wiele spośród nich pochłonął wielki pożar w 1920 r. Kadifekale to miejsce, gdzie zachowało się nieco budowli przypominających starożytne korzenie miasta.

Wystawa ujawniająca prawdę o haremie

in Turcja

W dniach 13 czerwca – 15 października w Muzeum Pałacu Topkapı w Stambule odbywa się pierwsza wystawa prezentująca harem. Jej celem jest uświadomienie, czym naprawdę jest życie w haremie.

Wyspy Książęce w Stambule

in Turcja

Wyspy Książęce (tur. Adalar, czyli po prostu “Wyspy”) to archipelag dziewięciu wysp na Morzu Marmara po azjatyckiej stronie Stambułu. Cztery największe spośród nich to popularne kurorty letnie oraz miejsca weekendowych wypadów stambulczyków. Turcja | Na Wyspy Książęce można dotrzeć promami odpływającymi z przystani Kabataş oraz z Bostancı i Kartal (Sedef…

Wycieczka do Turcji z Alfa Star

in Turcja

Kilka miesięcy temu miałem okazję pojechać na zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży do Turcji. Wiele osób planując urlop stara się znaleźć jak najlepszą ofertę, dlatego postanowiłam podzielić się moimi spostrzeżeniami. Być może okażą się pomocne.

Wybór wycieczki do Turcji

in Turcja

Sezon wakacyjny wprawdzie już za nami, ale ani się obejrzymy przyjdzie kolejny urlop i ponownie staniemy przed koniecznością wyboru wycieczki. W Internecie aż się roi od propozycji wyjazdów, na co więc warto zwrócić uwagę, aby podjąć satysfakcjonującą decyzję? Turcja | Cudowny krajobraz Antalayi (DSC_9254.jpg by zolakoma na licencji CC BY…

Wokół tureckiej muzyki klasycznej

in Turcja

The Istanbul State Turkish Music Ensemble – turecki zespół grający muzykę klasyczną, którego założycielem jest Necdet Yaşar, obchodzi właśnie swoje 25-lecie. Z tej okazji 29 stycznia w Cemal Reşit Rey (CRR) Concert Hall (w miejscowości Harbiye, koło Stambułu) odbył się uroczysty jubileuszowy koncert.

Woda różana – skarb Turcji

in Turcja

W kuchni Bliskiego Wschodu, w tym również tureckiej, często pojawia się woda różana jako składnik deserów, ciast czy słodkich przysmaków.

Wiza Turcja. Przepisy celne

in Turcja

Wielu turystów zadaje sobie pytania: Czy wybierając się do Turcji potrzebuję wizy? Czy formalności wizowe są czasochłonne? Co i w jakiej ilości mogę wwieźć/wywieźć podróżując do Turcji?

Wirujący derwisze w Turcji

in Turcja

Chociaż byli tylko jednym z wielu bractw, to właśnie oni stali się najbardziej znanym w świecie muzułmańskim zakonem mistycznym. Wszystko dzięki sposobowi, w jaki mewlewici (znani potocznie jako tańczący bądź wirujący derwisze) oddają cześć Bogu. Ich słynny taniec jest dzisiaj wykonywany podczas specjalnych pokazów w różnych miastach Turcji.

Wieża zegarowa w Izmirze

in Turcja

Wieża zegarowa jest symbolem Izmiru i najbardziej znanym obiektem w mieście. Choć nie jest jedyną turecką wieżą tego typu, to właśnie ona znalazła się na rewersie banknotu 500 TL w latach 80.