Turcja - pogoda, klimat, waluta. Na odkrycie czeka Stanbuł, Ankara i Izmir i inne informacje.

Zwierzęta Turcji

in Turcja

Fauna Turcji jest niezwykle bogata. W każdym regionie spotkać można przedstawicieli najróżniejszych gatunków zwierząt, których łącznie wyróżnia się ponad 80 tysięcy.

Zdrowie i bezpieczeństwo w Turcji

in Turcja

Turcja nie należy do krajów, w których grożą nam choroby tropikalne. Wystarczy nam polski zestaw szczepień (czyli te szczepienia, które przechodzimy w dzieciństwie): żółtaczka, tężec, itd.

Zakupy i ceny w Turcji 2015

in Turcja

Jeśli ktoś jadąc do Turcji wykupuje opcję „all inclusive”, nie musi raczej zajmować się cenami żywności w tym kraju. Bufety są obficie zaopatrzone, oferta dań bogata – co najwyżej można sobie ponarzekać na brak wieprzowiny, ale w końcu jest to urlop w kraju muzułmańskim.

Z dzieckiem do Turcji

in Turcja

Jeżeli po gruntownej analizie wszystkich „za” i „przeciw” podejmiemy decyzję o wyjeździe do Turcji razem z dzieckiem, pozostaje już tylko odpowiednio przygotować się do podróży. Turcja świetnie nadaje się do wypoczynku z dzieckiem.

Wiza Turcja. Przepisy celne

in Turcja

Wielu turystów zadaje sobie pytania: Czy wybierając się do Turcji potrzebuję wizy? Czy formalności wizowe są czasochłonne? Co i w jakiej ilości mogę wwieźć/wywieźć podróżując do Turcji?

Wczasy i wakacje w Turcji

in Turcja

Zawsze, gdy trudno jest się zdecydować na jedną z wielu opcji, najlepiej znaleźć rozwiązanie typu: „dwa jednym” lub tez bardziej poetycko: „dwie pieczenie na jednym ogniu”. Dotyczy to także urlopu i wyboru odpowiedniego kierunku podróży, na którą zwykle czekamy przez cały pracowity rok.

Waluta Turcji (Lira turecka)

in Turcja

Lira turecka (TRY) jest oficjalną walutą obowiązującą na terenie Turcji, a także Tureckiej Republiki Cypru Północnego (uznawanej tylko przez Turcję). Jedna lira dzieli się na 100 kuruszy (kuruş).

Wakacje w okresie ramadanu (18 czerwca - 16 lipca)

in Turcja

Turcja, Egipt, Tunezja i Maroko to kraje muzułmańskie, które raz w roku przeżywają ramadan, czyli miesiąc postu. W tym roku rozpoczyna się on 18 czerwca i potrwa do 16 lipca. Czy warto odwiedzić te kraje w tym czasie?

Urfa (Şanlıurfa)

in Turcja

To starożytne miasto mezopotamskie uchodzi wśród tureckich muzułmanów za pierwsze miasto wybudowane po Potopie, a także za miejsce narodzin Abrahama.

Turcja – wycieczki fakultatywne

in Turcja

Z najpopularniejszych kurortów w Turcji, np. Bodrum, Alanyi, Side można wybrać się na ciekawe, pełne przygód wycieczki fakultatywne.

Turcja – strzał w 10!

in Turcja

Termin urlopu wybrany, kierunek podróży również. Gdzie w tym roku spędzimy wymarzone wakacje? Oczywiście w Turcji! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o zaletach urlopu właśnie w tym kraju. Pozostają nam tylko dwa pytania: „Co warto zobaczyć?” oraz „Co można robić w Turcji?”.

Turcja - placówki dyplomatyczne

in Turcja

Planując jakąkolwiek podróż warto dowiedzieć się, czy i gdzie w odwiedzanym kraju znajdują się polskie placówki dyplomatyczne.

Transport w Turcji

in Turcja

Przemieszczając się po Turcji mamy do dyspozycji różne rodzaje środków transportu, w tym autobusy międzymiastowe, samoloty, pociągi, dolmusze i promy. Najbardziej rozpowszechnione jest podróżowanie autobusem i dolmuszem.

Top 10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Stambule

in Turcja

Stambuł – dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Osmańskiego, największe miasto Turcji. Zobaczymy tu wiele pięknych zabytków i miejsc. Które z nich szczególnie warto odwiedzić?

Targowanie się w Turcji

in Turcja

Turcy uwielbiają się targować! Na bazarach nie ma cen – sprzedawcy ustalają je na bieżąco. Początkowo są „wyjęte z kosmosu”, ale przy odrobinie wytrwałości uda nam się kupić upragnioną rzecz nawet za połowę sumy wyjściowej.

Stambuł – miasto na dwóch kontynentach

in Turcja

Stambuł, niegdyś Konstantynopol, to dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego, a obecnie największe miasto Turcji.

Samochodem po Turcji - informacje dla kierowców

in Turcja

Decydując się na wyprawę samochodem do Turcji, najlepiej przeznaczyć na dojazd chociaż dwa dni, aby podróż nie wykończyła nas przed rozpoczęciem zwiedzania. Najpopularniejsze trasy wiodą przez Słowację, Węgry, a następnie albo Serbię, Macedonię i Grecję, albo Rumunię i Bułgarię.

Safranbolu

in Turcja

Miasteczko Safranbolu w północnej Turcji to unikalne skupisko świetnie zachowanych, tradycyjnych domów osmańskich. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca działa niczym wehikuł czasu i przenosi nas w świat tureckiego miasta z XVII, XVIII i XIX wieku.