Turcja - pogoda, klimat, waluta. Na odkrycie czeka Stanbuł, Ankara i Izmir i inne informacje.

Zwierzęta Turcji

in Turcja

Fauna Turcji jest niezwykle bogata. W każdym regionie spotkać można przedstawicieli najróżniejszych gatunków zwierząt, których łącznie wyróżnia się ponad 80 tysięcy.

Zupy tureckie

in Turcja

Podobnie jak w Polsce, także w Turcji obiad często składa się z dwóch dań, z których pierwszym jest zupa (tur. çorba). Niegdyś zupa była również podstawą tureckiego śniadania.

Zdrowie i bezpieczeństwo w Turcji

in Turcja

Turcja nie należy do krajów, w których grożą nam choroby tropikalne. Wystarczy nam polski zestaw szczepień (czyli te szczepienia, które przechodzimy w dzieciństwie): żółtaczka, tężec, itd.

Zakupy i ceny w Turcji 2015

in Turcja

Jeśli ktoś jadąc do Turcji wykupuje opcję „all inclusive”, nie musi raczej zajmować się cenami żywności w tym kraju. Bufety są obficie zaopatrzone, oferta dań bogata – co najwyżej można sobie ponarzekać na brak wieprzowiny, ale w końcu jest to urlop w kraju muzułmańskim.

Z dzieckiem do Turcji

in Turcja

Jeżeli po gruntownej analizie wszystkich „za” i „przeciw” podejmiemy decyzję o wyjeździe do Turcji razem z dzieckiem, pozostaje już tylko odpowiednio przygotować się do podróży. Turcja świetnie nadaje się do wypoczynku z dzieckiem.

Wiza Turcja. Przepisy celne

in Turcja

Wielu turystów zadaje sobie pytania: Czy wybierając się do Turcji potrzebuję wizy? Czy formalności wizowe są czasochłonne? Co i w jakiej ilości mogę wwieźć/wywieźć podróżując do Turcji?

Wczasy i wakacje w Turcji

in Turcja

Zawsze, gdy trudno jest się zdecydować na jedną z wielu opcji, najlepiej znaleźć rozwiązanie typu: „dwa jednym” lub tez bardziej poetycko: „dwie pieczenie na jednym ogniu”. Dotyczy to także urlopu i wyboru odpowiedniego kierunku podróży, na którą zwykle czekamy przez cały pracowity rok.

Waluta Turcji (Lira turecka)

in Turcja

Lira turecka (TRY) jest oficjalną walutą obowiązującą na terenie Turcji, a także Tureckiej Republiki Cypru Północnego (uznawanej tylko przez Turcję). Jedna lira dzieli się na 100 kuruszy (kuruş).

Wakacje w okresie ramadanu (18 czerwca - 16 lipca)

in Turcja

Turcja, Egipt, Tunezja i Maroko to kraje muzułmańskie, które raz w roku przeżywają ramadan, czyli miesiąc postu. W tym roku rozpoczyna się on 18 czerwca i potrwa do 16 lipca. Czy warto odwiedzić te kraje w tym czasie?

Urfa (Şanlıurfa)

in Turcja

To starożytne miasto mezopotamskie uchodzi wśród tureckich muzułmanów za pierwsze miasto wybudowane po Potopie, a także za miejsce narodzin Abrahama.

Tureckie desery

in Turcja

Słodycze to osobny – i jakże bogaty – rozdział tureckiej kuchni. Desery przyrządzane w tej części świata są niezwykle fantazyjne i słodkie. Poznamy tu różne rodzaje chałw, galaretek, puddingów i wypieków, które często okażą się dla naszego podniebienia zupełnie nowym doznaniem.

Turcja – wycieczki fakultatywne

in Turcja

Z najpopularniejszych kurortów w Turcji, np. Bodrum, Alanyi, Side można wybrać się na ciekawe, pełne przygód wycieczki fakultatywne.

Turcja – strzał w 10!

in Turcja

Termin urlopu wybrany, kierunek podróży również. Gdzie w tym roku spędzimy wymarzone wakacje? Oczywiście w Turcji! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o zaletach urlopu właśnie w tym kraju. Pozostają nam tylko dwa pytania: „Co warto zobaczyć?” oraz „Co można robić w Turcji?”.

Turcja - placówki dyplomatyczne

in Turcja

Planując jakąkolwiek podróż warto dowiedzieć się, czy i gdzie w odwiedzanym kraju znajdują się polskie placówki dyplomatyczne.

Transport w Turcji

in Turcja

Przemieszczając się po Turcji mamy do dyspozycji różne rodzaje środków transportu, w tym autobusy międzymiastowe, samoloty, pociągi, dolmusze i promy. Najbardziej rozpowszechnione jest podróżowanie autobusem i dolmuszem.

Top 10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Stambule

in Turcja

Stambuł – dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Osmańskiego, największe miasto Turcji. Zobaczymy tu wiele pięknych zabytków i miejsc. Które z nich szczególnie warto odwiedzić?

Targowanie się w Turcji

in Turcja

Turcy uwielbiają się targować! Na bazarach nie ma cen – sprzedawcy ustalają je na bieżąco. Początkowo są „wyjęte z kosmosu”, ale przy odrobinie wytrwałości uda nam się kupić upragnioną rzecz nawet za połowę sumy wyjściowej.

Stambuł – miasto na dwóch kontynentach

in Turcja

Stambuł, niegdyś Konstantynopol, to dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego, a obecnie największe miasto Turcji.