Alanya to jeden z najważniejszych kurortów Riwiery Tureckiej, ale również miasto o bogatej historii. Słynie nie tylko z przepięknych plaż, lecz także ze wspaniałych zabytków z czasów seldżuckich. Alanya leży 135 km na wschód od Antalyi.

Turcja | Alanya jest jednym z najważniejszych kurortów Riwiery Tureckiej

Turcja | Alanya jest jednym z najważniejszych kurortów Riwiery Tureckiej (by Spreegurke04 na licencji Pixabay)

Historia Alanyi

Miasto to było na przestrzeni dziejów znane pod różnymi nazwami. Grecy zwali je Korakezjonem, a Rzymianie – Coracesium. W czasach bizantyjskich przyjęła się nazwa Kalonoros, czyli „Piękna Góra”. W XIII w. sułtan seldżucki Alaeddin Keykubad zmienił ją na Alayie. Nazwa ta przetrwała wiele stuleci; zmodyfikował ją dopiero w 1935 r. Atatürk.

Tereny dzisiejszej Alanyi były zasiedlane już w epoce brązu; pierwsze fortyfikacje powstały tu jednak dopiero za czasów podbojów Aleksandra Wielkiego. Po rozpadzie jego imperium Alanya była znana jako port piracki. Ten etap dziejów miasta zakończył się dopiero w 67 r., wraz z włączeniem portu do rzymskiej prowincji Pamfilia.

Po rozpadzie Cesarstwa Rzymskiego miasto znalazło się w granicach Bizancjum i pozostało w nich do 1071 r., kiedy to do Anatolii przybyli pierwsi Turcy. Przez kolejne stulecia Alanya była we władaniu Bizancjum, krzyżowców i Królestwa Armenii, Seldżuków, Karamanidów. W 1471 r. Alanyę włączono do Imperium Osmańskiego.

Turcja | Alanya – dzieje miasta sięgają czasów helleńskich i rzymskich

Turcja | Alanya – dzieje miasta sięgają czasów helleńskich i rzymskich (by andiATdoris na licencji Pixabay)

Skarby miasta

Choć dzieje miasta sięgają czasów helleńskich i rzymskich, najważniejsze zabytki Alanyi pochodzą z epoki Turków Seldżuckich. W XIII w. miasto zostało stolicą Sułtanatu Rum, a jego nazwa pochodzi od imienia najsłynniejszego władcy seldżuckiego, Alaeddina Keykubada I.

Z czasów Keykubada pochodzą najbardziej monumentalne budowle Alanyi: Czerwona Wieża oraz zamek, zbudowany na miejscu dawnych fortyfikacji rzymskich. Do zabytków seldżuckich należą również unikalna stocznia z XIII w. oraz karawanseraj Alarahana.

Turcja | Zamek w Alanyi (Alanya Kalesi)

Turcja | Zamek w Alanyi (Alanya Kalesi) (by zebanim na licencji Pixabay)

Chociaż Alanya kojarzy się głównie z Seldżukami, możemy tam podziwiać również budowle z innych epok. W pobliżu zamku znajdują się ruiny cystern oraz XI-wiecznego kościoła bizantyjskiego. Na terenie samego zamku na polecenie Sulejmana Wspaniałego wybudowano w XVI w. meczet i karawanseraj. Na wybrzeżu obejrzymy dawne mury obronne miasta, a także wille, stanowiące piękne przykłady XIX-wiecznej architektury osmańskiej.

Turystyka i atrakcje

Alanya przyciąga co roku masy turystów dzięki swemu klimatowi (wysoka temperatura i bezdeszczowe dni latem) oraz pięknemu położeniu, umożliwiającemu odpoczynek na piaszczystej plaży, uprawianie sportów wodnych oraz zwiedzanie licznych jaskiń.

Przemysł turystyczny stanowi główne źródło dochodów i jest najważniejszym motorem rozwoju miasta. Trzeba jednak przyznać, że masowa turystyka odebrała Alanyi nieco uroku. Warto zastanowić się nad odwiedzeniem tego kurortu poza szczytem sezonu wakacyjnego – wiosną lub we wrześniu.

Turcja | Alanya kusi turystów pięknymi plażami

Turcja | Alanya kusi turystów pięknymi plażami (by yaseminsimit na licencji Pixabay)

Spośród przepięknych plaż Alanyi tylko nieliczne są dostępne dla wszystkich – większą część rozdzieliły pomiędzy siebie hotele.
Najsłynniejsza jest Plaża Kleopatry, której zalety to czysta, przejrzysta woda oraz idealnie piaszczyste wybrzeże. Ten klejnot również znajduje się na terenach należących do hoteli.

Z Alanyi można wybrać się na wycieczkę po grotach oraz na rejs wzdłuż wybrzeża.

Pod koniec maja w Alanyi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki. Z kolei we wrześniu lub październiku do miasta przyjeżdżają artyści jazzowi, którzy grają w Czerwonej Wieży. Nie brakuje również imprez sportowych.

Turcja | Z Alanyi można wybrać się na wycieczkę po grotach oraz na rejs wzdłuż wybrzeża

Turcja | Z Alanyi można wybrać się na wycieczkę po grotach oraz na rejs wzdłuż wybrzeża (by Danskityrkiet na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Side - popularny nadmorski kurort w Turcji Side - popularny nadmorski kurort w Turcji
Side jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Turcji. Zachwyca wspaniałymi plażami, licznymi...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...