Ankara (dawniej Ankyra, Ancyra, Angora) jest stolicą Turcji od 1923 r. To drugie co do wielkości miasto w kraju, liczące ok. 3,85 mln mieszkańców. Chociaż w jej obrębie znajdują się zabytki pochodzące z różnych epok, Ankara jest kojarzona przede wszystkim z muzeami i pomnikami, poświęconymi Republice Tureckiej oraz jej założycielowi – Atatürkowi.
Turcja – Ankara | Panorama tureckiej stolicy (Ankara Views by Peretz Partensky na licencji CC BY-SA 2.0)
Najważniejsze informacje o tureckiej stolicy
Ankara położona jest w środkowej Anatolii, na jednym z najbardziej suchych obszarów Wyżyny Anatolijskiej. Klimat Ankary charakteryzuje się suchym, upalnym latem oraz często śnieżną zimą. Miasto leży nad rzeką Enguri. Jest podzielone na dwie części – starą Ulus oraz nową Yeni Şehir.
W starożytności i średniowieczu miasto było ważnym punktem, w którym krzyżowały się szlaki handlowe. Słynęło również ze zwierząt o pięknej, białej sierści: angorskich kóz, kotów oraz królików.
Turcja – Ankara | Mauzoleum Atatürka (Ankara, Turkey by rapidacid na licencji CC BY 2.0)
Zabytki
Na przestrzeni wieków miasto znajdowało się pod panowaniem m.in. Frygijczyków, Lidyjczyków, Persów, Greków Pontyjskich, Galatów, Rzymian, Bizantyjczyków, Seldżuków i Osmanów. W Ankarze znajdują się stanowiska archeologiczne i zabytki z różnych okresów historii miasta.
Dobrze zachowały się w Ankarze niektóre zabytki rzymskie. Warto zobaczyć świątynię cesarza rzymskiego Augusta z początków naszej ery oraz kolumnę Juliana Apostaty z IV wieku (oba zabytki znajdują się w dzielnicy Ulus). W mieście zobaczymy także ruiny łaźni rzymskiej.
Charakterystyczną budowlą jest rzymsko-bizantyjska cytadela wraz z murami obronnymi. Obok cytadeli znajduje się teatr rzymski.
Turcja – Ankara | Ruiny rzymskich łaźni (Roman Baths by SeraTJ na licencji CC BY-SA 2.0)
Z okresów seldżuckiego i osmańskiego zachowały się przede wszystkim meczety. W XIII wieku, w pobliżu cytadeli, zbudowano meczet Arslanhane. Jeszcze starszy jest meczet Alaeddina, wybudowany w XII wieku.
Z czasów osmańskich, a konkretnie z XV wieku, pochodzi meczet Hacı Bayrama, znajdujący się blisko Świątyni Augusta. Meczet łączy w sobie wpływy obowiązującego jeszcze w XV wieku stylu seldżuckiego oraz stylu osmańskiego z najświetniejszego okresu – restauracji budynku dokonał bowiem słynny architekt sułtański, Sinan.
Anıtkabir
Najsłynniejszym miejscem w stolicy Turcji jest Anıtkabir, czyli Mauzoleum Atatürka, widoczne z niemal każdej części miasta. Budynek łączy w sobie dawne i współczesne motywy architektoniczne. Znajdują się w nim grobowce Atatürka oraz İsmeta İnönü (drugiego prezydenta Republiki) oraz muzeum, prezentujące ogromną woskową figurę założyciela Republiki, przeróżne przedmioty do niego należące, listy i fotografie.
Turcja – Ankara | Kolorowy sklep z dywanami (Carpet Shop in Ankara by wnhsl na licencji CC BY 2.0)
Parki i muzea
Ankara słynie z pięknych miejskich parków. Do najbardziej urodziwych należy Park Gençlik, obejmujący szerokie zielone przestrzenie, stawy, teatr na wolnym powietrzu i kawiarnie. Mnogością gatunków kwiatów, sprowadzonych z różnych stron świata, zachwyci z kolei Park Botaniczny.
Ogród botaniczny znajdziemy również w Parku Altın, czyli Złotym. Na jego ogromnej powierzchni mieszczą się ponadto restauracje, obiekty sportowe i amfiteatr. Odbywają się tam liczne targi i wystawy.
Jeszcze większy jest jednak park Harikalar Diyarı, zajmujący powierzchnię ponad 1,2 mln km². Znajdują się tam kina, restauracje, plac zabaw, obiekty sportowe, ścieżki rowerowe.
W Ankarze nie brakuje również muzeów. Warto udać się do Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, usytuowanego w okolicach cytadeli. Znajdziemy tu bardzo liczne artefakty pochodzące z czasów prehistorycznych i starożytnych. Miłośników historii najnowszej zainteresują Muzeum Wojny Wyzwoleńczej oraz Muzeum Republiki.
Turcja – Ankara | Park Gençlik (Gençlik Park (Youth Park) by SeraTJ na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również





