Ankara (dawniej Ankyra, Ancyra, Angora) jest stolicą Turcji od 1923 r. To drugie co do wielkości miasto w kraju, liczące ok. 3,85 mln mieszkańców. Chociaż w jej obrębie znajdują się zabytki pochodzące z różnych epok, Ankara jest kojarzona przede wszystkim z muzeami i pomnikami, poświęconymi Republice Tureckiej oraz jej założycielowi – Atatürkowi.

Turcja – Ankara | Panorama tureckiej stolicy

Turcja – Ankara | Panorama tureckiej stolicy (Ankara Views by Peretz Partensky na licencji CC BY-SA 2.0)

Najważniejsze informacje o tureckiej stolicy

Ankara położona jest w środkowej Anatolii, na jednym z najbardziej suchych obszarów Wyżyny Anatolijskiej. Klimat Ankary charakteryzuje się suchym, upalnym latem oraz często śnieżną zimą. Miasto leży nad rzeką Enguri. Jest podzielone na dwie części – starą Ulus oraz nową Yeni Şehir.

W starożytności i średniowieczu miasto było ważnym punktem, w którym krzyżowały się szlaki handlowe. Słynęło również ze zwierząt o pięknej, białej sierści: angorskich kóz, kotów oraz królików.

Turcja – Ankara | Mauzoleum Atatürka

Turcja – Ankara | Mauzoleum Atatürka (Ankara, Turkey by rapidacid na licencji CC BY 2.0)

Zabytki

Na przestrzeni wieków miasto znajdowało się pod panowaniem m.in. Frygijczyków, Lidyjczyków, Persów, Greków Pontyjskich, Galatów, Rzymian, Bizantyjczyków, Seldżuków i Osmanów. W Ankarze znajdują się stanowiska archeologiczne i zabytki z różnych okresów historii miasta.

Dobrze zachowały się w Ankarze niektóre zabytki rzymskie. Warto zobaczyć świątynię cesarza rzymskiego Augusta z początków naszej ery oraz kolumnę Juliana Apostaty z IV wieku (oba zabytki znajdują się w dzielnicy Ulus). W mieście zobaczymy także ruiny łaźni rzymskiej.

Charakterystyczną budowlą jest rzymsko-bizantyjska cytadela wraz z murami obronnymi. Obok cytadeli znajduje się teatr rzymski.

Turcja – Ankara | Ruiny rzymskich łaźni

Turcja – Ankara | Ruiny rzymskich łaźni (Roman Baths by SeraTJ na licencji CC BY-SA 2.0)

Z okresów seldżuckiego i osmańskiego zachowały się przede wszystkim meczety. W XIII wieku, w pobliżu cytadeli, zbudowano meczet Arslanhane. Jeszcze starszy jest meczet Alaeddina, wybudowany w XII wieku.

Z czasów osmańskich, a konkretnie z XV wieku, pochodzi meczet Hacı Bayrama, znajdujący się blisko Świątyni Augusta. Meczet łączy w sobie wpływy obowiązującego jeszcze w XV wieku stylu seldżuckiego oraz stylu osmańskiego z najświetniejszego okresu – restauracji budynku dokonał bowiem słynny architekt sułtański, Sinan.

Anıtkabir

Najsłynniejszym miejscem w stolicy Turcji jest Anıtkabir, czyli Mauzoleum Atatürka, widoczne z niemal każdej części miasta. Budynek łączy w sobie dawne i współczesne motywy architektoniczne. Znajdują się w nim grobowce Atatürka oraz İsmeta İnönü (drugiego prezydenta Republiki) oraz muzeum, prezentujące ogromną woskową figurę założyciela Republiki, przeróżne przedmioty do niego należące, listy i fotografie.

Turcja – Ankara | Kolorowy sklep z dywanami

Turcja – Ankara | Kolorowy sklep z dywanami (Carpet Shop in Ankara by wnhsl na licencji CC BY 2.0)

Parki i muzea

Ankara słynie z pięknych miejskich parków. Do najbardziej urodziwych należy Park Gençlik, obejmujący szerokie zielone przestrzenie, stawy, teatr na wolnym powietrzu i kawiarnie. Mnogością gatunków kwiatów, sprowadzonych z różnych stron świata, zachwyci z kolei Park Botaniczny.

Ogród botaniczny znajdziemy również w Parku Altın, czyli Złotym. Na jego ogromnej powierzchni mieszczą się ponadto restauracje, obiekty sportowe i amfiteatr. Odbywają się tam liczne targi i wystawy.

Jeszcze większy jest jednak park Harikalar Diyarı, zajmujący powierzchnię ponad 1,2 mln km². Znajdują się tam kina, restauracje, plac zabaw, obiekty sportowe, ścieżki rowerowe.

W Ankarze nie brakuje również muzeów. Warto udać się do Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, usytuowanego w okolicach cytadeli. Znajdziemy tu bardzo liczne artefakty pochodzące z czasów prehistorycznych i starożytnych. Miłośników historii najnowszej zainteresują Muzeum Wojny Wyzwoleńczej oraz Muzeum Republiki.

Turcja – Ankara | Park Gençlik

Turcja – Ankara | Park Gençlik (Gençlik Park (Youth Park) by SeraTJ na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Tunis Tunis
Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju...
Madryt Madryt
Madryt, ze względu na swoją idealną lokalizację w samym serce kraju, został ustanowiony stolicą Hiszpanii w 1561...
Tokio – „Wschodnia Stolica” Tokio – „Wschodnia Stolica”
Tokio to największe miasto na świecie, położone nad Oceanem Spokojnym na wyspie Honsiu oraz ważne centrum polityki...