Antalya to piękne miasto, pełne zabytków pochodzących z różnych epok. Znana jest jednak w świecie przede wszystkim jako najważniejszy letni kurort Riwiery Tureckiej.

Turcja – Antalya | Antalya to jedno z największych miast Regionu Śródziemnomorskiego

Turcja – Antalya | Antalya to jedno z największych miast Regionu Śródziemnomorskiego (Antalya by Elena Pleskevich na licencji CC BY-SA 2.0)

Położenie i klimat

Antalya to jedno z największych miast Regionu Śródziemnomorskiego. Mieszka tam ok. 1 mln ludzi, aczkolwiek w sezonie turystycznym liczba ludności podwaja się.

Antalya położona jest nad zatoką Antalya, w południowo-zachodniej Anatolii, na południe od gór Taurus.

Klimat Antalyi charakteryzuje się gorącym, suchym latem oraz łagodną, deszczową zimą. Góry Taurus – naturalna zapora – osłaniają miasto przed północnym wiatrem.

Kurort ten gwarantuje piękną pogodę podczas wakacyjnego urlopu i nie tylko – w ciągu całego roku można doliczyć się tu średnio aż 300 słonecznych dni.

Miejsca historyczne

Antalya to nie tylko plaże, palmy i parki rozrywki. Jako miasto ze starożytnymi korzeniami i bogatą historią, oferuje również moc atrakcji dla miłośników zwiedzania.

Miasto (pod nazwą Attalia) zostało założone przez władcę Pergamonu w II w. p.n.e. Od tamtej pory znajdowało się w rękach Rzymian, Bizantyjczyków, Turków Seldżuckich, Wenecjan i Genueńczyków. W XV w. zostało włączone do Imperium Osmańskiego.

Turcja – Antalya | Korzystny klimat Antalyi gwarantuje średnio 300 słonecznych dni w roku

Turcja – Antalya | Korzystny klimat Antalyi gwarantuje średnio 300 słonecznych dni w roku (Antalya by Elena Pleskevich na licencji CC BY-SA 2.0)

Do najstarszych zabytków Antalyi należy Brama Hadriana, pochodząca z okresu rzymskiego, a dokładnie z II w. n.e. Brama, w starożytności stanowiąca jedyne wejście do miasta, zachowała się w bardzo dobrym stanie wraz z dwoma wieżami oraz częścią murów miejskich.

Również z II wieku pochodzi wieża Hidirlik (Hıdırlık), niegdyś pełniąca prawdopodobnie funkcję latarni morskiej.

Symbolem Antalyi jest minaret Yivli (Żłobkowany Minaret) przy meczecie Alaeddina. Meczet ten został wybudowany w XIII wieku, jednak oryginalna konstrukcja została zniszczona. Odbudowano go w XIV wieku.

Turcja – Antalya | Minaret Yivli (Żłobkowany Minaret)

Turcja – Antalya | Minaret Yivli (Żłobkowany Minaret) (by Hans na licencji Pixabay)

Warto zobaczyć również Złamany Minaret (Kesik Minare), wybudowany również za czasów seldżuckich. Minaret został dostawiony do większej budowli, która była swego czasu świątynią rzymską, następnie kościołem, a w końcu meczetem. Wiekowa budowla spłonęła w XIX stuleciu, pozostał po niej jedynie ów minaret.

Minaret znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta – Kaleiçi, zachwycającej także innymi, bardzo licznymi przykładami dawnej architektury.

Z późniejszych zabytków warto zwiedzić przepięknie dekorowany meczet osmański Murata Paszy z XVI w., tureckie zajazdy (karawanseraje) i łaźnie, a także wiekowe kościoły.

Turcja – Antalya | Brama Hadriana

Turcja – Antalya | Brama Hadriana (Hadrian's Gate, Antalya by Julian Fong na licencji CC BY-SA 2.0)

Rozrywka i atrakcje turystyczne

Reprezentacyjną dzielnicą turystyczną Antalyi jest Konyaaltı, położona tuż obok starej dzielnicy, nad brzegiem zatoki. Dysponuje rozległymi plażami i wielką bazą hotelową. Charakterystycznym punktem dzielnicy jest szklana piramida Sabancı, w której odbywa się m.in. festiwal Altın Portakal (Złota Pomarańcza) – największy turecki festiwal filmowy.

Jedna z najdłuższych plaż piaszczystych w Turcji znajduje się z kolei w dzielnicy Lara. Warto zwrócić uwagę na tamtejsze hotele – wiele spośród nich stanowi repliki słynnych budowli, takich jak stambulski Pałac Topkapı czy moskiewski Kreml.

Turcja | Lara to nowoczesna dzielnica hotelowa Antalyi

Turcja | Lara to nowoczesna dzielnica hotelowa Antalyi (The dream place by Igor Vita na licencji CC BY-SA 2.0)

Wspaniała atmosfera panuje w parku Karaalioğlu, gdzie możemy przespacerować się wśród egzotycznych roślin, słuchając szumu morza i mając piękny widok na nadmorskie klify oraz rysujące się w oddali góry Taurus.

Do atrakcyjnych miejsc Antalyi należy również Aquapark, położony na wschodnim wybrzeżu miasta, a także Centrum Wypoczynkowe z licznymi kawiarniami i restauracjami. Warto odwiedzić też Muzeum Archeologiczne, bogate w eksponaty pochodzące z różnych epok.

Turcja | Antalya to najważniejszy letni kurort Riwiery Tureckiej

Turcja | Antalya to najważniejszy letni kurort Riwiery Tureckiej (by sulox32 na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...