Choć dzisiaj Bodrum jest znane przede wszystkim jako letni kurort, historia miasta sięga czasów starożytnych. Dawne Halikarnas zasłynęło z monumentalnego mauzoleum, uznanego za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

Turcja | Widok na malownicze miasto Bodrum

Turcja | Widok na malownicze miasto Bodrum (BODRUM/TURKEY by Yilmaz Oevuenc na licencji CC BY-SA 2.0)

Historia miasta

Bodrum położone jest w prowincji Muğla, na półwyspie Bodrum w południowo-zachodniej Anatolii (nad Zatoką Gökova). Wg danych z 2009 r. liczba ludności miasta wynosiła 118 237 osób.

Bodrum było znane w starożytności jako Halikarnas. Pierwszymi mieszkańcami tego rejonu byli Karowie oraz greccy Dorowie, którzy przybyli nad zatokę w VII w. p.n.e. Z Halikarnas pochodził słynny grecki dziejopisarz, Herodot.

W 404 r. p.n.e. region został zdobyty przez Persów; Halikarnas stało się wówczas stolicą satrapii Karia. Z czasów panowania satrapów (które trwało do podbojów Aleksandra Wielkiego) pochodzi słynne Mauzoleum.

W 1402 r. do miasta przybyli krzyżowcy, którzy wznieśli drugi słynny zabytek Bodrum – Zamek św. Piotra. Niestety, do budowy fortecy posłużyły m.in. fragmenty Mauzoleum. Rycerze zmienili nazwę miasta na Petronium.

W 1522 r. miasto przejął we władanie Sulejman Wspaniały; od tej pory Bodrum należy do Turcji. Z okolic tego miasta pochodził admirał osmański Turgut Reis.

Turcja | Parasole na piaszczystej plaży

Turcja | Parasole na piaszczystej plaży w Bodrum (TURGUTREIS/BODRUM/TURKEY by Yilmaz Oevuenc na licencji CC BY-SA 2.0)

Za czasów Osmanów Bodrum straciło na znaczeniu i było niewielkim, spokojnym portem rybackim. Zostało ponownie odkryte dla świata przez kilku tureckich intelektualistów dopiero w połowie XX w. Od lat 80. miejscowość jest jednym z najważniejszych tureckich kurortów.

Miejsca historyczne

Sztandarowe zabytki Bodrum to wspomniane Mauzoleum oraz Zamek św. Piotra. Na terenie zamku mieści się obecnie niezwykle ciekawe Muzeum Archeologii Podwodnej.

Warto zobaczyć również teatr antyczny, Bramę Myndos (jedyny ocalały fragment murów obronnych z IV w. p.n.e.), stare miasto, XVIII-wieczne wiatraki oraz fragmenty stoczni osmańskiej.

Rozrywka

Położenie Bodrum jest niezwykle malownicze – na wzgórzach, na samym wybrzeżu. Szczególnego uroku dodają miejscowości jej niskie zabudowania. Obowiązuje zakaz budowania na terenie miasta wysokich budynków, dzięki czemu Bodrum może zachować swoją niepowtarzalną atmosferę, w przeciwieństwie do wielu innych miejscowości turystycznych.

Turcja | Zamek Św. Piotra

Turcja | Zamek Św. Piotra (by alkemyplay na licencji Pixabay)

Dziwić może, że taki słynny kurort jak Bodrum ma tylko jedną dobrą, piaszczystą plażę (jest to plaża Halk). Plaże możemy znaleźć w kilku pobliskich miejscowościach, np. w Turgutreis, Gumbet czy Bitez. Wybrzeże Bodrum jest natomiast idealne do uprawiania sportów wodnych.

W Bodrum istnieje również możliwość uczestnictwa w rozmaitych wycieczkach, np. do Efezu, Pamukkale, na pobliską Wyspę Wielbłądzią (gdzie można naprawdę przejechać się na grzbiecie wielbłąda) czy na wyspy greckie (wyspę Kos widać już z wybrzeży Bodrum).

Samo miasto Bodrum zapewnia wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, np. nurkowanie, zakupy na bazarach, wizyty w łaźniach tureckich. Są liczne kawiarnie i restauracje, kluby i dyskoteki (najsłynniejszą jest Halikarnas)

Błękitny Rejs

Do atrakcji Bodrum należy m .in. Błękitny Rejs – podróż morska wzdłuż Riwiery Tureckiej. Do wyboru są różne rodzaje rejsów, od jednodniowych do nawet kilkutygodniowych.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...