Bursa to czwarte co do wielkości miasto w Turcji i drugie – w Regionie Marmara. Położona jest bardzo malowniczo u podnóża góry Uludağ (2543 m n.p.m.), wśród licznych parków, 25 km od wybrzeża Morza Marmara.

Miasto to słynie z zabytków osmańskich, kebabu Iskender, słodyczy wyrabianych z kasztanów jadalnych (kestane şekeri) oraz z centrum narciarskiego Uludağ.

Turcja | Bursa – panorama z tęczą

Turcja | Bursa – panorama z tęczą (Bursa Rainbow by sk na licencji CC BY-ND 2.0)

Bursa – historia miasta

Miasto zostało założone przez władcę Bitynii, Prusjasza I, w 202 r. p.n.e. Król nadał miastu nazwę Prusa. Była ona przez długi czas stolicą Bitynii. Miasto rozwijało się następnie pod panowaniem rzymskim oraz bizantyjskim (wtedy to stało się ważnym ośrodkiem handlu jedwabiem). W 1326 r. Bursę zdobyli Turcy Osmańscy i uczynili pierwszą stolicą swojego państwa. W Bursie znajdują się mauzolea pierwszych sułtanów osmańskich, w tym Osmana – założyciela imperium.

Zabytki osmańskie

Stare, czternasto- i piętnastowieczne budowle znajdują się głównie w starej dzielnicy miasta. We wschodniej części już z daleka wyróżnia się Zielone Mauzoleum (tur. Yeşil Türbesi) z symbolicznym grobowcem sułtana Mehmeda I. Mauzoleum jest częścią kompleksu, do którego należy również Zielony Meczet (znajdujący się po przeciwnej stronie ulicy) z 1424 r., łaźnia, medresa oraz kuchnia dla ubogich.

Kolejną sławną budowlą jest Wielki Meczet, czyli Ulu Camii. Został on zbudowany z rozkazu sułtana Bajazyda I w latach 1396-1400. Ten ogromny meczet o 20 kopułach łączy w sobie cechy architektury seldżuckiej oraz wczesnoosmańskiej. We wnętrzu meczetu znajduje się nawet fontanna do ablucji.

Turcja | Fontanna w pobliżu Zielonego Meczetu w Bursie

Turcja | Fontanna w pobliżu Zielonego Meczetu w Bursie (Fountain near Green Mosque, Bursa by Ming-yen Hsu na licencji CC BY-ND 2.0)

Nieco starszym meczetem jest Meczet Bajazyda, należący do kompleksu budowli, który powstał w latach 1391-1395. Położony niedaleko niego meczet sułtana Emira również pochodzi z XIV wieku, ale był później dwukrotnie przebudowywany.

Będąc w Bursie, warto obejrzeć również mury miejskie oraz średniowieczne miejsca handlu – Koza Han, czyli bazar jedwabny, oraz Emir Han. Obok słynącego z handlu jedwabiem Koza Han znajduje się pełen uroku park Koza. Warto zrobić sobie chwilę odpoczynku w jednej z tamtejszych kawiarni. W pobliżu odwiedzić można także jeden z najstarszych meczetów w mieście – Orhan Gazi Camii.

Turcja | Centrum narciarskie Uludağ znajduje się 36 km od Bursy

Turcja | Centrum narciarskie Uludağ znajduje się 36 km od Bursy (by Abdullah-TK na licencji Pixabay)

Uludağ

Centrum sportów zimowych Uludağ znajduje się 36 km od Bursy. Jest to najpopularniejszy i najlepiej rozwinięty osrodek narciarski w Turcji.

Sezon narciarski trwa tam od grudnia do maja, ale miejsce, stanowiące park narodowy, warte jest odwiedzenia przez cały rok. Uludağ oferuje dogodne zakwaterowanie oraz rozmaite rozrywki. Istnieje możliwość wędrówki po parku pieszo oraz, oczywiście, jazdy na nartach. Czynna jest kolejka linowa.

Zainteresują Cię również

Pamukkale - wapienne tarasy Pamukkale - wapienne tarasy
Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest...
Teby – starożytne miasto Teby – starożytne miasto
Na początek warto pamiętać o tym, że starożytne Teby to dzisiejszy Luksor i jego okolice, do których zalicza się m...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Egipskie rafy koralowe Egipskie rafy koralowe
Rafy koralowe to jedne z najpiękniejszych cudów natury. Należą do najbogatszych w różne formy życia i...
Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji
Na wyspie Krk, leżącej w malowniczej Zatoce Kvarner nie brak pięknych plaż. Znajdziemy tu zarówno plaże pokryte...
Bodrum - dawne Halikarnas Bodrum - dawne Halikarnas
Choć dzisiaj Bodrum jest znane przede wszystkim jako letni kurort, historia miasta sięga czasów starożytnych. Dawne...