Cysterna Bazyliki, znana też jako Cysterna Yerebatan, to największa kryta cysterna w Stambule. Ten bizantyjski podziemny zbiornik na wodę jest jednym z najciekawszych obiektów w mieście. 

Turcja | Cysterna Bazyliki jest największą z kilkuset starożytnych cystern

Turcja | Cysterna Bazyliki jest największą z kilkuset starożytnych cystern (Yerebatan Sarnici by Jane Angch na licencji CC BY 2.0)

Historia cysterny

Cysterna Bazyliki powstała w VI w. n.e. za panowania Justyniana Wielkiego. Jej zadaniem miało być zaopatrywanie pałacu cesarza w wodę na wypadek wojny i oblężenia. Woda była doprowadzana do zbiornika akweduktem z Lasu Belgradzkiego. Cysterna powstała w pobliżu bazyliki Hagia Sofia.

Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków cysterna pełniła co prawda przez pewien czas rolę użytecznego zbiornika wodnego, jednak wkrótce uległa zapomnieniu (Turcy preferowali pozyskiwanie bieżącej wody bezpośrednio z akweduktów).

 

W połowie XVI w. o zbiorniku przypomniał światu holenderski uczony Gylles. W kolejnych wiekach cysterna przechodziła kilka renowacji. Ostatnia miała miejsce w latach 80. XX wieku. Po jej zakończeniu, w 1987 r., cysternę otwarto dla zwiedzających.

Ryby, duchy i Meduzy

Cysterna ma wymiary ok. 138x65 m. Jej wykonane z cegieł sklepienie podparte jest 336 marmurowymi kolumnami, pochodzącymi z różnych zrujnowanych budowli.

Turcja | Podstawa filaru w kształcie meduzy

Turcja | Podstawa filaru w kształcie meduzy (Cabeza de Medusa en Cisterna Basílica, Estambul by Carlos Reusser Monsalvez na licencji CC0 1.0)

Szczególnymi kolumnami są dwa filary o podstawach wyrzeźbionych w kształt głowy Meduzy. Datuje się je na czasy rzymskie, ale ich pochodzenie jest nieznane. Nie wiemy też, dlaczego postawiono je do góry nogami (według legendy był to rozkaz Justyniana, który chciał, żeby woda przykryła głowy mitycznego, okropnego potwora).

W cysternie cały czas znajduje się woda, w której nawet pływają ryby. Dzięki dobrze rozlokowanym źródłom światła kolumny odbijają się w lustrze wodnym, prezentując niesamowity widok. Szczególnej atmosfery dodają puszczane przez głośniki tajemnicze odgłosy, brzmiące jakby pochodziły nie z tego świata.

Zainteresują Cię również

Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...