Dywany należą do najbardziej znanych form tureckiej sztuki użytkowej. Dywan od wieków pełnił bardzo ważną rolę społeczną, ekonomiczną i religijną w społeczeństwach tureckich.

Dziś ręcznie tkane dywany tureckie należą do najbardziej cenionych na świecie, m.in. ze względu na kunszt wykonania, piękne kolory i wzornictwo. Oryginalny, ręcznie tkany dywan będzie stanowił cenną i wyjątkowo piękną pamiątkę.

Turcja | Dywany należą do najbardziej znanych form tureckiej sztuki użytkowej

Turcja | Dywany należą do najbardziej znanych form tureckiej sztuki użytkowej (Turkish Carpets by Julian Fong na licencji CC BY-SA 2.0)

Historia i rola dywanu wśród Turków

Dawne ludy tureckie były ludami koczowniczymi, a dywany stanowiły niezwykle istotny element wyposażenia jurty. Wykładało się nimi podłogę, aby odizolować się od zimnej ziemi, i wieszało na ścianach (zarówno w celu izolacyjnym, jak i dekoracyjnym). Dywany pełniły również rolę „wewnętrznych ścian”, odgradzających pomieszczenia w jurcie, a także kocy i poduszek do spania.

Dywany przybyły do Anatolii z Azji Centralnej wraz z Turkami Seldżuckimi w XII wieku. W krótkim czasie zyskały one sławę ze względu na swe piękno i stały się bardzo cennym towarem, eksportowanym także do Europy.

Dywan był zawsze istotnym elementem domu tureckiego. Ponieważ Turcy przed wejściem do pomieszczenia zdejmują buty, podłoga w domu jest wyłożona kobiercami.

Dywany tkane były przez kobiety – zwłaszcza młode, o wciąż sprawnych palcach i ostrym wzroku. Tkactwo było jednocześnie zajęciem tradycyjnym, wykonywanym na potrzeby domu, jak i sposobem zarabiania pieniędzy. Dywany stanowiły często część posagu panny młodej.

Turcja | Dywan był zawsze istotnym elementem domu tureckiego

Turcja | Dywan był zawsze istotnym elementem domu tureckiego (Turkish Carpet Show by Ming-yen Hsu na licencji CC BY-ND 2.0)

Istotną rolę w każdym społeczeństwie muzułmańskim odgrywają dywaniki modlitewne. Ponieważ przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty, podłoga świątyni wyłożona jest dywanami. Również poza meczetem muzułmanie powinni modlić się na dywaniku.

Wzornictwo dywanika modlitewnego powinno zawierać określone symbole, takie jak mihrab czy lampa meczetowa.

Turcja | Tkanie dywanów w Goreme

Turcja | Tkanie dywanów w Goreme (Fabbricante di tappeti - Goreme by Marcos.Zion na licencji CC BY-SA 2.0)

Cechy dywanów tureckich

Dywany tureckie różnią się od perskich rodzajem splotu (dywany tureckie tka się używając podwójnego węzła typu Giordi). Często prezentują ponadto żywsze kolory niż dywany perskie, a także inne wzornictwo.

Dywany tureckie mogą być w całości wełniane, wełniano-bawełniane lub jedwabne. Więcej warte są dywany wełniane. Warto więc uważać na niektórych nieuczciwych sprzedawców, próbujących sprzedać dywan wełniano-bawełniany za cenę tradycyjnego, wełnianego kobierca.

Dywany mogą być koloryzowane przy użyciu naturalnych lub sztucznych barwników. W przypadku dywanów zawierających wełnę zdecydowanie preferuje się barwniki naturalne.

Tureckie miasta słynące z dywanów to: Uşak, Bergama, Konya, Hereke oraz Milas.

Turcja | Dywany mogą być koloryzowane przy użyciu naturalnych lub sztucznych barwników

Turcja | Dywany mogą być koloryzowane przy użyciu naturalnych lub sztucznych barwników (More carpets by munksynz na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Symbole Japonii Symbole Japonii
Japonia jest bez wątpienia niezwykle barwnym i malowniczym krajem – odległą, tajemniczą, niemal baśniową krainą...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...
Symbole Brazylii Symbole Brazylii
Gorące wody Oceany Atlantyckiego, piłka nożna i huczny karnawał – dla większość z nas to pierwsze skojarzenia z...