Edirne (dawny Adrianopol), druga stolica Imperium Osmańskiego, znajduje się w europejskiej części Turcji, tuż przy granicy z Grecją. Miasto słynie ze wspaniałych zabytków osmańskich, niepowtarzalnego klimatu oraz zawodów zapaśniczych z wielowiekową tradycją.
Turcja | Edirne znajduje się w europejskiej części Turcji (Edirne by rob Stoeltje na licencji CC BY 2.0)
Historia miasta
Malowniczą okolicę, w której położone jest dzisiejsze Edirne – zieloną dolinę u zbiegu rzek Tunca i Meriç (Marica) – zamieszkiwali niegdyś Trakowie. Samo miasto zostało założone w 120 r. p.n.e. przez cesarza Hadriana – i nazwane na jego cześć Hadrianopolis. Z biegiem lat przyjęła się nazwa Adrianopolis (Adrianopol).
Po podziale Cesarstwa Rzymskiego Adrianopol przypadł Cesarstwu Wschodniemu. Pozostał w granicach Bizancjum do 1361 r., kiedy to zdobyli go Turcy Osmańscy. W 1365 r. uczynili go nową stolicą imperium. Miasto pozostało nią z przerwami aż do zdobycia Konstantynopola, czyli do 1453 r.
Pomimo utraty rangi stolicy, Edirne nie straciło wiele na swej ważności w Imperium Osmańskim. Sułtani chętnie przebywali w tamtejszym pałacu. Szczególnie upodobali sobie to miasto miłośnicy polowania, z Mehmedem IV Avcı (tur. „Łowca”) na czele – zielone okolice Edirne były bowiem obfite w zwierzynę. Przez Edirne maszerowywały wojska sułtańskie, udające się na kampanię w Europie.
Edirne było istotną fortecą, broniącą dostępu do Stambułu w czasie wojen bałkańskich 1912-13. Po I wojnie światowej miasto przeszło na krótko w ręce Greków. Turcy odzyskali je w 1922 r.
Perły architektury osmańskiej
Edirne to wymarzone miejsce dla pasjonatów architektury osmańskiej. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest meczet Selimiyeautorstwa największego osmańskiego architekta, Sinana. Meczet nie jest zresztą jedynym śladem działalności Sinana w Edirne. Do jego dzieł należy również kilka łaźni oraz karawanserajów.
Turcja | Architektura w Edirne (by azcokgezdim na licencji Pixabay)
Do najstarszych budynków osmańskich w Edirne należą meczet Yıldırım oraz meczet Eski. Warto zobaczyć również meczet Üç Şerefeli z połowy XV w., a także imponujący swoją wielkością kompleks świątynny Bajazyda II. Należą do niego m.in. meczet, szkoła medyczna oraz szpital, w którym leczono niegdyś pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, stosując w charakterze terapii odpowiednio dobrane zajęcia, muzykę, zapachy. Dziś mieści się tam Muzeum Zdrowia, w którym obejrzymy m.in. dawne narzędzia medyczne i rysunki.
Turcja | Edirne – najsłynniejszym zabytkiem miasta jest meczet Selimiye (spires reaching skyward by Alan L na licencji CC BY 2.0)
Zwiedzając Edirne, nie sposób ominąć też pałacu wybudowanego za panowania Murada II, mostu na Maricy oraz klimatycznej, pełnej starych zabudowań dzielnicy Kaleiçi.
Zapasy
Raz do roku, w czerwcu, Edirne zmienia się w centrum narodowej tureckiej dyscypliny sportowej znanej jako yağlı güreş, czyli dosłownie „tłuste zapasy”. Nazwa ta bierze się stąd, że uczestnicy zawodów smarują się przed walką oliwą z oliwek. Zawody Kırkpınar w Edirne odbywają się od 1362 r.
Zainteresują Cię również





