Edirne (dawny Adrianopol), druga stolica Imperium Osmańskiego, znajduje się w europejskiej części Turcji, tuż przy granicy z Grecją. Miasto słynie ze wspaniałych zabytków osmańskich, niepowtarzalnego klimatu oraz zawodów zapaśniczych z wielowiekową tradycją.

Turcja | Edirne znajduje się w europejskiej części Turcji

Turcja | Edirne znajduje się w europejskiej części Turcji (Edirne by rob Stoeltje na licencji CC BY 2.0)

Historia miasta

Malowniczą okolicę, w której położone jest dzisiejsze Edirne – zieloną dolinę u zbiegu rzek Tunca i Meriç (Marica) – zamieszkiwali niegdyś Trakowie. Samo miasto zostało założone w 120 r. p.n.e. przez cesarza Hadriana – i nazwane na jego cześć Hadrianopolis. Z biegiem lat przyjęła się nazwa Adrianopolis (Adrianopol).

Po podziale Cesarstwa Rzymskiego Adrianopol przypadł Cesarstwu Wschodniemu. Pozostał w granicach Bizancjum do 1361 r., kiedy to zdobyli go Turcy Osmańscy. W 1365 r. uczynili go nową stolicą imperium. Miasto pozostało nią z przerwami aż do zdobycia Konstantynopola, czyli do 1453 r.

Pomimo utraty rangi stolicy, Edirne nie straciło wiele na swej ważności w Imperium Osmańskim. Sułtani chętnie przebywali w tamtejszym pałacu. Szczególnie upodobali sobie to miasto miłośnicy polowania, z Mehmedem IV Avcı (tur. „Łowca”) na czele – zielone okolice Edirne były bowiem obfite w zwierzynę. Przez Edirne maszerowywały wojska sułtańskie, udające się na kampanię w Europie.

Edirne było istotną fortecą, broniącą dostępu do Stambułu w czasie wojen bałkańskich 1912-13. Po I wojnie światowej miasto przeszło na krótko w ręce Greków. Turcy odzyskali je w 1922 r.

Perły architektury osmańskiej

Edirne to wymarzone miejsce dla pasjonatów architektury osmańskiej. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest meczet Selimiyeautorstwa największego osmańskiego architekta, Sinana. Meczet nie jest zresztą jedynym śladem działalności Sinana w Edirne. Do jego dzieł należy również kilka łaźni oraz karawanserajów.

Turcja | Architektura w Edirne

Turcja | Architektura w Edirne (by azcokgezdim na licencji Pixabay)

Do najstarszych budynków osmańskich w Edirne należą meczet Yıldırım oraz meczet Eski. Warto zobaczyć również meczet Üç Şerefeli z połowy XV w., a także imponujący swoją wielkością kompleks świątynny Bajazyda II. Należą do niego m.in. meczet, szkoła medyczna oraz szpital, w którym leczono niegdyś pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, stosując w charakterze terapii odpowiednio dobrane zajęcia, muzykę, zapachy. Dziś mieści się tam Muzeum Zdrowia, w którym obejrzymy m.in. dawne narzędzia medyczne i rysunki.

Turcja | Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest meczet Selimiye

Turcja | Edirne – najsłynniejszym zabytkiem miasta jest meczet Selimiye (spires reaching skyward by Alan L na licencji CC BY 2.0)

Zwiedzając Edirne, nie sposób ominąć też pałacu wybudowanego za panowania Murada II, mostu na Maricy oraz klimatycznej, pełnej starych zabudowań dzielnicy Kaleiçi.

Zapasy

Raz do roku, w czerwcu, Edirne zmienia się w centrum narodowej tureckiej dyscypliny sportowej znanej jako yağlı güreş, czyli dosłownie „tłuste zapasy”. Nazwa ta bierze się stąd, że uczestnicy zawodów smarują się przed walką oliwą z oliwek. Zawody Kırkpınar w Edirne odbywają się od 1362 r.

Zainteresują Cię również

Teby – starożytne miasto Teby – starożytne miasto
Na początek warto pamiętać o tym, że starożytne Teby to dzisiejszy Luksor i jego okolice, do których zalicza się m...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Egipskie rafy koralowe Egipskie rafy koralowe
Rafy koralowe to jedne z najpiękniejszych cudów natury. Należą do najbogatszych w różne formy życia i...
Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji
Na wyspie Krk, leżącej w malowniczej Zatoce Kvarner nie brak pięknych plaż. Znajdziemy tu zarówno plaże pokryte...
Śladami Diego Rivery Śladami Diego Rivery
Diego Rivera to jeden z najbardziej znanych meksykańskich artystów XX wieku, blisko związany z kręgami...
Vela Plaza (Great Beach) w miejscowości Baska Vela Plaza (Great Beach) w miejscowości Baska
Vela Plaza jest jedną z kilku plaż znajdujących się w miasteczku Baska (Baška) na Krk – największej wyspie...