Hipodrom był ważną częścią Konstantynopola w czasach późnorzymskich oraz bizantyjskich. Dziś miejsce to również tętni życiem, a o dawnych czasach przypominają wszystkim trzy zachowane starożytne pomniki.

hipodrom1

Turcja | Hipodrom jest sercem najstarszej części Stambułu (Hippodrome by Ben na licencji CC BY-ND 2.0)

Historia Hipodromu

Budowę Hipodromu zlecił cesarz rzymski Septymiusz Sewer w 203 r. n.e., a rozbudował go znacznie Konstantyn Wielki. W obrębie Hipodromu toczyło się ówczesne życie obywatelskie stolicy. Odbywały się tu tak popularne w owych czasach wyścigi rydwanów.

 

Przez stulecia Hipodrom pozostał niezmieniony; był bardzo reprezentacyjny, ozdobiony pomnikami. Czasy jego świetności skończyły się jednak wraz z najazdem krzyżowców w 1204 r., kiedy to został obrabowany z cennych elementów i zniszczony. Jedna z rzeźb pochodzących z Hipodromu, przedstawiająca cztery konie, znajduje się obecnie w Bazylice św. Marka w Wenecji.

Zaledwie fragmenty oryginalnego Hipodromu przetrwały. Dziś miejsce to znane jest jako Sultanahmet Meydanı lub At Meydanı (dosł. „Koński Plac”). Znajduje się niedaleko Błękitnego Meczetu.

hipodrom2

Turcja | Fontanna niemiecka, Stambuł (Sultanahmet Meydanı by Jorge Cancela na licencji CC BY 2.0)

Egipski obelisk

Jest to najstarszy pomnik w Stambule. Znany jest również jako Obelisk Teodozjusza, od imienia cesarza Teodozjusza Wielkiego, który nakazał przywieźć go z Egiptu. Obelisk jest dużo starszy niż Cesarstwo Rzymskie. Został wzniesiony w świątyni w Karnaku ok. 1490 r. p.n.e. dla upamiętnienia zwycięstw faraona Totmesa III w Mezopotamii. Obelisk jest wykonany z różowego granitu i pokryty hieroglifami.

Kolumna Wężowa

Ta wykonana z brązu kolumna została ufundowana w V w. p.n.e. przez 31 miast greckich po zwycięskich bitwach z Persami. Oryginalnie znajdowała się w Świątyni Apollina w Delfach. Została przetransportowana do Konstantynopola na rozkaz cesarza Konstantyna Wielkiego w 324 r. n.e. Kolumna zwieńczona była głowami trzech węży, które zostały oderwane pod koniec XVII lub na początku XVIII w. Jedną z nich odnaleziono i dziś znajduje się w stambulskim Muzeum Archeologicznym.

hipodrom3

Turcja | Egipski obelisk, Stambuł (Obelisk on the Hippodrome by Jerzy Kociatkiewicz na licencji CC BY-SA 2.0)

Obelisk Konstantyna

To trzeci i ostatni pomnik z czasów bizantyjskich zachowany na Hipodromie. Nie wiadomo kiedy i na czyje polecenie został wzniesiony. Datuje się go na IV/V w. n.e. W X w. został odnowiony na polecenie cesarza Konstantyna VII Porfirogenety, od którego wziął swe imię. Oryginalnie ten kamienny obelisk był pokryty płytkami z brązu, które zostały zrabowane przez krzyżowców.

Fontanna Niemiecka

Ozdobna fontanna po północnej stronie Hipodromu to znacznie bliższy naszym czasom obiekt. Została podarowana sułtanowi pod koniec XIX w. przez cesarza niemieckiego Wilhelma II. Kopuła fontanny została wykonana w stylu neobizantyjskim i ozdobiona mozaikami.

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch? Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch?
Słynna włoska budowla, znana powszechnie jako „wieża”, tak naprawdę nie jest wieżą w swej istocie. Ten...