Izmir, znany w starożytności jako Smyrna, to największe miasto Regionu Egejskiego i trzecie co do wielkości miasto w Turcji (ponad 3,3 mln mieszkańców). Jest położone nad Zatoką Izmirską, w zachodniej części regionu.

Turcja | Wieża Zegarowa w Izmirze

Turcja | Wieża Zegarowa w Izmirze (by Ben_Kerckx na licencji Pixabay)

Nowoczesne miasto z bogatą historią

Historia miasta sięga kilku tysięcy lat wstecz. Zostało ono założone jako Smyrna przez kolonistów jońskich. Za sprawą dogodnego położenia Izmir był bardzo ważnym portem, a tym samym miastem bogatym oraz otwartym na nowości i kosmopolitycznym. Spotykali się tu przedstawiciele różnych kultur, mieszały się rozmaite prądy ideologiczne. Do dziś Izmir należy do najbardziej liberalnych i proeuropejskich miast Turcji.

Atmosfera miasta

Izmir, uważany za rodzinne miasto Homera, nie przypomina dzisiaj miejsca przesiąkniętego historią. Inaczej niż w przypadku Stambułu, gdzie w samym sercu europejskiej części miasta dumnie prezentują się wiekowe budowle, w Izmirze większość zabytków znajduje się poza najbardziej zurbanizowanym obszarem, bądź też niknie wśród innych obiektów. Centrum miasta zajmują raczej sklepy, restauracje, kawiarnie, hotele i kluby. Życie towarzyskie kwitnie tam zarówno w dzień, jak i w nocy.

Turcja | Kolorowy Izmir

Turcja | Kolorowy Izmir (Which house is yours? by Tambako The Jaguar na licencji CC BY-ND 2.0)

Szczególną atmosferę ma wybrzeże Zatoki Izmirskiej. W ciągu dnia warto przespacerować się deptakiem oraz zobaczyć symbol miasta – zbudowaną w 1901 r. w stylu osmańskim Wieżę Zegarową. Wieczorem oraz nocą warto udać się natomiast do jednej z licznych kawiarni. Jeśli nie chcemy pozbyć się nadmiaru lir, w tych rejonach uważajmy na niektórych bardzo nachalnych sprzedawców ulicznych oraz na Cyganki, niemal dosłownie goniące osoby, którym chcą sprzedać niezbyt tanie kwiaty czy też powróżyć z ręki.

Turcja | Izmir to miasto tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy

Turcja | Izmir to miasto tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy (TXIRULA by Patxi Izkue na licencji CC BY 2.0)

Miejsca zabytkowe

Jednym z zabytków znajdujących się bliżej centrum miasta są ruiny zamku w Kadifekale. Zamek, wybudowany za czasów Aleksandra Wielkiego, zachował się w bardzo dobrym stanie. Jest dobrym punktem do podziwiania panoramy miasta.

Również z czasów Aleksandra pochodzi zabytkowy rynek (agora), znajdujący się w dzielnicy Namazgah. Dzisiejszy wygląd rynku to jednak głównie rezultat pracy budowniczych z czasów rzymskich, a nie greckich. Oryginalny rynek został bowiem zniszczony przez trzęsienie ziemi w II w. n.e.

Najstarszym meczetem w Izmirze jest szesnastowieczny Meczet Hisar, natomiast najstarszym kościołem – kościół św. Polikarpa (jeden z kościołów Apokalipsy św. Jana). Obie budowle zachwycają wyjątkowo pięknymi wnętrzami. Warto zwiedzić również inne, nowsze meczety w dzielnicy Kemeraltı oraz izmirskie synagogi.

Imponującą budowlą jest także zajazd Kızlarağası Han z XVIII wieku.

Turcja | Panorama Izmiru widziana z ruin zamku w Kadifekale

Turcja | Panorama Izmiru widziana z ruin zamku w Kadifekale (6843 by Panegyrics of Granovetter na licencji CC BY-SA 2.0)

Okolice Izmiru

Niedaleko Izmiru, w Çamaltı, znajduje się tzw. „Ptasi Raj”. Ten bagienny rejon jest domem dla wielu gatunków ptaków. Miłośników odpoczynku wśród natury zachwyci także Yamanlar Çamlığı – las piniowy położony blisko Jeziora Karagöl. Wiele rodzin urządza w tym miejscu pikniki.

Przedmieścia Izmiru mogą zainteresować również amatorów zabytków starożytnych. 20 km od miasta, w Kemalpaşa, znajduje się wykuta w skale płaskorzeźba z czasów hetyckich.

Turcja | Niedaleko Izmiru, w Çamaltı, znajduje się tzw. „Ptasi Raj”

Turcja | Niedaleko Izmiru, w Çamaltı, znajduje się tzw. „Ptasi Raj” (Parrot from Izmir Wildlife Park by Kusadasi-Guy na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Wybór wycieczki do Turcji Wybór wycieczki do Turcji
Sezon wakacyjny wprawdzie już za nami, ale ani się obejrzymy przyjdzie kolejny urlop i ponownie staniemy przed...
Last minute – Turcja! Last minute – Turcja!
Turcja od kilku lat niezmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów z Polski. Zachwyca wspaniałymi...
Turcja – wycieczki fakultatywne Turcja – wycieczki fakultatywne
Z najpopularniejszych kurortów w Turcji, np. Bodrum, Alanyi, Side można wybrać się na ciekawe, pełne przygód...
Dzielnica Kaleiçi (Kaleici) w Edirne Dzielnica Kaleiçi (Kaleici) w Edirne
Kaleiçi to edirneńskie Stare Miasto. Dzielnica do dziś zachowała swój dawny charakter – nie zmieniło się tam zbyt...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...