Izmir, znany w starożytności jako Smyrna, to największe miasto Regionu Egejskiego i trzecie co do wielkości miasto w Turcji (ponad 3,3 mln mieszkańców). Jest położone nad Zatoką Izmirską, w zachodniej części regionu.
Turcja | Wieża Zegarowa w Izmirze (by Ben_Kerckx na licencji Pixabay)
Nowoczesne miasto z bogatą historią
Historia miasta sięga kilku tysięcy lat wstecz. Zostało ono założone jako Smyrna przez kolonistów jońskich. Za sprawą dogodnego położenia Izmir był bardzo ważnym portem, a tym samym miastem bogatym oraz otwartym na nowości i kosmopolitycznym. Spotykali się tu przedstawiciele różnych kultur, mieszały się rozmaite prądy ideologiczne. Do dziś Izmir należy do najbardziej liberalnych i proeuropejskich miast Turcji.
Atmosfera miasta
Izmir, uważany za rodzinne miasto Homera, nie przypomina dzisiaj miejsca przesiąkniętego historią. Inaczej niż w przypadku Stambułu, gdzie w samym sercu europejskiej części miasta dumnie prezentują się wiekowe budowle, w Izmirze większość zabytków znajduje się poza najbardziej zurbanizowanym obszarem, bądź też niknie wśród innych obiektów. Centrum miasta zajmują raczej sklepy, restauracje, kawiarnie, hotele i kluby. Życie towarzyskie kwitnie tam zarówno w dzień, jak i w nocy.
Turcja | Kolorowy Izmir (Which house is yours? by Tambako The Jaguar na licencji CC BY-ND 2.0)
Szczególną atmosferę ma wybrzeże Zatoki Izmirskiej. W ciągu dnia warto przespacerować się deptakiem oraz zobaczyć symbol miasta – zbudowaną w 1901 r. w stylu osmańskim Wieżę Zegarową. Wieczorem oraz nocą warto udać się natomiast do jednej z licznych kawiarni. Jeśli nie chcemy pozbyć się nadmiaru lir, w tych rejonach uważajmy na niektórych bardzo nachalnych sprzedawców ulicznych oraz na Cyganki, niemal dosłownie goniące osoby, którym chcą sprzedać niezbyt tanie kwiaty czy też powróżyć z ręki.
Turcja | Izmir to miasto tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy (TXIRULA by Patxi Izkue na licencji CC BY 2.0)
Miejsca zabytkowe
Jednym z zabytków znajdujących się bliżej centrum miasta są ruiny zamku w Kadifekale. Zamek, wybudowany za czasów Aleksandra Wielkiego, zachował się w bardzo dobrym stanie. Jest dobrym punktem do podziwiania panoramy miasta.
Również z czasów Aleksandra pochodzi zabytkowy rynek (agora), znajdujący się w dzielnicy Namazgah. Dzisiejszy wygląd rynku to jednak głównie rezultat pracy budowniczych z czasów rzymskich, a nie greckich. Oryginalny rynek został bowiem zniszczony przez trzęsienie ziemi w II w. n.e.
Najstarszym meczetem w Izmirze jest szesnastowieczny Meczet Hisar, natomiast najstarszym kościołem – kościół św. Polikarpa (jeden z kościołów Apokalipsy św. Jana). Obie budowle zachwycają wyjątkowo pięknymi wnętrzami. Warto zwiedzić również inne, nowsze meczety w dzielnicy Kemeraltı oraz izmirskie synagogi.
Imponującą budowlą jest także zajazd Kızlarağası Han z XVIII wieku.
Turcja | Panorama Izmiru widziana z ruin zamku w Kadifekale (6843 by Panegyrics of Granovetter na licencji CC BY-SA 2.0)
Okolice Izmiru
Niedaleko Izmiru, w Çamaltı, znajduje się tzw. „Ptasi Raj”. Ten bagienny rejon jest domem dla wielu gatunków ptaków. Miłośników odpoczynku wśród natury zachwyci także Yamanlar Çamlığı – las piniowy położony blisko Jeziora Karagöl. Wiele rodzin urządza w tym miejscu pikniki.
Przedmieścia Izmiru mogą zainteresować również amatorów zabytków starożytnych. 20 km od miasta, w Kemalpaşa, znajduje się wykuta w skale płaskorzeźba z czasów hetyckich.
Turcja | Niedaleko Izmiru, w Çamaltı, znajduje się tzw. „Ptasi Raj” (Parrot from Izmir Wildlife Park by Kusadasi-Guy na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również