Najszybszym sposobem dotarcia do Turcji jest bezpośredni lot samolotem polskimi lub tureckimi liniami lotniczymi. Ponieważ brakuje u nas jednak tanich rejsów do Turcji, warto rozważyć także podróże z przesiadkami oraz dojazd samochodem bądź autobusem.

Turcja | Samolot linii lotniczych Turkish Airlines

Turcja | Samolot linii lotniczych Turkish Airlines (by masy na licencji Pixabay)

Samolot – najszybciej

Loty do Stambułu startują z warszawskiego Okęcia codziennie. W poniedziałki, środy, piątki i niedziele obsługują je Turkish Airlines, a we wtorki, czwartki, soboty i (również) niedziele polski LOT. Podróż z Warszawy do Stambułu trwa 2 i pół godziny.

Z Warszawy można dotrzeć bezpośrednio również do Antalyi. Inaczej niż w przypadku Stambułu, nie są to loty regularne, lecz czarterowe. Warto o nie dopytać w biurze podróży. Lot do Antalyi trwa ok. 3 i pół godziny.

Koszt bezpośredniego lotu do Turcji jest jednak wysoki – ponad 1000 zł nawet przy wykupieniu biletów kilka miesięcy wcześniej. Można oczywiście polecieć taniej, jeśli przy odrobinie szczęścia uda się kupić bilet promocyjny. Trzeba mieć wówczas strony linii lotniczych pod stałą obserwacją. Na przykład na stronie LOT-u promocje pojawiają się regularnie w środę wieczorem, ale mogą dotyczyć biletów do różnych miast, niekoniecznie tureckich.
Samolot i… czyli najtaniej

Tańszą opcją jest często lot z przesiadką lub też lot z portu lotniczego w innym kraju. Najbliższe lotniska obsługujące tanie loty do Stambułu znajdują się w Berlinie i Budapeszcie.

Z Berlina można dolecieć do Stambułu liniami Pegasus lub Germanwings. Jeśli dokonamy rezerwacji wystarczająco wcześnie, możemy kupić naprawdę tanie bilety lotnicze. Do Berlina najszybciej można dojechać pociągiem (Berlin-Warszawa Express kursuje trzy razy dziennie i jedzie niecałe 6 godzin; bilety promocyjne kosztują 29 euro), a najtaniej (zwykle kilkadziesiąt złotych, im wcześniejsza rezerwacja, tym tańszy bilet) autobusem linii PolskiBus.com. Autobus jedzie jednak dużo dłużej – ok. 10 godzin.

Z Budapesztu latają do Stambułu samoloty linii Wizzair. Do Budapesztu dojedziemy pociągiem Eurocity (z Warszawy bilet promocyjny kosztuje 39 euro, a podróż trwa 11 godzin).

Turcja | Z Bułgarii do Stambułu kursują komfortowe autobusy

Turcja | Z Bułgarii do Stambułu kursują komfortowe autobusy (by erdemdindar na licencji Pixabay)

Można również wybrać lot z Warszawy z przesiadką, na przykład lot linii Air Baltic z przesiadką w Rydze czy linii Malev z przesiadką w Budapeszcie.

W okresie od czerwca do września linie Wizzair proponują loty do Burgas w Bułgarii (z Warszawy, Katowic i Poznania). Stamtąd kursują do Stambułu liczne autobusy, głównie przewoźników tureckich (bardzo wygodne!). Kosz biletu to zwykle 80-120 zł. Jeśli znajdziemy tanie połączenie do Sofii czy Bukaresztu, tam też nie ma problemu ze znalezieniem autobusu do Stambułu.

Drogą lądową

Jedynym autobusem kursującym bezpośrednio z Polski do Turcji jest odjeżdżający raz w tygodniu autobus firmy Panek. Autobus ten jedzie z Warszawy do Stambułu przez Kraków. Bilet kosztuje 130 dolarów w jedną stronę, a 160 dolarów w obie. Podróż trwa 32 godziny.

Równie długo będzie trwała podróż samochodem do Stambułu, więc warto zastanowić się nad zorganizowaniem sobie noclegu po drodze (jeśli jedziemy z Warszawy, wypadnie on pewnie na Węgrzech) jeśli nie ma osoby, która mogłaby zmienić kierowcę na kilka godzin. Najkrótsza trasa wiedzie przez Słowację i Węgry, a następnie Serbię lub Rumunię i wreszcie Bułgarię. W Bułgarii znajduje się przejście graniczne z Turcją. Po jego przekroczeniu i zakupie wizy od Stambułu, dzieli nas tylko niewielki kawałek Turcji europejskiej, czyli Rumelia Wschodnia.

Zainteresują Cię również

Symferopol - „pożyteczne miasto” Symferopol - „pożyteczne miasto”
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Symferopol jest najważniejszym miastem na Krymie. Dla wielu turystów jest to...
 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Turcji! 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Turcji!
Turcja – magiczny kraj położony w Azji i Europie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, bogatą kulturą, przepyszną...
Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve
Od czwartku 14 lipca do niedzieli 17 lipca na ulicach w Algarve królowali motocykliści. W tych dniach to oni mieli...
Nowe połączenie promowe Nowe połączenie promowe
Kto miałby ochotę połączyć uroki spaceru po jednym z portugalskich, malowniczych miast z chłodną kąpielą w...
Niezbędnik turysty w Turcji Niezbędnik turysty w Turcji
Do wycieczki zagranicznej próbujemy zazwyczaj odpowiednio się przygotować. Przeszukujemy Internet i przewodniki, by...
 Top 10 – czego trzeba spróbować w Turcji? Top 10 – czego trzeba spróbować w Turcji?
Jeśli jeszcze nie wiesz jak zaplanować swoje wakacje w Turcji, chętnie pomożemy Ci w tym trudnym zadaniu....