Kaleici (Kaleiçi) to najstarsza część Antalyi. Podczas gdy większa część dzisiejszego miasta powstała po II wojnie światowej, historia tego miejsca sięga czasów starożytnych.

kaleici1

Turcja | Przystań w Kaleiçi (Antalya Kaleici by Turkey Vision na licencji CC BY 2.0)

Kaleiçi dawniej i dziś

Miasto zostało założone w 159 r. p.n.e. przez króla Pergamonu Attalosa II i było wówczas znane jako Attaleia. Za czasów rzymskich Attaleia była ważnym portem śródziemnomorskim, z którego wypływały statki z płodami rolnymi z żyznych ziem położonych na wschód od miasta. Z epoki rzymskiej pozostały do dziś fragmenty murów miejskich.

Po Rzymianach miasto przejęli Bizantyjczycy; mieli je też w swoich rękach krzyżowcy. Większość zabytków pochodzi natomiast z czasów seldżuckich i osmańskich.

 

Dzisiaj dawny rzymski port jest miejscem atrakcyjnym turystycznie: pełno tu restauracji, kawiarni, niedużych hoteli, pensjonatów i sklepów. Obszar Kaleiçi znajduje się pod specjalną ochroną i postawienie każdego nowego budynku jest obwarowane licznymi przepisami, które mają zapobiec oszpeceniu Starego Miasta. Małe hoteliki Kaleiçi mają dużo więcej uroku niż hotelowe molochy położone niedaleko plaż.

kaleici2

Turcja | Kaleiçi okalają masywne mury miejskie z czasów rzymskich (Pier by Omer Unlu na licencji CC BY 2.0)

Zabytki Starego Miasta

Kaleiçi okalają masywne mury miejskie z czasów rzymskich. Na Stare Miasto prowadzi kilka wejść. Do najpiękniejszych należy to wiodące przez Bramę Hadriana.

Brama została wybudowana z okazji wizyty cesarza Hadriana w mieście w 130 r. n.e. To jedyna spośród starożytnych bram miejskich Attalei, która przetrwała do naszych czasów.

Drugim wejściem na Stare Miasto jest Kalekapısı, zwieńczone słynną Wieżą Zegarową. Wieża pamięta czasy sułtana seldżuckiego Alaeddina Keybubada; wybudowano ją w 1244 r. Kalekapısı znajduje się tuż obok Żłobkowanego Minaretu.

kaleici3

Turcja | Barwne stragany w Kaleiçi (Starym Mieście Antalyi) (Antalya Narrow Shopping Street by Josbert Lonnee na licencji Public Domain Mark 1.0)

W obrębie Kaleiçi znajdziemy również inne zabytki seldżuckie: Złamany Minaret czy też medresę  Karatay. Obie budowle pochodzą z XIII wieku.

Dzielnicę tworzą przede wszystkim bardzo liczne wąskie uliczki i tradycyjne budynki z czasów osmańskich. Stare Miasto ma w sobie bardzo wiele uroku. Od strony morza kończy się malowniczo położoną przystanią Kaleiçi. Niedaleko zobaczymy Meczet İskele z XIX w. oraz Wieżę Hıdırlık z czasów rzymskich (prawdopodobnie z II w. n.e.). Zbudowana z piaskowca wieża służyła jako latarnia morska oraz część obwarowań miejskich.

kaleici4

Turcja | Obszar Kaleiçi znajduje się pod specjalną ochroną i postawienie każdego nowego budynku jest obwarowane licznymi przepisami (Mesquitas Kaleiçi Cami y Hatice Hanim by Andres Alvarado na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...