Kapadocja to niezwykła kraina w środkowo-wschodniej Anatolii, gdzie cuda natury koegzystują z wybudowanymi przez człowieka skalnymi miastami i świątyniami. To bez wątpienia jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Turcji.

Turcja | Kapadocja – skalne „kominy wróżek”
Turcja | Kapadocja – skalne „kominy wróżek” (by yaseminsimit na licencji Pixabay)

Podstawowe informacje

W skład krainy historycznej, znanej od wielu wieków jako Kapadocja, wchodzi dzisiaj kilka prowincji tureckich: Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri oraz Kirşehir. Kapadocja położona jest na płaskowyżu, wznoszącym się średnio na 1000 m n.p.m., upstrzonym wulkanicznymi masywami górskimi, wśród których najwyższa jest góra Erciyes (3916 m n.p.m.). Klimat tej krainy charakteryzuje się suchym i upalnym latem oraz mroźną, śnieżną zimą. Deszcze padają tu rzadko.

Dzieła natury…

Kapadocja słynie ze swych wulkanicznych formacji skalnych, utworzonych z tufu. Skały wulkaniczne z biegiem czasu zostały poddane erozji za sprawą wody z rzek i jezior, która zniszczyła ich słabsze części, pozostawiając te mocniejsze.

Formacje skalne Kapadocji przybierają rozmaite kształty, m.in. grzybów, stożków, głów ubranych w kapelusze... Turcy zwą te niezwykłe twory skalne peri bacaları, czyli „kominy wróżek”. Liczne formacje skalne przeróżnych kształtów można podziwiać m.in. w parku krajobrazowym Göreme.

Turcja | Balony nad Kapadocją
Turcja | Balony nad Kapadocją (by tmacbear na licencji Pixabay)

… i dzieła człowieka

Nazwa Kapadocji pochodzi z języka staroperskiego („Katpatuka”). Kraina ta była przez wieki pod władaniem Persów, ale wkrótce po podboju ich imperium przez Aleksandra Wielkiego utworzyło się w środkowej Anatolii samodzielne Królestwo Kapadocji. Później kraina przechodziła w ręce Rzymian, Bizancjum, a w końcu Turków.

Na początku naszej ery Kapadocja stała się azylem dla pierwszych chrześcijan, uciekających przed prześladowaniami ze strony Rzymian. Ukrywali oni swe rodziny oraz dobytek w trudno dostępnych jaskiniach. Z biegiem lat pieczary były poszerzane; w skałach wykuto liczne domy i kościoły; powstały wreszcie całe podziemne miasta.

 Turcja | Formacje skalne Kapadocji przybierają rozmaite kształty, m.in. grzybów, stożków czy głów ubranych w kapelusze
Turcja | Formacje skalne Kapadocji przybierają rozmaite kształty, m.in. grzybów, stożków czy głów ubranych w kapelusze (by ohmikkey na licencji Pixabay)

Aż 350 wykutych w skale kościołów można podziwiać w miejscowości Göreme, na której terenie utworzono park narodowy. Freski w wielu spośród podziemnych kościołów zachwycają wciąż bardzo żywymi kolorami – dzięki temu, że nie były one wystawione na działanie światła. Liczne skalne kościoły znajdują się również w Soğanlı oraz niedaleko Aksaray.

Oprócz świątyń, w Kapadocji można podziwiać całe podziemne miasta. Największe z nich znajduje się w Derinkuyu (prowincja Nevşehir). Nieco mniejszymi, ale również znanymi i otwartymi dla zwiedzających są m.in. miasta Kaymaklı oraz Üçhisar.

W Kapadocji czeka na turystów wiele atrakcji. Możemy m.in. obejrzeć skalne miasta i cuda natury podczas lotu balonem, a także wynająć sobie na noc pokój w oryginalnym, skalnym mieszkaniu.

Turcja | Kapadocja to niezwykła skalna kraina w środkowo-wschodniej Anatolii
Turcja | Kapadocja to niezwykła skalna kraina w środkowo-wschodniej Anatolii (Cappadocia, Turkey by gloria_euyoque na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Region Czarnomorski Region Czarnomorski
Region Czarnomorski obejmuje prawie całą północną Anatolię na wschód od Regionu Marmara. Od północnego wschodu...
Pamukkale Pamukkale
Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest...
Tureckie desery Tureckie desery
Słodycze to osobny – i jakże bogaty – rozdział tureckiej kuchni. Desery przyrządzane w tej części świata są...
Zupy tureckie Zupy tureckie
Podobnie jak w Polsce, także w Turcji obiad często składa się z dwóch dań, z których pierwszym jest zupa (tur....
Rodzynki sułtanki Rodzynki sułtanki
Sułtanki to najpopularniejsza odmiana rodzynek. Pochodzą z rejonu Turcji i Iranu, gdzie panują doskonałe warunki...
Stambuł – miasto na dwóch kontynentach Stambuł – miasto na dwóch kontynentach
Stambuł, niegdyś Konstantynopol, to dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego, a obecnie...