Kapadocja to niezwykła kraina w środkowo-wschodniej Anatolii, gdzie cuda natury koegzystują z wybudowanymi przez człowieka skalnymi miastami i świątyniami. To bez wątpienia jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Turcji.

Turcja | Kapadocja – skalne „kominy wróżek”

Turcja | Kapadocja – skalne „kominy wróżek” (by yaseminsimit na licencji Pixabay)

Podstawowe informacje

W skład krainy historycznej, znanej od wielu wieków jako Kapadocja, wchodzi dzisiaj kilka prowincji tureckich: Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri oraz Kirşehir. Kapadocja położona jest na płaskowyżu, wznoszącym się średnio na 1000 m n.p.m., upstrzonym wulkanicznymi masywami górskimi, wśród których najwyższa jest góra Erciyes (3916 m n.p.m.). Klimat tej krainy charakteryzuje się suchym i upalnym latem oraz mroźną, śnieżną zimą. Deszcze padają tu rzadko.

Dzieła natury…

Kapadocja słynie ze swych wulkanicznych formacji skalnych, utworzonych z tufu. Skały wulkaniczne z biegiem czasu zostały poddane erozji za sprawą wody z rzek i jezior, która zniszczyła ich słabsze części, pozostawiając te mocniejsze.

Formacje skalne Kapadocji przybierają rozmaite kształty, m.in. grzybów, stożków, głów ubranych w kapelusze... Turcy zwą te niezwykłe twory skalne peri bacaları, czyli „kominy wróżek”. Liczne formacje skalne przeróżnych kształtów można podziwiać m.in. w parku krajobrazowym Göreme.

Turcja | Balony nad Kapadocją

Turcja | Balony nad Kapadocją (by tmacbear na licencji Pixabay)

… i dzieła człowieka

Nazwa Kapadocji pochodzi z języka staroperskiego („Katpatuka”). Kraina ta była przez wieki pod władaniem Persów, ale wkrótce po podboju ich imperium przez Aleksandra Wielkiego utworzyło się w środkowej Anatolii samodzielne Królestwo Kapadocji. Później kraina przechodziła w ręce Rzymian, Bizancjum, a w końcu Turków.

Na początku naszej ery Kapadocja stała się azylem dla pierwszych chrześcijan, uciekających przed prześladowaniami ze strony Rzymian. Ukrywali oni swe rodziny oraz dobytek w trudno dostępnych jaskiniach. Z biegiem lat pieczary były poszerzane; w skałach wykuto liczne domy i kościoły; powstały wreszcie całe podziemne miasta.

 Turcja | Formacje skalne Kapadocji przybierają rozmaite kształty, m.in. grzybów, stożków czy głów ubranych w kapelusze

Turcja | Formacje skalne Kapadocji przybierają rozmaite kształty, m.in. grzybów, stożków czy głów ubranych w kapelusze (by ohmikkey na licencji Pixabay)

Aż 350 wykutych w skale kościołów można podziwiać w miejscowości Göreme, na której terenie utworzono park narodowy. Freski w wielu spośród podziemnych kościołów zachwycają wciąż bardzo żywymi kolorami – dzięki temu, że nie były one wystawione na działanie światła. Liczne skalne kościoły znajdują się również w Soğanlı oraz niedaleko Aksaray.

Oprócz świątyń, w Kapadocji można podziwiać całe podziemne miasta. Największe z nich znajduje się w Derinkuyu (prowincja Nevşehir). Nieco mniejszymi, ale również znanymi i otwartymi dla zwiedzających są m.in. miasta Kaymaklı oraz Üçhisar.

W Kapadocji czeka na turystów wiele atrakcji. Możemy m.in. obejrzeć skalne miasta i cuda natury podczas lotu balonem, a także wynająć sobie na noc pokój w oryginalnym, skalnym mieszkaniu.

Turcja | Kapadocja to niezwykła skalna kraina w środkowo-wschodniej Anatolii

Turcja | Kapadocja to niezwykła skalna kraina w środkowo-wschodniej Anatolii (Cappadocia, Turkey by gloria_euyoque na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Region Czarnomorski w Turcji Region Czarnomorski w Turcji
Region Czarnomorski obejmuje prawie całą północną Anatolię na wschód od Regionu Marmara. Od północnego wschodu...
Tureckie desery Tureckie desery
Słodycze to osobny – i jakże bogaty – rozdział tureckiej kuchni. Desery przyrządzane w tej części świata są...
Pamukkale - wapienne tarasy Pamukkale - wapienne tarasy
Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest...
Zupy tureckie Zupy tureckie
Podobnie jak w Polsce, także w Turcji obiad często składa się z dwóch dań, z których pierwszym jest zupa (tur....
Potrawy z ryb i owoców morza w Turcji Potrawy z ryb i owoców morza w Turcji
Na wybrzeżach Turcji (oblewanej przez aż 4 morza!) można liczyć na bogactwo świeżych ryb oraz innych nadmorskich...
Markety i supermarkety w Turcji Markety i supermarkety w Turcji
Zakupy w Turcji kojarzą nam się głównie z gwarnymi bazarami, stoiskami uginającymi się od nadmiaru towaru,...