Sezon w Turcji to nie tylko wakacje letnie. Dobry czas na podróżowanie rozpoczyna się tam już na wiosnę, a kończy jesienią. Planując podróż do Turcji warto więc wziąć pod uwagę przedział czasowy od kwietnia do października.

Turcja | Stambuł wiosną

Turcja | Stambuł wiosną (by kas34 na licencji Pixabay)

Turcja wiosną

Turecka wiosna jest na dużym obszarze kraju zielona, kwiecista i pełna życia. Po zimie, obfitej w deszcz, a w niektórych regionach i w śnieg, nastaje okres cieplejszy, ale jeszcze nie upalny. Mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Temperatura wreszcie przekracza 20 stopni, a w maju możemy się już spodziewać, że do 20 stopni nagrzeje się woda. Jedynie z wycieczką na wschód kraju, gdzie zima jest dłuższa i śnieżna, warto poczekać na późną wiosnę, np. czerwiec.

W czerwcu temperatura wody na Riwierze Tureckiej może już osiągnąć 25 stopni.

Warto dodać, że kwiecień i maj to „miesiące przygotowawcze” do właściwego sezonu, więc możemy się spodziewać niższych cen. Będzie również mniej ludzi niż w lipcu i sierpniu. Wycieczkę na wiosnę, w czasie od kwietnia do czerwca włącznie, powinny rozważyć również osoby, które męczą się podczas letnich upałów, przekraczających 30 stopni.
Latem

Późny czerwiec oraz lipiec i sierpień to okres, w którym Turcja jest najbardziej oblegana przez turystów. Plaże w kurortach są pełne, bo i pogoda murowana – nie musimy się obawiać, że deszcz i zasnute chmurami niebo zepsują nam urlop. Również zachód (Stambuł, Rumelia) oraz wnętrze Turcji są suche i upalne.

Można dostać mnóstwo świeżych owoców – dojrzałe są już czereśnie, figi, brzoskwinie, morele.

Jeśli zamierzamy dużo zwiedzać, lepiej odwiedzić niektóre popularne miejsca, takie jak stambulskie Wyspy Książęce czy Pamukkale w środku tygodnia. W weekendy bowiem, oprócz turystów, miejsca te odwiedzają również Turcy.

Turcja | Stambuł skąpany w czerwcowym słońcu

Turcja | Stambuł skąpany w czerwcowym słońcu (by edibejko na licencji Pixabay)

Jesienią

Wrzesień i pierwsza połowa października to również dobry czas na podróż po Turcji. Turecki wrzesień to wciąż lato – gorące, chociaż nie tak palące, nadal jest to czas świeżych owoców, ciepłej wody i pięknej aury. Dodatkowym atutem jest fakt, że we wrześniu ubywa już turystów.

Wciąż ciepło, ale już nie tak gorąco jest w październiku. Na początku jesieni możemy spodziewać się także niższych cen i znacznie mniejszych tłumów. Jest to nadal dobry czas na zwiedzanie, chociaż ładna pogoda nie będzie już pewnikiem – nastawmy się na prawdopodobieństwo opadów deszczu.

Turcja | Wrzesień w Turcji

Turcja | Wrzesień w Turcji (by broamer_merta na licencji Pixabay)

Zimą?

Zima nie jest najbardziej fortunnym czasem na zwiedzanie Turcji. Łagodny klimat morski sprawia, że w regionach: śródziemnomorskim, Marmara, egejskim i czarnomorskim nie musimy bać się mrozów, ale zima jest w tych miejscach porą deszczową. Spotęgowane wilgocią uczucie chłodu nie będzie przyjemnym doświadczeniem, jeśli nie zabierzemy odpowiednich ubrań. Na pewno nie wypoczniemy nad morzem, ale oczywiście możemy zwiedzać.

Ciekawym pomysłem może być wycieczka do zimowej Turcji dla amatorów zarówno zwiedzania, jak i narciarstwa. Turcja to w końcu kraj górzysty. Najpopularniejszym tureckim centrum narciarskim są okolice góry Uludağ koło Bursy.

Zima jest natomiast zdecydowanie złą porą na wycieczkę na wschód Turcji – panują tam duże mrozy, a obfite opady śniegu mogą nawet tymczasowo zablokować drogi dojazdowe.

Turcja | Zima w Turcji

Turcja | Zima w Turcji (by isakarakus na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...